Heissan, muutama kysymys Epipenistä olisi... Vuosikausiin en sitä ole hankkinut, mutta nyt tulevalle matkalle ostan mukaan.
1) Kuinka paljon suurin piirtein maksaa?
2) Onko sen säilyvyys edelleen noin vuosi?
3) Matkakohteeni jonne menen on lämmin, eli 30-40, miten säilyvyys? Hotellihuoneessa ilmastointi ja jääkaappi, jääkaappi ilmeisesti liian kylmä. Mutta kannattaako sitä kuljettaa mukanaan siellä helteessä?
Jos joku osaa vastauksia antaa, olisin iloinen :)
Kysyttävää Epipenistä
6
6775
Vastaukset
- jotain osviittaa..
katselin tuosta omasta epipen pakkauksesta vähän tietoja..
1) tästä hinnasta en ole nyt varma kun on aikaa kun ostin, mutta pakkauksessa lukee 115,54 josta lähtee kuitenki vielä pois... öö.. jotain.. :) mutta siinä main.
2) on
3) käyttöohjeessa lukee että "säilytä alle 25 asteessa, älä säilytä kylmässä, ei saa jäätyä. Pidä pakkaus ulkopakkauksessa. Herkkä valolle. Adrenaliini pilaantuu nopeasti altistuessaan ilmalle tai valolle ja muuttuu silloin vaaleanpunaiseksi tai ruskeaksi."
Mutta että... kyllä mäki sitä joudun koko ajan kuljettamaan mukanani oli sitten helle tai pakkanen. Eikä oman kokemuksen mukaan o mitenkä pahaks menny.. mutta pohdi itse :)
Toivottavasti autto jotain :) Hyvää matkaa!- varautuja
Kiitos! Jos sinä uskallat (kuljettaa helteestä ja pakkasesta huolimatta), niin enköhän minäkin! Kunhan vaan huolehdin siitä et olisi mahdollisimman sopiva se lämpötila...
kallistahan tuo on, mutta halpa henkivakuutus jos sattuu tarviimaan. - hinta
varautuja kirjoitti:
Kiitos! Jos sinä uskallat (kuljettaa helteestä ja pakkasesta huolimatta), niin enköhän minäkin! Kunhan vaan huolehdin siitä et olisi mahdollisimman sopiva se lämpötila...
kallistahan tuo on, mutta halpa henkivakuutus jos sattuu tarviimaan.Katsoin tuota Epipenin hintaa ostamastani Epipenistä ja siinä luki että hinta on 57,98. Ja apteekissahan ei joudu tuota koko hintaa maksamaan kun näyttää kela-kortin. Sitä en muista paljon jouduin maksamaan kun ei ole kuittia tallella.
- varautuja
hinta kirjoitti:
Katsoin tuota Epipenin hintaa ostamastani Epipenistä ja siinä luki että hinta on 57,98. Ja apteekissahan ei joudu tuota koko hintaa maksamaan kun näyttää kela-kortin. Sitä en muista paljon jouduin maksamaan kun ei ole kuittia tallella.
Tuli maksamaan noin 32 euroa, eli ei nyt niin kamalasti mitä kuvittelin. Tietysti jos tulee tilanne et joutuu sen käyttämään, niin halvalla saa säästettyä hengen!
- jotain osviittaa..
varautuja kirjoitti:
Tuli maksamaan noin 32 euroa, eli ei nyt niin kamalasti mitä kuvittelin. Tietysti jos tulee tilanne et joutuu sen käyttämään, niin halvalla saa säästettyä hengen!
Määhä kattelin kahden piikin hintaa tuossa satasessani.. hupsis.. no hyvä että korjasitte :)
- täältä.........
jotain osviittaa.. kirjoitti:
Määhä kattelin kahden piikin hintaa tuossa satasessani.. hupsis.. no hyvä että korjasitte :)
http://www.yliopistonapteekki.fi Huomioi laskuri!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt505227Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.753020Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2991562Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh751204Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok781146Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391114Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611095- 1301082
- 1711054
- 49944