Kavaltaja-akka vapaalla jo??

Nyt se akka on jo siviilissä vaikka kavalsi ties mitä satojatuhansia ja ajelee ihan kelpo autolla taas. Mihins ne takaisinmaksut jäi vai saiko se nekin vältettyä? Häpeilemätön tapaus, on ihan kun ei ois mitään ikinä tapahtunukkaa.
41047
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

pliiis

Äänestä

mistä on kyse ???

Äänestä

1. punikki tavoittelee aina toisten tai yhteiskunnan omaisuutta, etsii oikotietä onneen -hölmö paljon töitä tekee viisas pääsee vähemmällä, punikki ajattelee
2. punikki pyrkii käyttämään yhteiskuntaa hyväkseen, keksitään kaikenmaailman tarpeita yhteiskunnallisille tukirahoille, hierotaan sisäpiirikauppoja, yritetään päästä päättämään yhteiskunnan varojen käytöstä, pyritään järjestämään tovereille hyviä duuneja ja kalliita urakoita yhteiskunnan varoista
3. punikki muuntelee aina totuutta, valehtelee, keksii perättömiä juttuja, pyrkii vaikuttamaan ihmisten yksityiselämään sekä lietsoo sekasortoa, vihaa ja kateutta ihmisten keskuuteen siirtääkseen huomion omasta elämästään ja rikoksistaan muualle
- elämässä on kaikki keinot sallittuja, punikki ajattelee
4. punikki etsii aina keinonsa pelastaa rikoksista kiinni jääneet toverinsa
5. punikki on häpeilemätön

Äänestä
  • Välistäveto yhteiskunnan varoista on liian suurta. Veroja kerätään liikaa. Punikki haluaa kerätä paljon veroja jotta otettavaa olisi enemmän. Usein yhteiskunnan varoista välistä ottaminen vähentää kilpailua ja hinnat ovatkin euroopan ja maailman kalleimpia. Ihmisten on pakko saada palkkaa enemmän koska verot ja hinnat ovat niin korkeita. Siksi työvoimakustannukset nousevat liikaa eikä tuotanto suomessa kannata etenkin kun yrityksiltäkin pitää kerätä paljon veroja jotta punikille riittäisi osansa. Tehtaat lähtevät, työpaikat vähenevät ja työvoimatilastoja kaunistellaan pidentämällä opinto-ohjelmia ym keinoilla. Todellisesta työttömyydestä vaietaan ja tuotannon häipyminen suomesta laitetaankin vastoin totuutta markkinatalouden syyksi. Punikki ei koskaan myönnä olevansa väärässä. Räikein kaikista rosvouksista on kuitenkin perintövero, jossa punikki hyötyy toisen ihmisen kuolemasta vastoin kaikkea oikeudenmukaisuutta. Kiinteistöverojen yrityksille aiheuttamasta epäoikeudenmukaisesta taakasta puhumattakaan. Eipä ihme täällä punikkimaassa ettei yrittäjiä ole niin paljon kuin länsimaissa. Mutta on se hyvä että punikki pärjää ja saa vetää välistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


EI voi uskoo kirjoitti:

Nyt se akka on jo siviilissä vaikka kavalsi ties mitä satojatuhansia ja ajelee ihan kelpo autolla taas. Mihins ne takaisinmaksut jäi vai saiko se nekin vältettyä? Häpeilemätön tapaus, on ihan kun ei ois mitään ikinä tapahtunukkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu