Kysymys Aukista sekä Rukista. Eikös se ole niin, että Rukkiin pääsy ei pakosta edellytä Aukin käymistä vai edellyttääkö?
Auk/Ruk
Seppo Ite
2840
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ensiksi valitaan porukka aukkiin ja sieltä puolikurssilta sopivimmat RUKkiin. LääkintäRUK on poikkeus, sinne valitaan suoraan, mutta pitää olla jo ainakin lähes valmis lääkäri tai hammaslääkäri (kandi).
Välissä (1990-luvulla) oli vaihe, että RUKkiin valittiin suoraan, mutta virhevalintojen osuus kasvoi, joten palattiin entiseen järjestelmään.
mun mielestä aukkiin tehdään 80-90% virhevalintoja, kun otetaan vapaaehtoiset ja siksi oikeaa kohderyhmää ei kiinnosta auk rillipöllöjen laskiessa tason pohjalle, samoin akat tiputtavat tasoa. Sinne siis pitäisi laittaa ja motivoida paraat yksilöt eikä hunoimpia ja heikoimpia.