Syy juomiseen...

JupohkoM.

Niin pitäneekö paikkaansa että juomiseen on aina joku syy, jollei ole niin juoppo kyllä sen keksii.
Olen tässä pähkäillyt miksi tulee aina haettua se kalja-salkku, ei se keppana edes periaatteessa maistu mutta onhan sitä vedettävä.
Ajantappaminen ja sitä mukaa pikku hiljaa itsensäkin kait oikeuttaa hiipivän hölmöyten latkiminen.
Vähät on työttömän huvit.
Noh onhan tuota marjasssa tultua käytyä ja sun muuta liikuntaa mutta Olut vie kerran pari viikossa voiton ja sitten on muutama päivää piloilla.
Tätä kirjoittelen selvinpäin mutta saas nähhä milloin taa ratkeaa.
Pääsisi taas edes viikonlopun ylitse suht selvinpäin.

2

219

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä en ainakaan ole järkevää syytä löytänyt, miksi juopottelen. Tällä hetkelläkin, haluttanut niin helvetisti viinaa. Mutta tiedän kokemuksesta, että jossain vaiheessa viinan himo lähtee. Viime vuosituhannella, kun oli pitempi raittius jakso, niin kymmenen vuoden jälkeen, ei enään haluttanut yhtään. Silloin kun viina piru iskee, ajattelen että ennän vain kahdeksisen vuotta haluttaa. Tänään ei tarvi, kun päivä kerrallaan olla raittiin, kyllä mies sen kestää.

    • kaffeemuki

      ...oli juominen itsessään, koska en osannut käsitellä elämää selvin päin kovin pitkiä aikoja kerrallaan. Join itselleni vaikeuksia vuosikaudet, unohdin morkkikset yleensä parin viikon kuluessa ja join taas. Join iloon, suruun, siihen kun on niin tasaista, siihen kun elämä oli parin viikon juomattomuuden jälkeen edelleen samanlaista. Näin vielä senkin jälkeen, kun pääsin hoidosta juoppohulluuden jälkeen.

      Lopulta join itseni umpikujaan, havahduin elämäni sietämättömyyteen ja hain apua. Vähän sen jälkeen tajusin juoneeni kuten join siksi, että olen alkoholisti. Mielenkiinto juomista kohtaan meni sen jälkeen, kun tajusin että päihtymys ei muuta maailmaa paremmaksi kuin oman pääni sisällä, hetkellisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1109
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      922
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      739
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      680
    5. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      595
    6. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      592
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      174
      578
    8. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      576
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      136
      568
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      555
    Aihe