Voiko parantua?

Litomummo

Hei onko kukaan parantunut tästä "paskataudista" ?

18

3761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohvi_

      Voi parantua hyvällä ruokavaliolla

      • litolito

        Millainen ruokavalio sinulla on?


    • sairaus,

      remissiossa toki voi olla mutta ei parane, ei koskaan.

    • kontulib

      Biposta ei parane.
      Oireettomia jaksoja toki voi olla, ja sairauden saa yleensä haltuun lääkityksellä mikä valitettavasti kestää loppuelämän.

      • sanon minä

        olin hoidossa jopa kahteen otteeseen kaksisuuntaisesta mielialahäiriösta joskin diagnoosit vaihteli burn outista bibolaarihäiriöön.
        Sain lääkityksen ja 4 kertaa vuodessa psykiatrikäynnit.Jatkoin työssäni normaalisti ja viimein päätin lopettaa lääkityksen 5 vuotta sitten koska lääkkeet väsytti.Psykiatrini sanoi että lopeta vain, ongelmasi kuuluu perheneuvojalle eikä psykiatrille.
        Ja ainakin toistaiseksi voin oikein hyvin, käyn työssä ja elän normaalia perhe-elämää,harrastan, vedän liikuntakursseja vapaa-aikanani ja pyöritän sivutoimista yritystoimintaa.Kannattaa itse nostaa kissa pöydälle jos lääkemäärä tuntuu vain lamauttavan eikä hoitavan ja kyseenalaistaa koko lääkitys.


      • virologi
        sanon minä kirjoitti:

        olin hoidossa jopa kahteen otteeseen kaksisuuntaisesta mielialahäiriösta joskin diagnoosit vaihteli burn outista bibolaarihäiriöön.
        Sain lääkityksen ja 4 kertaa vuodessa psykiatrikäynnit.Jatkoin työssäni normaalisti ja viimein päätin lopettaa lääkityksen 5 vuotta sitten koska lääkkeet väsytti.Psykiatrini sanoi että lopeta vain, ongelmasi kuuluu perheneuvojalle eikä psykiatrille.
        Ja ainakin toistaiseksi voin oikein hyvin, käyn työssä ja elän normaalia perhe-elämää,harrastan, vedän liikuntakursseja vapaa-aikanani ja pyöritän sivutoimista yritystoimintaa.Kannattaa itse nostaa kissa pöydälle jos lääkemäärä tuntuu vain lamauttavan eikä hoitavan ja kyseenalaistaa koko lääkitys.

        Todellinen bipolaarihäiriö johon ei juuri lääkkeet auta, mutta joka on yhtä helvettiä ilman lääkkeitä, johtuu virusinfektiosta. "Hulluutta" ei ole olemassa.
        Jos tuohon virukseen keksittäisiin joskus parantavaa hoitoa, ei tarvittaisi mielialantasaajia ja antipsykootteja ynnä muuta humpuukkia.


    • on mahdollista

      Ystäväni (nyt 56 v. nainen) sairastui n. 12 v sitten. Alku oli todella hurjaa, hän alkoi käyttäytyä tosi lennokkaasti. Minä hänet lääkäriin sitten sain "narrattua". Diagnoosi tuli aika äkkiä ja lääkitys ja terapia alkoi. Pari vuotta meni sairauslomilla ja lääkitystä rukatessa. Nyt on kymmenkunta vuotta mennyt tosi hyvin, työkyky pysynyt ja tauti rauhallisena. 3 kk välein hän käy psykiatrilla kontrollissa. Joskus meinaa pikkuisen masennuksen puolelle mennä mutta ei pahasti. Maniavaiheet (jotka todella ovat jälkiseurauksiltaan pahempia kuin masennus) ovat pysyneet poissa! Tuntematon ihminen ei ikinä arvaisi ystäväni sairastavan yhtään mitään:) Itsekin hän tuntee olonsa hyväksi.

    • krissetäti

      Tästä taudista voi parantua niinkuin kaikista mielisairauksista. Oon itse parantunut, kovin tasaista ja tasapainoista on elämänmeno nykyään. Tunnen muitakin jotka ovat saaneet itsensä hyvin tasapainoon ja pärjäävät ilman lääkitystä.

      • lääkehoito

        Voi olla vähän vaikea olla ilman lääkitystä jos se syötetään kurkusta alas pakottamalla.


    • Tuiskutuuli

      Kun elämä on kunnossa ja kaikki hyvin, voi olla pitkiäkin oireettomia jaksoja, jopa ilman lääkitystä. Mutta sitten, kun jostakin syystä stressi iskee, sairaus aktivoituu.

    • erkki45678

      Mun mielestä tuo koko "sairaus" määritelmä on ihan sairas tässäKIN mielenterveyshäiriössä. Se on vaan sitä varten että saadaan nopeutettua "hoitamista", eli lääkettä kurkusta alas. Sen jälkeen ei ainakaan parane!
      Niinku tässäkin ketjussa on monta esimerkkiä että voi parantua, vaikka jokut kivikovaan väittävät toista.
      Noissa lääkkeissä on se ongelma että ne pienentää aivokapasiteettia, mistä aiheutuu sitten kaikenlaisia sivuvaikutuksia ja estää käytännössä luonnollisen paranemisen. Minä en usko diagnooseihin.

    • bipo4ever

      Mä olen oireillut viisivuotiaasta lähtien. Dg:n sain 26-vuotiaana vaikka erinäisillä kutistajilla kävin koko lapsuus- ja nuoruusiän. Lääkityksen sain myös kun dg varmistui. Sairaus asettui nopeasti lääkityksellä ja raskauden ja imetyksen ajan olin lääkkeettä. Lääkkeetön kausi kesti aika tasan kaksi vuotta ja yhtäkkiä ilman ulkoista ärsykettä sairaus aktivoitui viime viikolla ja jouduin palaamaan lääkitykselle.

      Jos ei muuta niin arvaamaton tää sairaus ainakin on.

    • biponpuoliso

      Kyseisestä sairaudesta ei voi koskaan parantua, mutta iän ja vuosien myötä oireet voivat jäädä hyvin minimiin, jopa kokonaan pois :)

    • roppenoppe

      Jossain sitten taas luki, että iän myötä masennus ottaa vallan tässä sairaudessa. :(

    • maanisdepressiivinen

      Olen lähes parantunut kiitos JEESUKSELLE! Hän ei jätä työtään kesken minussa ja vie asian loppuun asti!

    • Anonyymi

      Mielisairaudesta paranee vain Jumalan sanan avulla. Ihmiselle kun saarnaa terveellistä Jumalan sanaa. Jumala on ankara ja vanhurskas hän vihaa syntisiä ja tuomitsee jokaisen väärähenkisten ikuisesti helvettiin. Sielunvihollinen huijaa monia väärissä hengellisyyksissä parantamalla sairauksia ym silmänkääntötenppuja.

    • Anonyymi

      ET

      Nauti 🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Ei

      Nauti🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45814
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11430
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11028
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9820
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8658
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6718
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3405
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      2
      3249
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3123
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2973
    Aihe