Honda

BF 30

Ja vetouistelu! Kuinka alhaisilla kierroksilla käytätte konetta uistellessa, tykkääkö moottori huonoa jos kauan ajaa tyhjäkäynnillä?
Pyöriikö kylmänä...
Uistelu vauhti nyt noin 4km/h, eli liikaa joten tyhkäkäynnin laskeminen taitaisi olla halvin tapa laskea nopeutta.



Potkurit aika kalliita ja sitten huippunopeus laskee.

Moottori vm. -04 ohjekirjan mukaan olisi 500cm3 mutta lohkossa(vai kannessako) oli muistaakseni lukemat 550cm3.
Onkohan joku sekasikiö malli??

Tähän saa näköjään mittareita lähes joka lähtöön ja kaukohallinta laitteeseen tulee paljon ylimääräisiä johtoja.
Saakohan noista johdoista virrat ym. tarvittavat asiat joillekin tietyille mittareille.
Vai täytyykö johdot vetää moottorilta asti?

Vielä sähkötrimmistä. Pitääkö moottorin olla täysin alhaalla kun ajaa kaasupohjassa. Kestääkö trimmiä käyttää ajaessa, vai onko tarkoitettu vain kevyessä ajossa käytettäväksi ja moottorin laskemiseksi/nostamiseksi.

Näyttääkö mittari jotenkin veneen kulmaa vai toimiiko vain moottorin asennon mukaan eli veneen kulmalla ei mitään merkitystä?

Kiitos vastauksista etukäteen!

8

7067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaan mihin pystyn.

      Kaukohallintalaitteesta tulevat johdot ovat todennäköisesti kierroslukumittarille, trimmimittarille, mahd jännitemittarille, ja voi olla jotain muuta (hondamiehet tarkentakoot)

      Koneen trimmaamisesta:

      Trimmi on tarkoitettu käytettäväksi myös täydessä nopeudessa, Kippi taasen on tarkoitettu koneen nostamiseksi ja laskemiseksi/ matalassa vedessä ajossa. Kippi toimii yleensä vain 2500rmn:ään asti, sen jälkeen puhti loppuu.

      Kiihdyttäessä kone kannattaa trimmata ala-asentoon, koska ylöspäin trimmattu kone nostattaa enemmän keulaa ja kiihdytyksessä vene kyntää pidempään silloin.

      Kone painattaa keulaa enemmän alaspäin kun kone on trimmattu alas, ja liukuunnousu on yleensä nopeampi. Kun liukunopeus on saavutettu, kannattaa trimmätä hiukan ylöspäin, siten ettei keula painu liian alas "vesilinjaan". Esim. trimmaa siten että veneenpohjasta 1/3 on ajettaessa "vesilinjalla". Eli keula hivenen koholla. Riippuu paljon veneestä ja koneen asennuksesta miten trimmaus toimii ja käyttäytyy. Liian ylös trimmattu kone saattaa alkaa kaarroksissa haukkaaman tyhjää. Kokeilemalla selviää.

      Uistelunopeuksista: Ei tuo 4km/h välttämättä ole liian nopea vauhti, ellet sitten raksia vedä. Varmin tapa lienee hidastaa uistelunopeutta on hommata jarrupussit. Kierroslukua en itse menisi hirveämmin pudottamaan, koska kuka tietää miten koneen voitelu toimii jos kierroksia pudotetaan paljon (Tähän ottakaa asiasta tietävät kantaa, koskaa kiinnostaa itseänikin) Kun muistaa ajaa koneen lämpimäksi ennen vetouistelua niin ei pitäisi olla mitään ongelmia (suurimpana ongelmana lienee polttoaineen sekoittuminen moottoriöljyyn, mikäli konetta ei lämmitetä huolella) Myös uistelurupeaman jälkeen kannattaa kone ajaa "kuumaksi", tosin ei heti tyhjäkäynnin jälkeen kerralla urkua auki.

      • Vastauksista!

        Trimmi mittari on, eli pitäisi pystyä käyttämään ajaessa, tarvittaessa. Tai luulen että on trimmi mittari, veneen kuva ja viisari näyttää keulaa ylös/alas.

        UIstelu nopeus muistaakseni 4-5 km/h. Kuhalle ainakin liikaa. Monella vene kulkee noin 1,5-2 km/h ja ilmeisesti sopiva?
        Kovemmasta vauhdista kun asteittain hiljentää niin vähän aikaa tyhjäkäynti on matalmpi ja sitten nousee hieman jolloin nopeutta tulee liikaa.

        Millaiset on jarrupussit?

        "suurimpana ongelmana lienee polttoaineen sekoittuminen moottoriöljyyn, mikäli konetta ei lämmitetä huolella"
        JOhtuuko tuo ilmiö jotenkin mäntien/sylinterien suuremmasta "välyksestä" kylmällä moottorilla? Männärenkaathan siellä kyllä tiivistää.


      • Vastauksista! kirjoitti:

        Trimmi mittari on, eli pitäisi pystyä käyttämään ajaessa, tarvittaessa. Tai luulen että on trimmi mittari, veneen kuva ja viisari näyttää keulaa ylös/alas.

        UIstelu nopeus muistaakseni 4-5 km/h. Kuhalle ainakin liikaa. Monella vene kulkee noin 1,5-2 km/h ja ilmeisesti sopiva?
        Kovemmasta vauhdista kun asteittain hiljentää niin vähän aikaa tyhjäkäynti on matalmpi ja sitten nousee hieman jolloin nopeutta tulee liikaa.

        Millaiset on jarrupussit?

        "suurimpana ongelmana lienee polttoaineen sekoittuminen moottoriöljyyn, mikäli konetta ei lämmitetä huolella"
        JOhtuuko tuo ilmiö jotenkin mäntien/sylinterien suuremmasta "välyksestä" kylmällä moottorilla? Männärenkaathan siellä kyllä tiivistää.

        Jarrupussi on kapistus, jonka tarkoituksena on hiljentää veneen vauhtia uistellessa. Jarrupussit myös vakauttavat veneen kulkua varsinkin jos ne laittaa tasaisesti veneen molemmille puolille. Perään ei kannata laittaa, menee kalankelaus hankalaksi. Ei ole itsellä ollut koskaan käytössä.

        http://www.ariturunen.fi/jarrupussi.html

        Tuossa on kyseinen kapistus. Jarrupussit voi tehdä myös itse esim. 10litran ämpäristä kun poraa pohjaan reiän/reikiä, jotta vesi pääsee pakenemaan, eikä ämpäri ala vatkaamaan ja keikkumaan.

        Moni käyttää jarrupusseja myös tuon kyseisen "bensaa öljyn sekaan" -ilmiön vuoksi. Matalilla kierroksilla ajettaessa ongelma ilmenee joillain koneilla/joillain öljyillä. Johtuen siitä että kone/öljyt ei ole tarpeeksi lämpimiä. Siksi jarrupussit kyljissä voi koneeseen laittaa esim 1200rpm, jotta lämpö kestää yllä. Tarkalleen ottaen en tiedä miten bensaa pääsee öljyn sekaan, mutta täytyy lukea mitä isot pojat kirjottaa. Kuumemman termostaatin hankintaakin moni suosittelee tuohon ongelmaan, samoin käyttämään mineraaliöljyjä, jotka kestävät paremmin vaikka bensaa onkin öljyn seassa.

        Kysehän ei hetkellisesti ole mistään vakavasta asiasta jos sen vain ajoissa huomaa, kannattaa tarkkailla öljyn tasoa jna haistella välillä.


    • Kooedk

      Sähkötrimmillä helpotetaan yleensä liukuunnousua. Eli kun lähdet kiihdyttämään, trimmaa kone aivan alas. Kun vene nousee liukuun, trimmaa konetta ylemmäs. Mulla on ollut pari hondaa (BF40 ja BF90), molemmissa olen ajanut matkavauhtia yleensä niin että trimmimittarista katsottuna viisari on keskellä. Trimmiä voi käyttää milloin vaan ja jos etsit huippunopeutta, trimmaa kone mahdollisimman ylös. Mitä vähemmän rautaa vedessä, sitä lujempaa kulkee. Ja muutenkin kannattaa konetta pitää mahdollisimman ylös trimmattuna, kulku on kevyempää.

      Vasta-aallokkoo ajaessa trimmiä kannattaa laskea jotta keula painuu ja ottaa aallot paremmin vastaan.

      Kokemuksesta omalla veneellä oppii trimmiä parhaiten käyttämään.

      • sitten joissakin

        veneissä on ominaisuus yksinajettaessa, että rupeaa laukkaamaan, jos konetta trimmaa liian ylös. Omassakin veneessä moottorin pitää olla lähes perälaudassa kiinni, jos kovaa ajaa. Jos toinen kyydissä niin pystyy trimmaamaan paljon ylemmäs.


      • Väliä onko
        sitten joissakin kirjoitti:

        veneissä on ominaisuus yksinajettaessa, että rupeaa laukkaamaan, jos konetta trimmaa liian ylös. Omassakin veneessä moottorin pitää olla lähes perälaudassa kiinni, jos kovaa ajaa. Jos toinen kyydissä niin pystyy trimmaamaan paljon ylemmäs.

        Hondan alkuperäiset mittarit vai esim. Biltemasta ostetut? Orkkikset varmasti ainakin kalliit!

        Mistä olette jarrupusseja ostaneet, vai mitä ne nyt olikaan?

        Joskus laukkaa vasta-aallokossa osa kaasulla ajettaessa, mutta lähes täysillä kierroksilla sitten vakaammin.


    • Markku

      Honda 50 HV (taitaa olla susi jo syntyessään)

      Minulla on vuoden 2007 Buster ja siinä 50 HV Honda. Vene on todella vähän ajettu ja huollatan sen vuósittain. Ongelman on tyhjäkäynnin ja hitaan ajonopeuden katoaminen kuumana. Tämän jälkeen kone lähtee vain käyntiin kaasu täysin auki. Ongelma on pahentunut

      Joka kerta kun kone on tullut huollosta, niin aina uusi vika. Toukokuussa vaihdettiin kaasuttajat (vaihdoin huoltoliikettä) Alunperin huollatin Viiroilla nyt Ruovedellä. Homma ei pelitä. Mikäö mättää

    • eenokki

      Mulla sama paketti,eikä hondassa minkaanlaista valittamista ei kuumana eikä kylmänä. Pelaa niin uistellessa kuin normiajossa kuin junan vessa,ollut todella tyytyväinen. Vuosimallikin 2007.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      165
      3080
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      373
      2091
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      41
      1881
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      43
      1856
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1431
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1221
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1183
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      329
      993
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      114
      973
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      802
    Aihe