Olemme 50v pariskunta ja hankkimassa ensimäistä venettä.
Olemme mahdollisesti ostamassa Finnmaster 6400 royal/oc vm.06 veneen.
Millaisia kokemuksia teillä on kyseisestä veneestä.
sopiiko tämä lasinkaan aloittelijalle.
Olemme mahdollisesti ostamassa Finnmaster 6400 royal/oc vm.06 veneen.
Millaisia kokemuksia teillä on kyseisestä veneestä.
sopiiko tämä lasinkaan aloittelijalle.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ajelen juuri kyseisen vuosimallin veneellä (merellä). Kokemukset ovat hyviä - ei suurempaa huomautettavaa. Kahdelle hengelle riittää tilat ja varusteet hyvin viikonloppureissujen (miksei pidempienkin) tekemiseen. Itse olen muutamia n. viikon reissuja tehnyt.
Lisävarusteista erityisen käyttökelpoinen on "defroster" (moottorin jäähdytysvedestä lämpönsä ottava huurteenpoistopuhallin), joka sateisella ja/tai viileämmällä ilmalla ajellessa poistaa huurteen tuulilasista.
Aloittelijalle paatti sopii varmasti yhtä hyvin/huonosti kuin muutkin saman kokoluokan veneet. Se on helposti kahden hengen hallittavissa.
Ajatellen liikkumista rantautumisessa, niin ko. veneen läpikuljettava (tuulilasin keskeltä uloskäynti) rakenne on varmasti helpompi kuin hytin ulkokautta kierrettävä.
Itse olen mahdollisesti myymässä venettäni, jos olette kiinnostuneita (vene pääkaupunkiseudulla).