Lounas/sightseeing-risteily Tonavalla

Paprikakurkku

Budapest edessä noin kuukauden kuluttua.
Suunnitelmissa olisi risteily Tonavalla, vaikka yhdistettynä lounas- ja sightseeingtempauksena.

Mistä lähtöjä ja onko suosituksia, ettei tule maksettua turhasta saati mentyä väärään suuntaan ?

6

3008

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietämystä

      Aiemmin tällä palstalla varoitettiin sotkemasta lounasta ja jokiristeilyä - kuulemma toimimaton konsepti.

      Tee näköalakatselu joeltakäsin erikseen ja syö erikseen oli muistaakseni ohje.

      • budapestiin

        Olemme lähdössä syyskuun alussa Budapestiin ja jokiristeily kiinnostaa. Kuten yllä jo mainittiin, niin minäkin olen lukenut jostain, että ruokailua ja risteilyä ei välttämättä kannata yhdistää. Itse haluaisin tehdä ristelyn illalla, jotta näkisin Budapestin iltavalaistukessa. Netistä löysin sellaiset sivut kun: legenda.hu. Tämä firma tekee erilaisia risteilyjä. Sivuilla on reitit, hinnat, lähtöajat ym hyvää tietoa. Näitä risteilyn tarjoajia on varmasti vaikka kuinka paljon, joten jos jollain on omakohtaista kokemusta hyvästä tai huonosta, niin kuulisin minäkin siitä mielelläni.


      • budapest
        budapestiin kirjoitti:

        Olemme lähdössä syyskuun alussa Budapestiin ja jokiristeily kiinnostaa. Kuten yllä jo mainittiin, niin minäkin olen lukenut jostain, että ruokailua ja risteilyä ei välttämättä kannata yhdistää. Itse haluaisin tehdä ristelyn illalla, jotta näkisin Budapestin iltavalaistukessa. Netistä löysin sellaiset sivut kun: legenda.hu. Tämä firma tekee erilaisia risteilyjä. Sivuilla on reitit, hinnat, lähtöajat ym hyvää tietoa. Näitä risteilyn tarjoajia on varmasti vaikka kuinka paljon, joten jos jollain on omakohtaista kokemusta hyvästä tai huonosta, niin kuulisin minäkin siitä mielelläni.

        Olemme itsekkin lähdössä Unkariin enskuun lopussa. kannattaa käydä www.unkari.info sieltä saa tilattua valmiiksi liput tonava risteilyyn ja muitakin lippuja. ja saa muutenkin matkatietoa budapestistä!!!!


    • Tottakai Budapest on illalla upein. Iltaristeily tottakai kruunaa lomanne. On paras ehkä ottaa jäähyväsillaksi..... On paivälläkin risteilyjä, mutta illan valoja kun syttyy se on elämys Tonavalta, ja kesä-aikana päivällä on liian lämmintäkin ihailemaan pääkaupunkimme...

      Jos haluatte syödä : Vanha laiva eli Vén hajó on minusta paras ratkaisu illaksi, katso:

      http://www.travelport.hu/vendeglatas/EVendeg.vd?ml=11&mi=1&xcnl1966&prf=24

      Laiva on Liikennemuseon museolaiva
      fotogalleriasta saat kuvia
      hinnat ovat todella kohdallaan, ja keskustaan verrattuna edullisesti :-)

      Minustakin Legenda on paras risteily, jos olen oppaana aina näytän lähtölaiturin ja haluttaessa heti ostan liputkin valmiiksi (muutamassa minuutissa) - siellä Tonavan rannalla on aina paljon valokuvaamista -
      Tervetuloa mukaan tutustumaan minun Budapestiin www.opas.hu

      • Petri & Saara :-))))))

        Mekin söimme Vanhalla laivalla lauantai illalla ja sitten risteilimme. Olimme kaikki F1 viikonlopumme meilitse neuvottelemassa etukäteen opas Monikan kanssa. Hänen antamat vinkit & neuvot esim ravintolat olivat täyden kympin valintoja, ruuat ja palvelu olivat hyviä sekä hinta kohdallaan :-)))))


    • erikseen!

      Ei kannata maksaa ruuasta, jota riittää vain nopeimmille! Osta vain risteilylippu ja syö ennen tai jälkeen, niin et maksa turhasta. Kokemusta on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      72
      1138
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1084
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      963
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      67
      943
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      126
      890
    6. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      22
      857
    7. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      129
      828
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      58
      795
    9. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      27
      761
    10. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      718
    11. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      686
    12. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      46
      681
    13. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      642
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      129
      630
    15. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      627
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      620
    17. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      48
      604
    18. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      602
    19. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      600
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      12
      589
    Aihe