Voisitteko kohtalotoverit kertoa, miten saitte tämän diagnoosin ja keneltä. Tuliko se esille pään magneettikuvauksessa vai miten? Näkyykö tämä edes siinä kuvassa?
Luulen, että tämä pitkään jatkunut vaiva on juuri otoskleroosia.
Oireet ovat samat, mitään ei sairaalassa kuitenkaan vielä ole löydetty ja diagnoosi puuttuu. Olen jonossa kuvaukseen.
En kuule toisella korvalla juuri puhetta lainkaan.
Olen todella epätoivoinen.
Otoskleroosi
11
4585
Vastaukset
- Leikattu 2009
Otoskleroosin saa varmaan selville korvalääkärissä. Kävin itse magneettikuvauksessa noin 3-4 vuotta sitten. Ei mitään näkynyt. Oikea korvalääkäri saa otoskleroosin selville äänirautatestillä. Tai ainakin se antaa viitteen, että onko kuuloluista jaluistin lähtenyt kasvamaan kiinni simpukan ikkunaan. Keskussairaalassa tehdyillä kuulokokeilla saatiin lisätietoa, joka tuki äänirautatestiä. Kun pääsin kuulonparannusleikkaukseen lääkäri kertoi, että diaknoosi oli ollut oikea.
Tutkimusketju, jolla asia selvisi.
Omalääkäri>kuulotutkimus>lähete keskussairaalaan kuulotutkimukseen>kuulotutkimus>lähete leikkaukseen>kuulotutkimus>kuulonparannusleikkaus.
Onko tästä apua?- :o
Kaikki tieto on tervetullutta. Kiitos.
Olen kylläkin rampannut sairaalan korvapolilla monta kertaa ja siellä ei äänirautakokeesta ollut mitään apua. Erikoistuvia lääkäreitä oli pilvin pimein, muttei sellaista, jolla olisi pitkä kokemus näistä jutuista.
Toivon, että syy selviää siellä pään magneettikuvauksessa....
Jos se ei auta ja vain arvotaan, mikä vaivaa, menen yksityiselle.
Minä vain haluan kuuloni takaisin. - Leikattu 2009
:o kirjoitti:
Kaikki tieto on tervetullutta. Kiitos.
Olen kylläkin rampannut sairaalan korvapolilla monta kertaa ja siellä ei äänirautakokeesta ollut mitään apua. Erikoistuvia lääkäreitä oli pilvin pimein, muttei sellaista, jolla olisi pitkä kokemus näistä jutuista.
Toivon, että syy selviää siellä pään magneettikuvauksessa....
Jos se ei auta ja vain arvotaan, mikä vaivaa, menen yksityiselle.
Minä vain haluan kuuloni takaisin.Itselläni kesti yli 10 vuotta, ensimmäisistä oireista, kunnes kuulo hävisi.
Minä ainakin menisin magneettikuvaukseen, koska on paljon muitakin korvasairauksia, jotka voivat aiheuttaa kuulon menetyksen.
Yllättävän monella tapaamallini henkilöllä on ongelmia kuulon kanssa. Osalla on pieni kuulokoje toisessa korvassa ja osa on tyytynyt yhden korvan kuuloon.
Yksityinen korvalääkäri sanoi minulle, että ei voi tehdä mitään, koska se on siellä sisällä. Kuitenkin otoskleroosileikkaus löytyy nykyään youtubesta.
Sisukaasti vain niiden kandien kimppuun. Neuvottele niiden kanssa, että pääset erikoislääkärin juttusille. Itse en antanut periksi, vaikka omalääkäri yritti tyrmätä kuulotutkimukset. Samoin keskussairaalan korvalääkäri ei olisi laittanut asiaa eteenpäin vaan vetosi "korkeaan ikään" 49v.
Lääkäreiden kanssa saa varautua kaikkeen. Mieti valmiiksi miksi haluat kuulosi takaisin. Varmaan joudut vielä useaan kertaa neuvottelemaan, ennen kun oikea diaknoosi löytyy.
Periksi ei kannata antaa. Jos pitää mennä yksityiselle lääkärille, niin sinne vain. Olen itsekin joutunut toimimaan niin, kun seinä meinaa tulla vastaan.
- ....
Mulla diagnosoitiin vastikään keskussairaalasas otoskleroosi...kuulon seurannassa sitä oltiin jo jonkin aikaa epäiltykin. Kuulontutkimus ja äänirautatestit ja jokin muu testi lisäksi oli silloin kyseessä. Kyseinen (asiansatunteva ja monen kehuva) korvalääkäri sanoi, että kyse on niin pienestä ja ahtaasta paikasta, että sen näkee 100% varmasti vasta "katsomalla", eli leikkauksesta -magneettikuvaus ei siis välttämättä anna otoskleroosista sen enempää tietoa kuin mitä sulla on.
Kuulo huononee joskus hitaamminm joskus nopeemmin ja mulla ainakin korvat ovat humisseet jo vuosia ennen kuulon huononemista -en osannut sitä liittää mihinkään ja pidin sitä aina ihan normaalina asiana... Joskus ollu vähän huimausta ja usein pientä paineen tunnetta korvassa.- :o
Paineen tunne ja humina on kaikkein ikävintä tässä koko sairaudessa (?). Samoin jotkut äänet, joita muut ei ehkä edes normaalielämässä huomaa, kuten supermarkettien ostoskärryt ja korkojen kopina. Uh.
Missähän tämä hyvä korvalääkäri on? - Leikattu Turussa
Olin puolitoista viikkoa sitten Otosklerossileikkauksessa toistamiseen. Sama korva leikattiin uudemman kerran. Leikkaus on sinänsä helppo juttu. Ainakaan minulla ei ole ollut edes korvasärkyä tai huimausta leikkauksen jälkeen. Ainoa harmi leikkauksesta on se että pitää olla todella varovainen pitkän aikaa leikkauksen jälkeen. Korvaa ei saa kastaa (hiustenpesu, saunominen) ei pidä kumarrella eikä nostaa mitään painavampaa. Aika iisiä elämää siis. Minulla palasi kuulo heti leikkauksen jälkeen, mutta tällä toisella kerralla on ainakin vielä äänen särkymista. Toivottavasti menee ohi.
- Tamperelainen
Otosklerossileikais on tammikuussa. Mitä voi tule? En tiedä. Jännittää(((
- Minä kanssa
Kuka lääkäri leikkasi?
- Alentunut kuulo
Meniere vai otoskleroosi?
Jaksaisikohan kukaan vastailla tähän vanhaan ketjuun...
Eli voiko kuulokäyrästä vielä päätellä olisiko kumpikaan mainituista vaivan syy? Mulla ollut satunnaista huimausta, lyhytkestoista semmoista, korvassa tasainen humina ja välillä semmoinen sykkeen tahdissa voimakkaampi humina, sekä nyt tutkitusti alentunut kuulo matalissa äänissä toisessa korvassa. Vastaavat oireet on isällä, joten perinnöllisyyskin voisi olla mahdollista.
Kuulokäyrässä oli siis matalissa äänissä selvä alenema sekä siinä perustestissä, että "luukuulossa", mikäs johtumiskuulo se onkaan... Toisessa korvassa kuulo hyvä.
Eli voiko tuosta johtumiskuulon alenemasta päätellä vielä mitään?
Jatkoa tiedossa vasta kesän jälkeen, kun otetaan uusi käyrä vertailuksi ja jos alenema edelleen sama, niin sitten korvalääkärille lähetettä.- Binauraali
Otoskleroosi on tutkimusten mukaan valkoihoisten perinnöllinen sairaus. Kuulokäyristä voidaan päätellä jotain siihen viittavaa ja jos luujohtumiskuulo on parempi kuin kuulokäyrän mukainen kuulokyky, on otoskleroosi varsin todennnäköinen. Otoskleroosi on yleensä molemmissa korvissa, vaikka kuulonmenetys tapahtuu hissuksiin ja eri tahtiin. Oireet voi olla juuri noita mitä mainitsit. Menieressä huimaus ja pahoinvointi ovat keskeiset oireet.
- Alentunut kuulo
Binauraali kirjoitti:
Otoskleroosi on tutkimusten mukaan valkoihoisten perinnöllinen sairaus. Kuulokäyristä voidaan päätellä jotain siihen viittavaa ja jos luujohtumiskuulo on parempi kuin kuulokäyrän mukainen kuulokyky, on otoskleroosi varsin todennnäköinen. Otoskleroosi on yleensä molemmissa korvissa, vaikka kuulonmenetys tapahtuu hissuksiin ja eri tahtiin. Oireet voi olla juuri noita mitä mainitsit. Menieressä huimaus ja pahoinvointi ovat keskeiset oireet.
Kiitos vastauksestasi. Ajattelinkin, että kenties jotain voi mahdollisesti jo kuulokäyristäkin päätellä.
Itselläni huimaus on ollut varsin lievää ja lyhytkestoista, eikä pahoinvointia ole esiintynyt, joten sikäli Meniere vaikuttaisi epätodennäköisemmältä, jos jompi kumpi noista mainitsemistani minulla on. Eli Otoskleroosia itse epäilen enempi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1016223
- 2163443
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!183365Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j663308Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162525Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242514Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.282363- 2732134
Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441706Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po281484