Mitä ohjelmia suosittelette koneen suojaukseen viruksilta ja haittaohjelmilta? Kone on XP kone ja ihan nettikäytössä. Jouduin asentamaan XP:n tänään uudestaan,koska sain koneen sekaisin huonolla palomuurilla ja Avast virustorjunnalla. Palomuurin nimeä en nyt muista. Koska olen täysi amatööri tietotekniikassa,niin kysynpä viisaammilta nyt apua. Etukäteen jo kiitos.
Tietokoneen suojaus.
Tietämätön.
4950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muuri on jo. Torjunnaksi Avira Antivir. Selaimeksi Opera. Harkintaa, jos ei ole maalaisjärkeä omasta takaa. Siinä se.
Palomuuriksi Windowsin oma ja virustorjuntaan Avast. Siinä toimiva yhdistelmä.
muussa kuin itsessä.
"...koska sain koneen sekaisin huonolla palomuurilla ja Avast virustorjunnalla"
Minulla on 6 Windows-konetta aktiivisesti netissä.
Ollut jo vuosia.
Kaikissa AVAST ja erilaisia palomuureja, mm. Zonea ja Windowsin omaa.
Yhtään konetta ei ikinä seonnut, eikä viruksia näkynyt.
"Mitä ohjelmia suosittelette koneen suojaukseen viruksilta ja haittaohjelmilta? Kone on XP kone ja ihan nettikäytössä. "
Tietokonetta ei suojata millään ohjelmilla vaan paikkaamalla reiät. Sillä ei ole mitään väliä mitä virustorjuntoja pidät. Suojaus tapahtuu kun päivität Windows XP:tä ja lisäohjelmia kuukausittain.
"Jouduin asentamaan XP:n tänään uudestaan,koska sain koneen sekaisin huonolla palomuurilla ja Avast virustorjunnalla."
Kyllä se meni sekaisin siksi kun olet laiminlyönyt päivityksiä. Milloin päivitit selaimen? Entä Flash Playerin? Javan? Pikaviestimen? Videokodekit? PDF-lukijan? Officepaketin? Ne pitää olla päivitettyinä. Toinen vaihtoehto on, että olet itse asentanut jonkun epäluotettavan ohjelman.
"Koska olen täysi amatööri tietotekniikassa,niin kysynpä viisaammilta nyt apua."
Sitten ehkä kannattaisi käyttää helpompia ohjelmistoja kuin Windowsia.