Koska kelloköynnös pitäisi puhjeta kukkaan? Mun köynnöksessä ei näy edes kukan nuppuja vielä, lehdet kyllä ihan hyväkasvuiset ja korkeutta jo yli 2 m....
Lannoittanut olen suht varovasti, kun jossain kerrottiin, että runsas lannoitus menee vain lehtiin.
"kukkimista odottava lounais-suomessa"
Lannoittanut olen suht varovasti, kun jossain kerrottiin, että runsas lannoitus menee vain lehtiin.
"kukkimista odottava lounais-suomessa"
Vastaukset 16
Vanhimmat
kelloköynnös on myöhäinen kukkija. Minulla on ensimmäiset nuput ilmestyneet vasta äsken ja taimet olen laittanut kasvamaan maaliskuussa (kasvihuoneessa), joten hidaskasvuinen köynnös se todella on. Mutta jos syksy on leuto ja aurinkoinen voi se kukkia sitten taas marraskuulle asti.
täälläkään vielä. Viime vuonnakin kukki hyvin syksystä, mutta kukkikin sitten melkein talveen asti.
Täällä Kymenlaaksossa ei ole kelloköynnöksessä vielä edes nuppuja, elokuulle menee, ennenkuin päästään ihailemaan upeita violetteja kelloja! Odotellaan vaan rauhassa.... runsasta kukintaa!
Meillä on käynyt monena vuonna ettei ehdi edes kukkimaan, vaikka on pieniä nuppuja. Tosi myöhäinen kukkija, joskus kun on kaunis ja myöhäinen syksy, niin silloin ehtii.
Näyttää sama ongelma olevan muillakin. Viime kesä oli se mikä oli,mutta tänä kesänä on minun mielestäni aurinko paistanut melko mukavasti,mutta ei nupun nuppua,vaikka olen suurennuslasilla tiiraillut. Köynnös peittää kohta koko terassin seinät,mutta eipä vain kuki. Sen voisi kuulemma viedä sisälle pakkasten tullen mutta meidän tapauksessa se ei onnistu. Näkisipä edes yhden kukan joskus.
Ei ole nuppuja minunkaan köynöksessä 🤔 , onkohan se kukkinut aiemmin , ostin torilta ja huomasin siinä muutaman kuihtuneet kukan ..
Köynnös on niin kaunis ja vehreä, ja hirmuinen kasvutahti, joten jos ei ehdi kukkia olen tähänkin ihan tyytyväinen. Parvekkeella kasvaa, ja siemenestä muutaman taimen sain kasvamaan. No odotellaan jos vaikka ilmestyisi nuppuja.... olen pari kertaa viikossa laittanut kastelulannoitetta, saa nähdä tykkääkö kukkia vai ei. Kohtalaista neuvoa tullut.
Vihertävä Peukalo
Yksi kukka mun köynnöksessä havaittu sattumalta tänä aamuna!
Vihertävä Peukalo
Mitä annoit lannoitteeksi ja minkälaisia määriä ?
Mun kelloköynnös alkoi kukkimaan juhannuksen aikoihin ja nuppuja on tällä hetkellä jo monta..isot liilan väriset kukat
Tampereella kelloköynnös kyllä kasvattanut lehtiä, mutta pärähti ihan violetiksi lehdet, eikä kukkanuppuja ole havaittavissa. Lannoittaminen ollut vähäistä, ellei satunnaista, lisäsin lannoitetta ja kuivattua nokkosta jauheena pikkasen, joten olisiko vielä toiveita, saada nähdä sinänsä kaunis violetti kelloköynnös kukkimaan !
Kukkimassa, pitäisi kai sanoa. Ensimmäinen kelloköynnökseni, joten toiveet korkealla, että tekisi vielä kukkasia tälle kesälle. Hieman huolettaa meksikolainen alkuperä, että onko herkkä kylmille öille, joita nyt on jo ollut, vaikkei nyt sentään mistään hallanvaarasta puhuta. Olisi kiva jos tekisi kellokukkia.
Tuo nokkosesta kuivatettu jauhe, on nimittäin aiemmin joillekin toisille kasveille, aiheuttanut kukintaa, joten siksi sitäkin vähän lannoitteena lisäsin.
Toiveet kelloköynnöksen suhteen enää vähäiset, ei ole häävin pitkäksi kasvaneet köynnökset ja on suoraan sanoen vähän nuupahtaneen näköinen, ei nupuista tietoakaan.
Luultavasti lasittamattoman parvekkeen tuulisuus, on sen verran kylmää sille, ettei viihdy. Kastelin hyvin, kuten neuvottiin ja lannoitinkin, ehkä vielä lisää, muttei rehota eikä kuki.
Eka kesänä ei ehtinyt kukkia kun kylvin siemenet maaliskuulla mut nyt kukkii vaikka on jo lokakuu ja voi hyvin. Kylvin tammikuun lopulla.
Kannattaa ostaa isoina taimina niin ainakin e-Suomessaehtii kukkia kunnolla ja minulla lasitetulla parvekkeella paleltui vasta uutena vuotena muutama vuosi sitten. Kasvoi valtavan pitkäksi, monta haaraa yli 10m ja paljon kukkia.
En tiedä viihtyisikö enää kun puu varjostaa paljon. Kärhökin kärsii ja taisi päästä välillä kuivumaan liikaa. Lähes kaikki lehdet kuivui, vain ikkunan lähellä oleva oksa teki kaksi kukkaa myöhään syksyllä kun puu oli tiputtanut lehtensä.