Onko joku opiskellut ruotsin / ranskan kääntämistä ko. koulussa? Kokemuksia kiitos. :D Haluisin kyllä opiskella Turun yliopistossa molempia, mutta kun eivät tarjoa ruotsia siellä!!!
Åbo akademi?
1
601
Vastaukset
- .
Åbo akademissahan ei ole varsinaista kääntämisen ja tulkkauksen linjaa missään kielessä mutta sivuaineeksi voi valita kääntämisen.
Ja turun yliopiston pohjoismaisen filologian sivuilla lukee näin: Monet oppiaineestamme valmistuneet tulevat työskentelemään kääntäjinä tai ainakin tekemään tilapäisiä käännöstöitä, minkä vuoksi opetukseen on sisällytetty myös näihin tehtäviin valmistavia opintojaksoja.
Eli siis kummassakin yhtä hyvä mahdollisuus opiskella mun mielestä. Omasta kokemuksesta kuitenki helpompi päästä Åbo akademiin sisään kun Turun yliopistoon. Ainakin ruotsin kielen osalta. Itse aloitan Åbo akademissa syksyllä ruotsin kielen opiskelun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806