Mistä johtuu, kun mun kaksi XXL-kokoista miekkakasvia on menny todella nopeasti huonoon kuntoon, suurin osa lehtistä on muuttunu keltasen/ruskeeksi ja hauraaksi. Auringon valoa ne ei saa, loisteputkista kylläkin. Ne on ollu mulla tosi monta vuotta, aina menestyny hyvin, ja nyt sit yhtäkkiä? :O Olen pistänyt veteen TetraPlantin FloraPridea, mutta mitä muuta voin tehdä?
Kasvien nopea huonontuminen?
4
455
Vastaukset
- hoitsukki
Oletko käyttänyt pohjalannoitteita ollenkaan ? Onko partista ? Kuin vanhat loisteputket on ?
Itse olen välillä nostanut miekkoja pois altaasta ja poistanut lehtiä, niin että jää vain pienemmät, juuriakin olen samalla pätkinyt, eli "uudistanut" kasvin, n. puolen välein, partiksen ruokahalusta riippuen olen tehnyt tiuhempaankin. Saattaa ryökäle pötkytellä lehdellä vaikka viherruokaa (kurkku/kesäkurpitsaa) on vieressä.- ayoomi
Lositeputkia on 2, ja ne on ollu... vähän yli 4 vuotta. Partamonneja (eikä muitakaan vastaavia) löydy. Pohjalannoitetta en oo käyttänyt, vaan sitä mainitsemaani FloraPridea :D Ja oon myös tehnyt samanlailla kun sä, nostanut pois ja harventanu lehtiä, koska noi siis kasvaa todella nopeesti.
Mut olisko aika siis ostaa uudet loisteputket? sitä pohjalannoitetta?
Miten sellasta muuten käytetään, ja missä muodoissa niitä myydään? :D - hoitsukki
ayoomi kirjoitti:
Lositeputkia on 2, ja ne on ollu... vähän yli 4 vuotta. Partamonneja (eikä muitakaan vastaavia) löydy. Pohjalannoitetta en oo käyttänyt, vaan sitä mainitsemaani FloraPridea :D Ja oon myös tehnyt samanlailla kun sä, nostanut pois ja harventanu lehtiä, koska noi siis kasvaa todella nopeesti.
Mut olisko aika siis ostaa uudet loisteputket? sitä pohjalannoitetta?
Miten sellasta muuten käytetään, ja missä muodoissa niitä myydään? :DLoisteputket kannattaa vaihtaa 1-2 vuoden välein, vähintään, menettävät tehoaan. Itse olen käyttänyt pääsäänöisesti jbl:n 7 pohjalannoitetta ja miekat rehottaa, partiksen herkkuttelusta huolimatta, myydään akvaarioliikkeissä, netistä esim. akvaarioon. fi tai tulipyrstöstä, saa myös pohjalannoitteita, itse tilasin viimeksi tetran tuotetta ja hyvin silläkin kasvaa.
- fish KING
Se voi olla osa syy, uusien vaihto... montako putkea; yksi kasviputki yksi 10000kelvinin akvaputki sekä ehkä sitten vielä jokin aquastar sävy.
Ravinteiden tarve kasvin kasvaessa tietenkin kasvaa samalla ... suosittelen hankkimaan kasvilannoitteet akvaariotekniikka. nettikaupasta, laatu tavaraa edullisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2043552Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123210Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92145Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411950Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue401698- 901581
- 721133
- 741120