Osaako kukaan sanoa, voiko pähkinäpuun oksia laittaa akvarioon? Ne on sellasia käkkyröitä, joita esim. kukkakaupoissa näkee joskus myynnissä.
Pähkinäpuun oksat
Kuis?
91200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
pistää.
Sillä aikaa kun itse etsin perusteluja vastauksellesi, voisitko itse perustella, miksei voisi?
Haku-toiminnolla löytynee jokunen keskustelu siitä, miten ne mätänevät akvaariossa ja muuttavat veden värin tumman ruskeaksi, ei ole sama asia kuin turvelisä. Sama koskee myös niitä liaaneja, joita jotkut eläinkaupat myy, nättejähän nuo ois, vaan eivät suositeltavia.
Katsohan, jos löydät jostain läheltä esimerkiksi terijoen salavan, sillä on kauniit monihaaraiset oksat, joista saat kuorimalla vähän mangrove-juuristoa muistuttavan pöheikön.
jos sen kuivattaa ja lakkaa jollain ihme lakalla,jota saa jostain. tosi ihanan näkönen akvaariossa:) en tiiä tarviiko lakkaa,mutta kuivattaa ja pestä huolellisesti,ja jos mahdollista voi sen kuoria ja kuivattaakkin.
Kertoisko joku miksi akvaarioon pitää tunkea kaikennäköistä ja laista krääsää, mitkä ei sinne kuulu?
Mielestäni ne eivät ole etes tarkoituksenmukaisia. Värikkäät, lakatut tai kiinteät esineet eivät edes luo piilopaikkoja, päinvastoin voivat olla kaloille peloittavia jopa myrkyllisiä tilanviejiä.
En tarkoita yksinomaan ko. juurakkoa.
kiitos
- NARSISTINEN IHMIS SILMÄ KUN HAALII KAIKENLAISTA KIILTÄVÄÄ YMPÄRILLEEN, NIIN KUIN HARAKKA PESÄÄNSÄ :)
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=25&t=146427&p=6853670 tuola n kuva ja keskustelua juuri aiheesta
Taitaa olla katsojan simässä vika kun mun mielestäni ei oikein oo kovinkaan "luonnollisen" näköinen häkkyrä.
Musta omppupuusta saa komeempia "mangrovejuurakkoja" vastaavia kun ne laittaa akvaan ylös alaisin .. http://kuvablogi.com/nayta/2224676/ .. kuva omasta akvastani.
jos tuollaisen saisin itselleni ton pähkinäpuun oksan niin ennemmin sen laittaisin:) samaa mieltä tipsukkaisen kanssa:)