Siruttaako kasvattaja

jupupussi

Mitenkäs se on ? Kuuluuko kasvattajan siruttaa pentu vaikka sille ei tulisi papereita. Onko kenelläkään kokemusta rekisterittömän koiran rekisteröimisestä. Kuinka hankalaa se on käytännössä ?

5

1493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pehkotar

      Kasvattajan ei tarvitse tuossa tapauksessa pentua siruttaa, mutta senhän voi uusi omistaja eläinlääkärillä laitattaa jälkeenpäin, tuosta X- rotuisen rekisteröinnistä en osaa sanoa.

    • totuus kirpaisee...

      Vähäiset hyödyt seropin sirutuksesta. Eihän sen sirunumeron tiedot mene seropista minnekkään.
      Paitsi kaksi hyötyä on seropin sirutuksesta, koiralle saa passin jos haluaa matkustaa ulkomaille ja jos koira katoaa niin siru numerolla tunnistaa koiran oikeaksi vaikka koiran tietoja ei ole sirussa eikä niitä saa mistään.



      Sirutus on rekkari koirien kasvattajille pakollinen nykyään ja sirusta lähtee tiedot kenneliittoon ennen pentueen luovutus ikää.
      Uusi pennun omistaja tekee kennelliittoon omistajailmoituksen.

      Siru numero on kuin henkilötunnus josta on hyötyä jos koiralle haluaa passin tai koira varastetaan tai katoaa ja kun kennelliitossa on sirunumero ja omistajan tiedot niin koiran löytyessä on omistaja helppo tavoittaa.

      Sirunumero on myös rekisteritodistuksessa ja TOIVON MUKAAN ELÄINLÄÄKÄRIN TERVEYSTODISTUKSESSA, jotkut kasvattajat eivät niin tee (yhteinen pentue tarkastus todistus antaa mahdollisuuden vilpille) ja jotkut kasvattajat pelaavat tässä asiassa omaan pussiin ja siten vaarana on ostaa/saada sairas pentu.

      Siru todistaa että rekisteritodistus ja terveystodistus (jossa on sama siru numero) todistaa että paperit ovat juuri saman ja oikean koiran.

      Ennen sirutuksen pakollistumista kasvattajat pelasivat rekisteritodistuksien kanssa niin että jos jokin suunnilleen saman ikäinen koira oli vaikka kuollut niin kasvattajat vaihtoivat kuolleen koiran papereita toiselle koiralle tai vaihtelivat koirien papereita keskenään niin että saivat myytyä sairaita ja huonoja koiria hyvinä.

      Ps. en yleistä että kaikki kasvattajat harrastavat vilppiä mutta valitettavasti sellaista tapahtuu, tiedän henkilökohtaisesti näitä tapauksia.

    • hhs1
    • tuimas

      en muuten..tiijä!!!hyvä kun jonkun järjellä selviää, jääkö pentu vain vapaaksi pennuksi, vai myydäänkö se, ei kai vapaalla pennulla ole minkäänlaista sirua, ennen kuin uusi ostaja sen laittaa. taikka voihan sille jo pentuna kerätä jonkinlaista ommaa hyvvee "sirulla"!!!! nuo sen tiedot ja muut henkilöllisyyspaperi-asiat koiralla!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      103
      5241
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      54
      3351
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      74
      2720
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1378
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      304
      1288
    6. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      26
      1233
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      112
      1096
    8. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      1043
    9. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      46
      1040
    10. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1036
    Aihe