en oikein tied' olenko nettiriippuvainen vai normaalia enemmän konetta käyttävä ihminen?
kun herään, laitan koneen päälle. olen siinä koko päivän jos en keksi muuta ja sammutan koneen vasta kun meinaan nukahtaa näppiksen päälle, eilenkin valvoin kuuteen ollen erillaisilla foorumeilla.
minun on pakko päästä koneelle melkein joka päivä, tai minähän käyn joka päivä mutta jos olen kaverilla ja en pääse koneelle, se ei kaada maailmaani mutta kuitenkin odotan sitä että pääsen pois ja kotiin koneelle.
minulla on kuitenkin muutakin elämää kuin tietokone, olen kavereiden kanssa mutta viime aikoina olen kieltäytynyt menoista sen takia että haluan olla koneella.
mitä mieltä, pitäisikö huolestua?
nettiriippuvuuden raja?
2
807
Vastaukset
- ----------
"se ei kaada maailmaani mutta kuitenkin odotan sitä että pääsen pois ja kotiin koneelle."
Eli, vaikka olet tekemässä jotakin muuta, on mielessäsi kuitenkin kokoajan tietokoneelle pääsy. Eli netissä oleminen hallitsee elämääsi kokoajan ja jatkuvasti.
"olen kavereiden kanssa mutta viime aikoina olen kieltäytynyt menoista sen takia että haluan olla koneella."
Eli valitset mieluummin koneen kanssa seurustelun. Joudut ehkä jopa keksimään tekosyitä, että voisit olla enemmän netissä?
Riippuvainen olet...mutta tämä on kyllä kaikista addiktioista niitä vähiten haitallisia.
Voidaanhan lohduttautua tällä vanhalla fraasilla: "Etpähän ole missään muussa pahanteossa".
Ja pystykö edes kuvittelemaan mitään järkevää tekemistä nettisurffailun tilalle?- pläyer
hakkaan konetta aamusta iltaan mut yks syy et miks en oo kavereiden kaa koska ne vaan ryyppää aina eikä itellä rahat riitä rahat menee aamulla pahaolo ja muutenkin olis joskus kiva vaikka pelata futista yms. mutku ei ne jaksa. ja veikkaan et monet nuoret on vaan koneella kok päivän ei siin mitään ihmeellist oo mut jos alkaa esim. just kavereiden pyynnöistä , tyäpaiksta ,tärkeästä tapaamisesta lintsaamaan aina niin sitten on paha riippuvuus sitä mieltä minä olen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533430Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842976Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva602450Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412340Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?532270Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172217Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121576Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville301565