Onko kenelläkään muulla tämä 9.04 Ubuntu osoittautunut varsin tiuhaan kaatuilevaksi? Ei ole mitenkään erikoista, että tämä koko systeemi kaatuu vähintään muutaman kerran päivässä.
Ubuntua olen käytellyt vuodesta 2005 lähtien. Jokainen versio on tullut enemmän tai vähemmän tutuksi ja ovat toimineet pääsääntöisesti hyvin, mutta tämä tuorein julkaisu tuntuu vähän pommilta viritykseltä. Noh, tuleehan tuo seuraava julkaisu jo muutaman kuukauden päästä.
Ubuntua olen käytellyt vuodesta 2005 lähtien. Jokainen versio on tullut enemmän tai vähemmän tutuksi ja ovat toimineet pääsääntöisesti hyvin, mutta tämä tuorein julkaisu tuntuu vähän pommilta viritykseltä. Noh, tuleehan tuo seuraava julkaisu jo muutaman kuukauden päästä.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ei ole mulla kaatunut kertaakaan, ollut käytössä julkaisupäivästä asti.
Muutenkin toiminut hyvin.
Hyvä juttu, jos edes jollakin on toiminut sitten. Firefox bugittaa omiaan myös vähän väliä.
"Hyvä juttu, jos edes jollakin on toiminut sitten."
Ja sinä väität, että 9.04 olisi yleisesti toimimaton? oletko trolli? Mikään ei tue väitettäsi kun seuraa Ubuntu foorumia ja muita palstoja.
Ikävää jos asiat ovat noin, oletko kenties puuhastellut jotain liian "syvällä" järjestelmässä tms? Oletko kokeillut vanhempaa kerneliä jos koneesi ei uusimman kanssa handlaa tms?
Firefoxista sanon samaa, 3.5 versio. Flash juttujen kanssa sattaa huips kadota koko selain vaikka esim. Operalla ei ole mitään vaikeuksia.
ei ole muuta vikaa tullut vastaan kuin että ondemand ei toimi kunnolla amd64-prossullani.
osaa skaalata kellotaajuuden alas, muttei sitten nostaa enää.
otin palvelun pois ja ajan prosessoria maksiminopeudella.
voi johtua kyllä mun raudasta, käytössä on serveri-emo.
... mitä nyt omassa tapauksessani kaatuilee sangen usein. Kyselin, että on kenelläkään muulla vastaavia kokemuksia, joskin aloitukseni taisi olla hieman provosoiva johtuen sen hetkisestä ärrimurri -fiiliksestä... Noin yleisesti ottaen tämä 9.04 on ollut aivan loistava.
Liian syvällä järjestelmässä tuskin olen puuhastellut, koska taidotkaan eivät siihen taida riittää, joten systeemi on melkolailla täysin vakiokamaa. Vanhempaa kerneliä en ole kokeillut enkä ole ihan täysin varma tältä istumalta, että miten sitä vaihtaisinkaan.
Firefox ei ole tuo 3.5, vaan se Ubuntun mukana tullut pykälää vanhempi versio. Firefoxia ajettaessa päätteessä ja sen kaatuessa tulee ilmoitus "Muistialueen ylitys". Operaa en ole testannut, joten pitänee testata jossain välissä.
"Firefoxia ajettaessa päätteessä ja sen kaatuessa tulee ilmoitus "Muistialueen ylitys"
Yleinen ongelma Firefoxissa, moni ei siedä foxi kritiikkiä ja siksi tuo tikulla jäätä. Foxi johdannaisia on useitakin esim. Epiphany jne. joissa noista tyypillisistä Firefox ongelmista on yritetty päästä eroon, niitä voi kokeilla tai sitten jos minulta kysytään niin selainten ykkönen Opera. Sanon suoraan, että YLE:n elävä arkisto on niin pirullisesti suunniteltu, että Operalla se ei kikkailematta linuxissa näy, mutta se on pieni puute. Ja kun katsoo oikein urakalla vaikkapa Youtube videoita niin Opera saattaa halvaantua ja sammuu vain väkisin ja sekin ehkä johtuu siitä, että käytän beta versiota en vakaata.
Operan järkevin asennustapa Ubuntuun on:
Avaa Pääte. Kirjoita siihen:
sudo gedit /etc/apt/sources.lis
Lisää avautuvan listan loppuun rivi (jos viimeisin julkaisu 9.04):
deb http://deb.opera.com/opera/ lenny non-free
(tallenna)
Jos haluat 10-betan:
deb http://deb.opera.com/opera-beta/ lenny non-free
Sitten taas Pääteellä avain:
sudo wget -O - http://deb.opera.com/archive.key | sudo apt-key add -
Sitten:
sudo apt-get update
ja:
sudo apt-get install opera
Enteriä tietysti aina käskyn jälkeen ;)
http://deb.opera.com/
----------------------------------------------------------------------
Vakaa versio on varmasti järkevin, saat sitten kympin heti kun se julkaistaan. Itselläni kymppi koska siinä Turbo (sitäkään ei muista selaimista löydy) ja se nopeuttaa selausta huomattavasti hitailla yhteyksillä. Kympissä myös oletusulkonäkö on muuttunut ja tosi hieno. Ohjeita Operalle saat suomen kielellä (jos vakaa versio) painamalla F1 näppäintä, betalle ainoastaan englanniksi. Mainoksista pääsee eroon sisällön suodatuksella, painat hiiren oikeaa ja valitset sisällön suodatus ja sitten klikkailet mainokset pois. Sivustokohtaisilla asetuksilla voit tietyiltä sivuilta ottaa vaikka Javan pois käytöstä ja paljon muuta. Halutessasi voi käyttää Adblock plussan tapaisia suodatuslistoja ja siihen ohjeet tuosta:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/6787540
Opera poikkeaa jokseenkin kaikista muista selaimista, mutta kun Operan mietitylle ja järkevälle skandinaaviselle toteutukselle oppii niin muut selaimet tuntuvat tosi kökkötraktoreilta. Tuplanuoliselainnäppäimet (joita niitäkään muista ei löydy) ovat todella herkkua. Niiden logiikan oppii vain käytössä, aika Norjalainen juttu mutta aaaah nannaaa varsinkin kun loikitaan taaksepäin. Operaan ei ole lisäosia mutta se on hyvin taipuisa ja muokattavissa oleva selain kunhan antaa itselleen aikaa oppia Operan tavat, hiirieleet... niihin moni on melkeimpä rakastunut.
Nykyselainten itsestään selvyydet ovat ensin olleet Operassa, hyvin innovatiivinen yhtiö joka ei karta uskaliaitakaan ratkaisuja. Vaikka onkin suljettua koodia niin Operasta en luovu, hoitaa linuxasiat mallikaasti.
Mutta ei se toiminut koko aikana ensinkään täysin, vaan oli luovuttava koko koneesta, kun hermot paloi niin täydellisesti. Komentokäskyt eivät toimineet ja kun olisin laittanut windowsin oletuskäynnistykseksi, kaikki oli kiinni yhdestä numerosta. Vain yksi näppäisy, numero 1, defaul 0:n paikalle ja kaikki olisi siinä. Mutta kun ubuntu ei suostunut kirjoittamaan numeroita, minkäs teet, ei tunnistanut näppäimistöä, hermot meni. Oli niin lähellä, niin lähellä, että vieläkin vituttaa.
.............mennääs takas sinne sodat palstalle, eix jee!
En ole kyllä havainnut mitään ongelmia toistaiseksi, perjantaiehtoona asensin siihen jo Americas Army -pelinkin joka on tällä haavaa ainoa peli jota tapaan välillä naksutella. Minulla on toiminu tosi hyvin, en vaan viitsi tehdä siitä pääjärjestelmää kun ei ole LTS ja muutenkin taidan puuhastella nyt Debianin kanssa enemmän. Asensin jauntyn ihan kokeilumielessä mutta se toimiikin hyvin. Toisaalta Ubutnu ei ole näyttänyt päässeen vieläkään näistä päivitysriskeista yli eli päivitykset saattavat jo totuttuun tapaan tuoda kummallisia ilmiöitä. Siksi ehkä Debian on alkanut olemaan enemmän makuuni mutta kyllähän 1,2Tb levyille mahtuu useampikin käyttis, jopa XP.
Olet tietenkin syslogit tsekannut vai?
Miten uskalsit sanoa noin?
"eli päivitykset saattavat jo totuttuun tapaan tuoda kummallisia ilmiöitä."
Kun itse yritin tuoda samaa asiaa esille, niin sain kimppuuni lauman foliopipoja ja heidän ulbuntuissaan ei ollut koskaan mitään vikaa :)
Yritin siis sanoa asiaa juurikin näin, että ei kannata sokeasti ottaa jokaista päivitystä heti samantien kun se on saatavilla vaan odottaa hetki ja kuulostella. Yleensä toimimaton päivitys korjataan nopeasti ja muutakin älämölöä syntyy jos homma kusee ihan kunnolla.
On huomattavasti helpompaa olla asentamatta päivitystä, joka sotkee koko systeemin.
Paskan patchin korjailuun voi mennä oikeasti aika helvetisti aikaa..
Tässä kun otetaan vielä huomioon viruksettomuus ym. jutut niin ei ole edes mitään syytä kiirehtiä päivitysten kanssa.
Enempää en sano kun saan taas jonkun friikin kimppuuni.. yleensä kyllä välttelen tätä uopuntu osiota ihan juuri siitä syystä.
Joo , olet oikeassa tuossa pävitysjutussa, itsekin olen alkanut hieman katselemaan mitä päivitykset ovat tuomassa, jos on tulossa xserveriin tai wirelesiin jotain päivitystä niin en asenna heti vaan kuulostelen hieman viikon parikin. Paitsi kun tuo 9.04 on vain testikäytössä niin siihen olen päivittänyt sumeilematta kaiken ilman mitään tutkimuksia.
On sen verran monta kertaa ruutu pimentynyt tai wlan katkaissut päivityksen jälkeen että kyllä mä vähän mietin ennnenkuin päivitän mitään mikä liittyy jotenkin niihin, tilanne on kuitenkin parantunut huomattavasti verrattuna parin vuoden takaiseen jolloin ainakin mulla takkusi näytönohjaimen kanssa usein.
Mitä tulee valehtelemiseen niin en siedä valehtelijoita riippumatta mitä käyttöjärjestelmää nämä käyttävät. Linuxissa on omat ongelmansa eikä ne mihinkään katoa höpisemällä paskaa. Voi tietenkin olla että fanaatikoilla on sellainen rauta jossa esim. Ubuntu toimii loistavasti jolloin tuleekin helposti tunne että *wau* mutta kun itselläni on useita erilaisia koneita niin voin kertoa ettö kun sattuu takkurauta alle niin kyllä voi olla vaikeaa. Sama koskee jakeluita, vaikka käytössä on sama linux niin eri jakeluissa on toiminnan suhteen eroja, toinen toimii paremmin kuin toinen riipuuen jakelun sisältämästä softasta.
Esimerkkinä vaikka Ubuntu vs. Knoppix joista Knoppix on helkkarin hyvä tunnistamaan rautaa ja etenkin näytönohjaimia verrattuna Ubuntuun joka on siinä kökkö ja tekee ihan tyngän xorg.confinkin. Minäkin muuten tiedän niitä tyyppejä jotka alkavat huutamaan että kyllä ne perkele toimivat samalla tavalla kaikki mutta asia ei ole näin. Ilmeisesti heidän päästään puuttuu joku normaalikierteellä oleva ruuvi tai eivät vain oikeasti ole kokeilleet riittävästi eri distroja. No, onhan se totta että lopulta ne kaikki saa toimimaan samoin kunhan jaksaa voimistella mutta siis oletusasennuksena toimivat hyvinkin eri tavalla. Itse olen luopunut tappelusta debianin ja ubuntun xorg.confin kanssa ja ongelmien ilmetessä buuttaan nykyään knoppixilla ja poimin sen tekemän xorg.confin joka tähän mennessä on toiminut luotettavasti ja kopioin sen debianiin tai ubuntuun, tuossa knoppixin asennusskriptissä on siis jotain viilattu paremmin kun se taitaa homman. Laiskan miehen ratkaisu mutta pelittää niin hyvin että annan itselleni anteeksi kertyneen aikasäästön vuoksi.
"Kun itse yritin tuoda samaa asiaa esille, niin sain kimppuuni lauman foliopipoja ja heidän ulbuntuissaan ei ollut koskaan mitään vikaa :)"
Kuulostaa ihan Pentti Nelosen Linux-inkarnaatiolta lol. Kyllä siis totta pitää puhua eihän muuten mistään tule mitään *prkl* lättyyn tommosia penttejä.
Ubuntun kanssa. Joskus jokin päivitys lopettaa jonkun ohjelman toiminnan tai ohjelmaan ilmestyy muuta vikaa. Toisilla se saattaakin toimia, mutta jos siitä menee sanomaan jotain, niin heti ollaan kuin muurahaiset kimpussa.
Nyt kirjoittelen tätä siskon Ubuntu 9.04:llä ja kyllä tää jotenkin toimii. Ei tässä suurempia vikoja ole ollut. Digikameran tunnistukseen tuli vikaa, 9.04 myötä. 8.04ssä toimi ihan moitteettomasti.
Myös F-spot sekoilee. Vaikka asetuksista valitsee kohdekansioksi Kuvat kansion, niin kotikansioon nakkaa kaikki hujan hajan. Ennen meni nätisti vuosi/kk/pp kansioihin, mutta nyt vaan läsähtää kotikansioon pelkät kuvat.
Pakettilähteissä oleva Flash kaataa automaattisesti Firefoxin ja Epiphanyt, joten Flash pitää ladata suoraan Adoben sivuilta.
Myös prossunkäyttö on korkeaa. Firefox ja Rhythmbox vaan päällä.
http://www.aijaa.com/v.php?i=4566834.png
Debianin käyttäjien keskuudessakin olevan tuota "jos mulla toimii, niin sen on pakko toimia sullakin" uskontoa.
...."Pakettilähteissä oleva Flash kaataa automaattisesti Firefoxin ja Epiphanyt, joten Flash pitää ladata suoraan Adoben sivuilta."
Firefox tosiaan on surkea flashin kanssa, jos vaikka Youtubessa ja muualla koettaa siirtyä kokoruutunäyttöön niin koko selain katoaa yms. Mutta vika taitaa kyllä olla Firefoxissa sillä Opera toimii ongelmitta pakettilähteistä löytyvällä Flashillä.
Katso siitä prosessit-välilehdeltä mikä sitä tehoa syö. Tuollaisia oireita ei minulla kuitenkaan ole. Klikkaa sitä CPU-sarkainta niin että nuoli osoittaa siinä ylöspäin niin saat korkeimman syöpön siihen ylimmäksi, varmaan tiesit tämän mutta sanoinpahan varmuuden vuoksi.
Olen sen puitteissa mitä olen nyt sieltä osannut tulkita. Tuossa on pitkä lista tekstiä niiden muutaman minuutin ajalta, kun tämä viimeksi jumitti. Mitähän sieltä kannattaisi erityisesti etsiä? Silmään pisti ensimmäisenä tällainen rivi:
Jul 27 13:27:06 centurion kernel: [10491.970151] Eeek! page_mapcount(page) went negative! (-1)
Mitälie nyt tarkoittaakaan, tuo virheilmoitus vaan vaikutti jotenkin huvittavalta. :)
Firefoxia ajoin päätteen kautta ja kaatuessaan tämä ilmoitti "Muistialueen ylitys".
Kaatuu vai jumittaa totaalisesti? Ja millainen kone ? Tuplaydinprossu ja NVidian näytönohjain saattaa jumittaa varsinkin läppärissä, eli joku menee ristiin näytönohjaimen ajurissa ja prossun tehohallinnassa (muistaakseni joku keskeytys tms. ongelma) ja yksi ratkaisu on vaihtaa näytönohjaimen ajuri pykälää vanhempaan versioon.
Pääsääntöisesti jumittaa siten, että kaikki toiminta ruudulla pysähtyy ja ainoa nappula johon kone reagoi on reset-nappula. Tuplaydinprossua tässä ei kyllä ole. Joku vanha AMD Athlon 2200... tais olla barton -ytimellä. Näytönohjain on nVidian GeForce 7600GT ja emolevyllä on nForce2 -piirisarja. Muistia pari gigaa. Aikaisemmissa Ubuntuissa ei tuota hyytymistä ole esiintynyt ja muuten tämä 9.04:kin on vallan loistava käyttis. Voihan tuo tosiaan tuosta näytönohjaimen ajuristakin johtua, täytynee kokeilla pykälää vanhempaa ajuria. Työpöydällä en kyllä käytä mitään 3D-kiihotuksia.
Tuskin sitten on kyse tuosta samasta, se oli muistaakseni nimenomaan tuplaydin prossuilla tuo "tehonhallinta" joka kiukutteli tuon uusimman NVidian ajurin kanssa ja vika ilmeni nimenomaan läppäreissä (olikohan se nyt powernowd tai joku vastaava joka huolehtii kellotaajuuden säädöstä). Itselläni oli tuo ongelma eli jumahti satunnaisesti täysin riippumatta mitä ohjelmia oli käynnissä ja ongelma poistui vaihtamalla NVidian ajuri edellisen versioon mutt prossuna on AMD turion X2 eli tuplaydin.
dmesgillä voisit saada hyviä vihjeitä kaatuilun syystä
Dmesgin listaa tutkiskelin edellisen jumituksen jäljiltä, mutta en siitä mitään kovin dramaattista löytänyt tai sitten en vaan osaa tulkita. Ainoat johonkin erroriin viittaavaat rivit ovat nämä:
[ 10.073748] : Error requesting region 4300 .. 433F for SMB2
[ 10.073753] nForce2_smbus 0000:00:01.1: Error probing SMB2.
Meinaako nämä nyt mitään oleellista?
koska Microsoft ajaa Linux distroihin (Ubuntu,...) Microsoft koodeja -eli HUONOA sellaista joka EI TOIMI!!.
Linux distroista on tulossa "bugi pesiä" jota minä EN ainakaan hyväksy!!.
Mulla on ollut myös ongelmia ihan päivityksestä asti kaatuilee vähintään kerran päivässä... Päivityksiä olen odotellut mutta ei vielä ole korjaantunut 8.10 toimi moitteeta. Ubuntua olen käyttänyt versiosta 5.10 ->