Eli meillä on tälläinen normaali sininen allas.mutta nyt allas on mennyt ihan vihreäksi.Emme ole käyttäneet suodatinta koko ajan vain silloin kun näyttää likaiselta.Klooria laitoimme heti alussa kun allas laitettiin noin 1kk sitten viimeksi. nyt olemme huomanneet että altaan vesi on aivan vihreää.olemme yrittäneet käyttää allas imuria ja hinkannut sienellä altaan pohjaa mutta mikään ei tunnu auttavan.suodatinkin on ollut nyt päivittäin käytössä mutta ei tunnu vaikuttavan likaan.Olisiko vielä jotain mahdollisuutta putsata tuo allas muuten kuin vaihtamalla vesi?
Vihreä vesi.
7
8797
Vastaukset
- xxJussixx
Ostimme uuden asunnon, jossa 'bonuksena' tuli maahan upotettu, n. 4 x 8 m uima-allas.
Ok, tekninen osaaminen ei ole aivan huippua näissä jutuissa, mutta tietty mietittiin, että näin kesäisin lapsillehan tuo olisi ihan kiva juttu.
Kesäkuun alussa putsattiin allas kunnolla, ja vaihdettiin vanha kuravesi pois, ja homma toimi, mutta jostain syystä suodatin/pumppu ei toiminut. No, pennuilla oli kivaa kuitenkin, saivat uida kuitenkin aika puhtaassa vedessä.
Nyt pumppua on ihmetelty, mutta ei toimi vieläkään, joten kysymys kuuluu: jos/kun saan pumpun toimimaan ja suodattamaan normaalisti, ja lisään kemikaaleja altaaseen, tuleeko vedestä 'normaalin' kirkasta? Nyt siis vesi on mennyt samean vihreäksi.- puhtaana
kun kierrättää vettä pumpulla suodattimen läpi tarpeeksi. Eli n. 2 altaallista päivässä ja huolehtii kloorauksesta ja levänesto ainettakin joskus.
- kirkas-vesi
puhtaana kirjoitti:
kun kierrättää vettä pumpulla suodattimen läpi tarpeeksi. Eli n. 2 altaallista päivässä ja huolehtii kloorauksesta ja levänesto ainettakin joskus.
Levänesto tärkeämpää kuin kloori
- Lellu 561
kirkas-vesi kirjoitti:
Levänesto tärkeämpää kuin kloori
Uima-altaan käytössä on ehdoton edellytys että pidät ns.kirjanpitoa altaan mittauksista.
Liikkeistä saa kontrolliliuskat ja "aineita" ei suinkaan lisätä sormituntumalla vaan ohjeiden mukaan mittauksen jälkeen!
Meille kävi yks kevät niin että vesi tuli todella äkkiä vihreäksi nyt osaamme varautua ja levätuho on laitettava ennakoivasti veteen.Nyt on kaikki mennyt hyvin mutta keväällä on oltava tarkkana että vesi pysyy kunnossa.
- Hannes_18
Nuo levätuhoaineet ovat todella myrkyllisiä ja niitä ei saa päästää vesistöihin (pitkäaikaisvaikutus!)
ks.esim. http://www.ala-peite.com/allasosasto/allaskemikaalit/ASTRAL%20LEV%C4NTUHO%2BKIRKASTE.pdf - robottibotti
Ei, mutta useimmat vihreät vedet ovat vielä puhtaampia, kuin vaaleansininen vesi
- Anonyymi
Uima-altaan vihreä väri kuten jossain olympialaisissakin tapahtui johtuu 95% varmasti vesivärinapeista. Droonilla tai pensasaidan takaa helppo osua ilman että koirakaan huomaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088