kellään kokemusta kyseisestä objektiivista/kannattaako ostaa?
itse harkitsen tuon hankkimista canon eos 450d:heni.
itse harkitsen tuon hankkimista canon eos 450d:heni.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
harkitset? Pimeä suttuzoomi vain vähän pidemmässä muodossa.
Onhan tuo pimeä, mutta ei suttu oikein käytettynä. Pimeitä ne 4 ja 2.8 valovoimaisetkin ovat monissa tilanteissa.
Canon 55-250 IS tai 70-300 IS kuitenkin parempia, jos eivät ole liian kalliita.
vuosia vuosia vanha tamron af 28-300 3.5-6.3 aspherical XR Di macro (IF)..ihmettelen kun useat moittii suttuzoomiksi..ihan hyviä kuvia saa..näyttävät muokkaamattomina lehdessäkin aivan riittävän hyviltä..
hintaeroa noillakin zoomeilla mutta ei älyttömiä, 28-300 maksaa reilu 500 ja 70-300 parisataa eur..taitaa olla kuvaajissa vika kun suttuzoomeiksi haukkuvat..
Olen hetken ehtinyt objektiivia testailemaan ja kirjoitin pienen jutunkin mitä en lähtisi tähän copypastettamaan, jos kiinnostaa niin kurkkaa: http://puuska.com/?p=237