Hotellityö Allianssin kautta

moniavaihtoehtoja

Hei,
te jotka olette olleet hotellityössä Allianssi-järjestön kautta kertokaahan kokemuksianne!

Kannattaako maksaa välityspalkkio allianssille vai etsiä mieluumin töitä esim Mol.fi kautta? Millaisia työpaikat ovat, onko siellä muita nuoria?

Entä kokemuksia allianssin kielikurssi/työ yhdistelmistä? Haluaisin tietää minkä tasoista opetus kurssilla on?

Esim: English Communication with Exam Preparation: Kurssilla keskitytään tutkintokokeissa tarvittaviin taitoihin. Kurssin pääteeksi on mahdollista suorittaa joko, TOEIC, IELTS, TOEFL tai LCCI tutkinto.

Onko kyseisitä tutkinnoista todellisuudessa hyötyä jatkoa ajatellen?

Toivottavasti joku osaa vastata edes osaan kysymyksistä!
Kiitos!

1

1176

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • trixter

      Hei,
      olin Allianssin kautta hotellityössä lukion jälkeen v. 2001-2002. Itse olin hyvin tyytyväinen Allianssin tukeen, oli asunto, työt ja muut jutut hoidettu jo kun menin paikalle. Sopi oikein hyvin tuolloin vielä vailla ulkomaan kokemusta olevalle. Lisäksi työn vaihtokin onnistui niiltä ketkä sitä tarvitsivat.

      Yllättävää oli kuinka paljon suomalaisia oli samoissa hotelleissa ja henkilökunnan asuntoloissa. Todellista kieli- ja kulttuurikylpyä haluavalle suosituimmat kohteet eivät ole ehkä parhaita, halutessaan voisi vain pitäytyä muiden suomalaisten kanssa, ja kontakti kantaväestöön jäisi näin minimaliseksi. (tosin harva hotellityöntekijä olikaan englantilainen...)

      Työskentelin itse hotellin ravintoloissa ja baareissa, ja työssä oppi hurjasti uutta ja tapasi mahtavia ihmisiä. Toisaalta työntekijän status saattaa olla briteissä jotain muuta kuin mihin on suomessa tottunut, pomot epäreiluja ja työ todella rankkaa...

      Ehdoton etu oli asunnon ja työpaikan sijainti erittäin keskeisellä alueella Lontoossa, tarjoilijan palkoilla ei muuten olisi asiaa WC1 vyöhykkeelle.

      Aloittavalle ulkomaantyöskentelijälle voin siis suositella, vaikka maksut kirpaisivatkin. Tämän jälkeen onkin jo helpompaa lähteä itsenäisesti maailmalle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      301
      1238
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      309
      1183
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      909
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      889
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe