Aikuisen opintotuki

Pohdin

Olen plärännyt noita Kelan sivuja tulematta hullua hurskammaksi. Onko siis suuremman ns. aikuisopiskelijan opintotuen saannin edellytys, että työvuosia NYKYISESSÄ työpaikassa (josta ei saa irtisanoutua) on takana se viisi. Itselläni tulisi tässä paikassa täyteen vasta kaksi vuotta.

Entä ne tukikuukaudet, jotka edellisen kerran opiskellessani ja valmistuttuani olen maksanut Kelalle takaisin tienattuani muutaman sentin liikaa per vuosi. Niitä kuukausia on paljon, koska olin huolimaton tulojeni suhteen. Palautuvatko takaisin maksetut kuukaudet "käyttöön", jos päätän aloittaa opiskelun ja saan vaan perus opintotukea?

Ken tietää? Minä en, vielä.

Kiitos! :)

2

850

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ik

      Jos et ole palauttanut opintotukea vapaaehtoisesti vaan takaisinperinnän kautta, niin tukikuukaudet ei palaudu.

    • samassa

      työpaikassa riittää, luepa koulutusrahaston sivut kunnolla :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      69
      3093
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      55
      2735
    3. Kela kelaa toimeentulotukia takaisin

      Ylen sivulla juttu, kun vähäisen omaisuuden takia peritään tukia takaisin ja uhataan ulosotolla. Jutussa yksi mielenkii
      Maailman menoa
      190
      2411
    4. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      41
      2395
    5. Kyllä sut varmaan

      Aika moni haluaisi, miks sä et halua niitä jotka varmaan purkkiin sut pistäis ettet pääse karkuun
      Ikävä
      36
      1592
    6. Rakastan sua

      Johonkin tämä piti saada purkautumaan, ehkä se jollain ihmeellä välittyy samalla sinun suuntaan ❤️
      Ikävä
      15
      1476
    7. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      19
      1460
    8. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      30
      1335
    9. Työnsin sut aikoinani pois nainen, koska en ollut varma hyväksikäyttäisinkö sinua

      Olin varma, että hyväksikäyttäisin sinua, tai että et olisi tarpeeksi kaunis tai kiva minulle, sen takia työnsin sinut p
      Ikävä
      65
      1286
    10. iltaa häelle

      Hyvää iltaa hänelle naiselle ❤ mieheltä Harmittaa yksi asia
      Ikävä
      17
      1276
    Aihe