Tummanvihreän teeman arvo

hintahaitari

Minulla on tuossa hyllyssäni 12 hengen täysin käyttämätön astiasto tummanvihreää teemaa. Tuon värin valmistushan lopetettiin jokunen vuosi sitten ja nyt väri ei enää miellytä silmää, eli niistä pitäisi päästä jotenkin eroon. Kaikki kahvikupit asetteineen, mukit, lautaset, niin syvät kuin matalat, pienet ja isot löytyy sekä sokerit, kermakot, vadit ja muut sellaiset, mutta hinta vähän arveluttaa. Paljonko niistä uskaltaa pyytää, kun ovat kuitenkin olleet kalliita jo ostettaessakin? Ja missä ne saisi parhaiten myydyksi, kirpputorilla, huutokaupassa, netissä?

4

1382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Annika

      Myy iittalan sivuilta löytyvällä kirpputorilla !

    • Kilta-teema

      Mie en muista tummanvihreää Teemaa.
      Muistan, että Kilta-astioissa oli hieno tumma vihreä. Itselläni on 50-luvulla ostettu nelikulmainen vuoka. Oli lautasiakin, mutta ne olivat epäkäytännölliset värinsä takia. Ne olen antanut pois.

      Kaipa kahviastiastosi sitten kuitenkin on nuorempaa sarjaa kuin Kilta?

      • ....

        Tehtiin joskus 80-/90-lukujen taitteessa ja ainakin vielä 90-luvun puolivälissä, koska ostin niitä itselleni muuton yhteydessä. Silloin oli valkoista, keltaista, tummaa sinistä ja tummaa vihreää, mustaakin muistaakseni. Harmaan valmistus oli juuri lopetettu, sitten sitä taas tehtiin pari vuotta, velipoika ehti ostaa joitakin osia, mm. isot lautaset. Nythän harmaata taas tehdään ja mustaa oli ainakin keväällä kaupoissa.
        Näin se Hackman-konserni viilaa meitä linssiin, värejä tulee ja menee, uudelleen ja uudelleen. Itse nostin keltaiset ja vihreät kupit yläkaappiin, vieköön lapset mennessään kun kotoa lähtevät.


    • t

      Etsin tuonväristä Teemaa ja onko se sulla vielä myynnissä? Paljonko koko astiasto maksaa? Lähetä mailiini vastaus [email protected]

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      158
      20131
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      43
      8400
    3. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      54
      6127
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      176
      5752
    5. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      28
      4785
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4467
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      75
      4383
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      76
      4171
    9. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      115
      3740
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      107
      1603
    Aihe