Minulla on tuossa hyllyssäni 12 hengen täysin käyttämätön astiasto tummanvihreää teemaa. Tuon värin valmistushan lopetettiin jokunen vuosi sitten ja nyt väri ei enää miellytä silmää, eli niistä pitäisi päästä jotenkin eroon. Kaikki kahvikupit asetteineen, mukit, lautaset, niin syvät kuin matalat, pienet ja isot löytyy sekä sokerit, kermakot, vadit ja muut sellaiset, mutta hinta vähän arveluttaa. Paljonko niistä uskaltaa pyytää, kun ovat kuitenkin olleet kalliita jo ostettaessakin? Ja missä ne saisi parhaiten myydyksi, kirpputorilla, huutokaupassa, netissä?
Tummanvihreän teeman arvo
4
1382
Vastaukset
- -Annika
Myy iittalan sivuilta löytyvällä kirpputorilla !
- Kilta-teema
Mie en muista tummanvihreää Teemaa.
Muistan, että Kilta-astioissa oli hieno tumma vihreä. Itselläni on 50-luvulla ostettu nelikulmainen vuoka. Oli lautasiakin, mutta ne olivat epäkäytännölliset värinsä takia. Ne olen antanut pois.
Kaipa kahviastiastosi sitten kuitenkin on nuorempaa sarjaa kuin Kilta?- ....
Tehtiin joskus 80-/90-lukujen taitteessa ja ainakin vielä 90-luvun puolivälissä, koska ostin niitä itselleni muuton yhteydessä. Silloin oli valkoista, keltaista, tummaa sinistä ja tummaa vihreää, mustaakin muistaakseni. Harmaan valmistus oli juuri lopetettu, sitten sitä taas tehtiin pari vuotta, velipoika ehti ostaa joitakin osia, mm. isot lautaset. Nythän harmaata taas tehdään ja mustaa oli ainakin keväällä kaupoissa.
Näin se Hackman-konserni viilaa meitä linssiin, värejä tulee ja menee, uudelleen ja uudelleen. Itse nostin keltaiset ja vihreät kupit yläkaappiin, vieköön lapset mennessään kun kotoa lähtevät.
- t
Etsin tuonväristä Teemaa ja onko se sulla vielä myynnissä? Paljonko koko astiasto maksaa? Lähetä mailiini vastaus [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja15820131Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant438400Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va546127SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1765752Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot284785Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124467HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.754383Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm764171"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153740Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071603