Mikä on paras laji puolustaa itseään? Minkä lajin tekniikat toimivat käytännössä tehokkaimmin? Lässyn-lässyn! Alle 2-kymppisenä et pärjää mummollesikaan, vaikka kuinka olisit salilla käynyt. Kamppailuun tarvitaan lajitaitoja enemmän uskallusta ja kykyä arvioida tilanteita, sellaisia en junioreilta ole vielä tavannut. Joo, joo kohta se on tämä foorumi haasteita täynnä… Sallikaa minun nauraa, jos haluatte otella ja katsella totuutta silmiin, niin hankkiutukaa palkkasotilaiksi maahan, jossa käydään todellista sotaa. Ette te Suomessa mitään itsepuolustustaitoja tarvitse, tai sitten olette typeriä ja ajaudutte tilanteisiin, joita aivan hyvin voisitte välttääkin. Mutta jos haluatte tietää salaisuuden, niin paras ja tehokkain tapa puolustaa itseään on hankkia ase ja kantaa sitä aina mukanaan. Ampumaharrastuksen voit aloittaa 15 vuotta täytettyäsi ja muutaman vuoden harrastettuasi voit yrittää hommata käsiasetta. Perusteluiksi ei tosin kannata mainita itsepuolustusta. Ja saahan noita laittomasti ilman perustelujakin.
Amisviikset väpättää...
Ukkeli
92089
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Nyt ei ole papan lääkitus kohdillaan.:)
Kyllä niitä ihan kovia jannuja jo parikymppisistä alkaa löytymään. Tuota nuoremmat antavat vielä fysiikassa ja kokemuksessa niin paljon tasoitusta, vaikka taitavia ovatkin.
Thainyrkkeily on hieno kamppailulaji ja Suomessa on paljon hyviä jUnnuja - ehdottomasti. Myös nykyinen lääkitykseni vaatii tarkastusta. Nuo nyt ei vaan olleet pointtejani.
Ymmärsin vain, että postauksen pointti oli trollata teinejä.
;)
Teinit harvemmin pystyvät kehittämään taitojaan niin koviksi, että pystyisivät tasavertaiseen tappeluun aikuisen kanssa, mutta aikuiset harvoin käyvät teinien kimppuun. Jos vastustaja on myös samaa ikä- ja kokoluokkaa, on taidoista ja salillakäymisestä etua. Ja on poikkeuksia, olen nähnyt kaverin, joka 16-vuotiaana pesi aggressiossa, rohkeudessa ja taistelunhalusssa seuransa pääopettajaa lukuunottamatta jokaisen miehen salilta ml. minut.
Ampuma-ase ei ole Suomessa hyvä itsepuolustusväline, koska pääosaan tilanteista se on täysin ylimitoitettu ja sen käyttäminen johtaa vankilatuomioon. Lisäksi sen kanniskelu on laitonta. Jos sitä nyt haluaisi kuitenkin käyttää, ei pelkkä aseen ostaminen ja mukana kantaminen riitä. Sitä pitää myös opetella käyttämään.
On se nyt kumma, kun te ette tosiaankaan osaa nähdä metsää puilta! Ei tuossa varmasti pääpointtina ollut se teinien trollaaminen!!
Tätä helvetin palstaa on todella tylsä lukea, kun kaikki ändit ja muut alkavat heti todistelemaan ja jeesustelemaan asioista, joista ei alkuperäisesti ollut puhe.
Ukkelilla on oikeata pointtia tuossa.. Kunnon keskustelua ei saa aikaisesksi kyselemällä potkujen, heittojen yms. kauneudesta tai niiden toimivuudesta!!
Mikset sitten itse kykene puhumaan siitä pointista, vaan katsot asiaksesi haukkua muita?
joo sori ändi, jos loukkasin. Otin teikäläisen vain esimerkin vuoksi esiin, koska nimmarisi yksinkertaisesti löytyy melkeenpä joka threadista..
Pointissani ei ole paljon keskusteltavaa. Ärsyttää vain tämä tyyli täällä tarttua epäolennaisuuksiin. Esimerkiksi aikaisempi kaspin- keskustelu meni aivan sivuraiteille, kun joku vaan vahingossa mainitsi esim. jujutsun.
Ei mulla mitään henk. koht. angsteja sua kohtaan ole. On sulla ainakin jonkuntyyppistä yleistietoa helvetisti eri asioista.
Kyllä, keskustelun rönsyäminen on rikkaus, mutta pitää kunnioittaa alkuperäistä otsikkoa. Jos näyttää siltä, että aihetta olisi uudelle topicille --> se pitää aloittaa. Turha keskustella väkisin tyhjänpäivisistä asioista.
Joojoo off-topic! Tiedän... Syyllistyn nyt siihen itse!! :)
Mulla oli joskus yksi 16-vuotias kaveri, joka pieksi todella tehokkaasti melkein kenet vain, ellei ollut tosi väkivaltaekspertti vastassa...
Ja ellet ole huomannut niin nuoret pakolaiset, mustalaiset ja nuorisorikolliset kanniskelevat ja saattavat häikäilemättä käyttääkkin puukkoa...
Niin, ja melkein ainahan pääsee karkuun juoksemaan, mutta kuinka terveellistä se on itsetunnolle pidemmän päälle??
Itse en juokse enää ketään karkuun, vaikka itse tilanteita vältänkin...