Aion asentaa Windows XP:n toiseksi käyttöjärjestelmäksi. C-asemalla on Win98SE ja aion säästää sen. XP:n asennan D-osiolle.
Kuinka saan sitten sellaisen käynnistysvalikon, että koneen käynnistyessä voin valita kumpi käyttis ladataan? Vai osaako asennus tehdä sellaisen itsestään, jos levyllä on jo toinenkin käyttis?
Kuinka saan sitten sellaisen käynnistysvalikon, että koneen käynnistyessä voin valita kumpi käyttis ladataan? Vai osaako asennus tehdä sellaisen itsestään, jos levyllä on jo toinenkin käyttis?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se tulee siihen kyllä ihan itsestään.
en muista kysyykö valikon luontia vai tekeekö kysymättä. Mutta sehän selviää asentaessa, joka tapauksessa valikon saat.
Ei sitä mun mielestä missään kysellä.
Kiitokset nopeasta vastauksesta. Eipä sitten muuta kuin asentamaan...
Juu asennus tekee itse semmoisen kaynnistysvaliko mutta en ymmärrämiksi teet niin..?? Kerro ihmeessä mikä on tarkoituksesi..
Et tarkentanut "miksi"-kysymystäsi, niin joudun antamaan monta vastausta.
Miksi valikko?
Valikon haluan tietysti siksi, että olisi helpompi käynnistettäessä valita, minkä käyttiksen lataa.
Miksi 98?
98:ssa on jotain sellaisia ominaisuuksia, joita XP:sta ei enää löydy, esim. DOS. Niitä ei välttämättä tarvitse kovin usein, mutta toisaalta 98 vie niin vähän tilaa, ettei siitä ole mitään haittaakaan.
Jos saan esittää vielä vastakysymyksen, niin miksi ihmeessä ei..??
Sitähän mä tarkotin et mix haluut säilyttää 98:n
Ja en kyl tajuu mihin sä dossia tartteet..
Mut tottakai teet niinku tahot..
Itellä on XP jaen oo kyl kertaakaa kaivannu 98:a