Terve
Olisi tarkoitus mennä naimisiin ja tehdä avioehtosopimus. Etsin netistä tämmöisen tekstin:
"Me allekirjoittaneet avopuolisot sovimme, että kummallakaan meistä ei ole avio-oikeutta toistemme nykyiseen tai tulevaan omaisuuteen eikä mainitun omaisuuden tuottoon tai sen sijaan tulleeseen omaisuuteen.
Tämän avioehtosopimuksen hyväksymme ja sitoudumme sitä noudattamaan."
Eli, eikös tämä pidä sisällään kaiken? - perinnöt yms.
Avioehtosopimus++
8
691
Vastaukset
- se sopimus
jollain lakimiehellä tai vastaavalla.
Ei sitten tulevaisuudessa tarvitse valittaa, jos meni päin persettä.- JuupaJoki
Tuo ei ollut ehken ihan vastaus kysymykseen, tai sitten olin kirjoittanut kysymyksen jotenkin huonosti.
Pyydänkin vastaamaan kysymykseen, enkä jakamaan asianajotoimiston mainoksia.
- Ehkä pieni lisäys
Jos sattuu käymään niin, että teille ei tule lapsia, niin avioehdossa on hyvä olla maininta "Tämä avioehto ei ole voimassa jos avioliitto purkautuu toisen puolison kuoleman johdosta".
Tällä on vaikutusta jos varakkaampi teistä kuolee ensin; vaikuttaa suuresti perintöveron määrään.- JuupaJoki
Kiitos kommentista ja vinkistä.
Meillä taaplailee jo yksi tenana, eli hän perii esim. minut kun henki lähtee jossain vaiheessa. Jos kuitenkin haluan muistaa aviopuolisoani jollakin, niin kirjailen pienen muiston testamenttiin.
Onkos tämä näin simppeliä? - Ehkä pieni lisäys
JuupaJoki kirjoitti:
Kiitos kommentista ja vinkistä.
Meillä taaplailee jo yksi tenana, eli hän perii esim. minut kun henki lähtee jossain vaiheessa. Jos kuitenkin haluan muistaa aviopuolisoani jollakin, niin kirjailen pienen muiston testamenttiin.
Onkos tämä näin simppeliä?Ei se perusmallisen avioehdon tekeminen tuon vaikeampaa ole. Nyt vain kaksi todistajaa (muistakaa esteettömyys, eli eivät saa olla mitään sukua kummallekaan!) ja sitten viette maistraattiin rekisteröitäväksi. Maksaa pikkuisen, ei paljon.
- JuupaJoki
Ehkä pieni lisäys kirjoitti:
Ei se perusmallisen avioehdon tekeminen tuon vaikeampaa ole. Nyt vain kaksi todistajaa (muistakaa esteettömyys, eli eivät saa olla mitään sukua kummallekaan!) ja sitten viette maistraattiin rekisteröitäväksi. Maksaa pikkuisen, ei paljon.
Luin tuossa aikaisemmin juuri tuosta esteettömyydestä ja onneksi luinkin. Olin nimittäin viemässä papereita allekirjoitettavaksi juuri lähisukulaisille.
Avioehtoon liittyy tietynlaisia vaatimuksia, kuten paikka ja päiväys. Muuten se ei ole pätevä. Tuo saattaa kariutua varmaan myös noihin todistajiin, jos oikein tiukka paikka joskus tulisi. - ...
JuupaJoki kirjoitti:
Luin tuossa aikaisemmin juuri tuosta esteettömyydestä ja onneksi luinkin. Olin nimittäin viemässä papereita allekirjoitettavaksi juuri lähisukulaisille.
Avioehtoon liittyy tietynlaisia vaatimuksia, kuten paikka ja päiväys. Muuten se ei ole pätevä. Tuo saattaa kariutua varmaan myös noihin todistajiin, jos oikein tiukka paikka joskus tulisi.Ei noita avioehtosopimuksia turhaan kannata kenellekään juristille kiikuttaa laadittavaksi. Laskuttavat hervottomia summia maailman yksinkertaisimmasta työstä. Kun perusasiat ovat kohdillaan, ts. selkeästi ilmaistu MITÄ HALUTAAN (täysinäinen poissulkeva avioehto? Osin poissulkeva? Miten perinnöt ym. huomioidaan jne.) ja MISSÄ TILANTEESSA JUURI NÄIN HALUTAAN (es. onko eri tilanne jos liitto päättyy kuolemaan tai avioeroon?) sitten 2 esteetöntä todistajaa, paikka ja päiväys kiikutus maistraattiin. Siinä se.
Tiedän että olen itse vähän puolueellinen tähän asiaan kantaa ottamaan sillä olen itsekin juristi, mutta kyllä yhden avioehtosopimuksen lähes kuka tahansa normaalilla järjellä varustettu maailmantallaaja pystyy pätevästi laatimaan. - Nutturatäti 1
JuupaJoki kirjoitti:
Kiitos kommentista ja vinkistä.
Meillä taaplailee jo yksi tenana, eli hän perii esim. minut kun henki lähtee jossain vaiheessa. Jos kuitenkin haluan muistaa aviopuolisoani jollakin, niin kirjailen pienen muiston testamenttiin.
Onkos tämä näin simppeliä?"Jos kuitenkin haluan muistaa aviopuolisoani jollakin, niin kirjailen pienen muiston testamenttiin.
Onkos tämä näin simppeliä?"
On se, mutta kuten joku jo mainitsi: testamentin nojalla peritystä omaisuudesta leski maksaa perintöveroa paljon enemmän kuin avio-oikeuden nojalla peritystä. Eli kannattaa tosiaan laittaa siihen avioehtosoppariin, että se pätee vain eron sattuessa, mutta ei toisen kuollessa (ellei ole jotain erityistä syytä miksei lesken haluta saavan omaisuutta).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii244579Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1273964Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta323698Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462689Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862563Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom122436Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole262415Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin652297Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt531957Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1421757