Näinkin on tehty:
yksi lapsista jäi kotitilalle
hommasi sinne miehenkipeän vanhan akan " vaimoksi" joka oli rastaan jo tullessaan -
äämä niin ilkeä, mielenterveys rempallaan -
ajoi asiat siihen pisteeseen ettei kukaan halua käydä
sisarosuuksia ei maksettu laitalaisesti - jokainen sai
pienen armopalan ja äämä ja sen vilttitossuäijä loput..
yksi lapsista jäi kotitilalle
hommasi sinne miehenkipeän vanhan akan " vaimoksi" joka oli rastaan jo tullessaan -
äämä niin ilkeä, mielenterveys rempallaan -
ajoi asiat siihen pisteeseen ettei kukaan halua käydä
sisarosuuksia ei maksettu laitalaisesti - jokainen sai
pienen armopalan ja äämä ja sen vilttitossuäijä loput..
Vastaukset 8
Vanhimmat
kateellinen.
Jos vanhemmat ovat myyneet yhdelle sisaruksista tilan
käypään hintaan, niin eipä siitä mitään sisarosuuksia makseta.
Mikäli sisarukset eivät ole mitään omistaneet, jos toinen vanhemmista on jo kuollut niin silloin asia on aivan toinen. Perikunta ja toinen vanhemmista silloin omistavat tilan. On aina surullista kun lähimmät sukulaiset eivät voi asioista
keskustella. Voi voi. En tässä ala selittämään tarkkoja toiminta malleja
miten jatkossa vanhempien siiryttyä ajasta iäisyyteen pitäisi muiden
sisarusten toimia, jos hinta ei ole "käypä hinta".
Asia ei minulle kuulu. Mutta juttelepa ensin puolisosi kanssa ihan rauhassa
sitten jatkatte sisaruksiin ja siitä vanhempiin. Koittakaa saada
keskinäiset välinne kuntoon. Sitten on paljon mukavampi kaikille.
Siinä samalla saattaa löytyä yhteys tähän naispuoliseen henkilöön,
josta et kirjoituksessasi löytänyt yhtään positiivista sanottavaa.
Ikävä sanoa, mutta kaikki ovat ilmaisen rahan perään.
Jotain tosin pitää omistaa, ennen kuin sen voi muuttaa rahaksi.
"En tässä ala selittämään tarkkoja toiminta malleja
miten jatkossa vanhempien siiryttyä ajasta iäisyyteen pitäisi muiden
sisarusten toimia, jos hinta ei ole "käypä hinta""
mitä muut sisarukset voivat tehdä asialle, onhan ostaja joutunut maksamaan lahjaveroa jo hinta ei ole ylittänyt tuota 75%!!
kauppa on kauppa vaikka voissa paistais
Vanhempien kuoltua voi ne perilliset jotka
ovat mielestään kokeneet vääryyttä hakea lakiteitse oikeutta, jossa
alehintaan maksetusta kiinteistöstä saatu hyöty katsotaan saajalle ennakkoperintönä, ja näin ollen lopuksi maksettava perintöosuus muihin sisaruksiin jää pienemmäksi. Lopuksi kuitenkin kaikille sama, kun ennakkoperintö otetaan huomioon. Iso homma ja vähät perinnöt lakimiehille.
Ei ole riemullisempaa, kuin kateellinen ja riitainen suku.
Juristien kultakaivoksia.
ei sisarosuuksia ole maksettu yli 20 vuoteen. Kauppa on ostajan ja myyjän välinen ja harvemmin sisarukset ovat myyjän asemassa.
Tossa kaupunkisukulaiset ihasteli äitini kotipaikkaa taannoin; "että tämmönen tila ja ei täältä ole mitään osuuksia jaettu papalle".
Tosiasiassa tämä pappa oli lähtenyt maailmalle silloin, kun tila oli ollut vuokralla, eikä siten mitenkään jaettavissa sisarosuuksina.
Joku ihme käsitys on vieläkin vallalla, että näistä tiloista maksetaan sisarosuuksia, vaikka vanhemmat vielä elävät. Se oli silloin ennen joskus, kun tämä systeemi oli.
oikein on subjektiivinen käsite, jonka jokainen ymmärtää miten haluaa.
Tilan kannalta on oikein, etä tila säilyy mahdollisimman elinkelpoisena, koska kyseessä on yrityskokonaisuus, entisen omistajan näkemys on yleensä myös se, että on oikein että joku jatkaa hänen elämäntyötään.
Sisaren kannalta voi olla oikein ulosmitata tilanteessa maksimihyöty itselle, eli pilkkoa tila ja panna kaikki myyntiin erikseen, koska yleensä osista saa paremman hinnan erikseen, kuin kokonaisuudesta.
Lopulta oikein on se mitä laki sanoo, eli ei pidä rikkoa lakia, no laki kyllä sanoo myös niin, että jokainen sa tehdä omaisuudellaan mitä haluaa, myydä sen tai vaikka lahjoittaa, mikään ei myöskään määrää myymään perheen ulkopuoliselle.
Joten omistajan tahto on kyllä vahvempi, kuin oletetun perijän.
katsoa joskus kummelia. On meinaan hyvä opetuselokuva, nimittäin ne "perintöä odotellessa" sketsit! Voihan joskus käydä niinkinpäin, että perintöä odotteleva sattuukin kuolemaan ennen ryypiskelevää vaaria. Jopa tosielämässä tiedän pari kertaa näin käyneen! Ei siis pidä nielaista ennenkuin tipahtaa!