Pahoinvointi 24/7

kertokaa omia kokemuksia ja neuvoja pahoinvointiin...

itse olen nyt vk.6 5 ja tätä koko päivän ja yön kestävää pahoinvointia on ollut jo viikon.... en voi syödä, enkä voi juoda ilman yök-refleksiä. ihansama, mitä suuhun laittaa, heti yököttää.

tänään sitten oksensin ekaa kertaa, levolla olen pystynyt pitämään oksentamisen loitolla.

tämä olo haittaa jo elämistäkin paljon, koska kotona on minun 3v ja 1v8kk pojat :)
2108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja nyt viidettä viikkoa lähes jatkuvaa pahoinvointia.. Oksentanut olen vain kahdesti, mutta äklöoloa ja heikotusta on jatkuvasti. Suurimman osan päivästä makaan vain sohvalla kun ei ole voimia olla jalkeilla tai varsinkaan tehdä kotitöitä tms. Viime viikolla hain 2 päivää sairaslomaa kun oli niin heikko olo töissä, mutta nyt olisi tavoitteena olla pari kuukautta ilman sairaslomia (onneksi on lyhyitä työpäiviä) kun työsopimus loppuu silloin niin yritän pitää siihen asti raskauden salassa, jotta ehtisi saada uuden sopimuksen..

Raskasta on.. Toivon todella että ensimmäisen kolmanneksen jälkeen alkaisi helpottamaan..

Äänestä

Moikka!!

Mun pahoinvointi kesti kaikenkaikkiaan viikolle 20 asti.. pahoivointi alko viikon 5 aikoihin ja yllättävän pahana, toista odotan ja ekaan verrattuna tää oli pahempi.. Oksensin kaikki mitä söin tai join ja tuo hirvittävä olo kesti koko hereilläolo ajan.. en kyennyt kauppaan tai tekemään oikein muutakaan, hyvä että pojun sain vietyä hoitoon.. En todellakaan ajatellut että nyt pahoinvointi voisi haitata työtä niin että olin 1,5 kk saikulla ku ei ollut puhettakaan että oisin voinu töitä tehä ku en kotonakaan voinu tehä muuta kun kulkea sohvan-keittiön ja vessan väliä.. saikkuki ois jatkunu jos työt ois kestäny pidempään.. Lämmintä ruokaa en pystynyt syömään moneen viikkoon ku pelkka hajukin sai mut oksentaan. Suosittelen koittamaan kaikkea mikä vähänki vois maistua ja pysyä sisällä, eikä kannate syyä ku ihan vähän kerralla mutta usein.. ekassa raskaudessa söin paljon tomaatteja, vesimeloa ja jätskiä sen pahoinvointiajan.. ja nyt tokassa sitten maistui paremmin viinirypäleet ja kurkku kun ei yksinkertaisesti muut pysyny sisällä ni noita oli pakko syyä monta päivää..sit jos yritti syyä muuta ni yksiki liika lusikallinen sai kaiken tulemaan pois ja syöminen piti alottaa alusta heti ku vaan vähänki teki mieli syyä.. juomiaki kannattee koittaa eri makuina ja kylmänä, ite join keltasta jaffaa ko se vaan maistui nyt sekin on vaihtunu vichyyn.. ja sitäkään ei kannate juua paljoa kerralla jos ne tulee oksennuksena pois, juo paljon vähemmän mutta tiheämpään..
kaikkea kannattee kokeilla mikä mielessä käy jotta olo ois parempi. Vuorokauden olin tiputuksessakin sitte 5 oksennusviikon jälkeen ko paino tippu ku lehmän häntä, sen jälkeen olo alkoki parantumaan päin, ihmettelen vain miksi ei aiemmin voinu päästä tiputukseen ku siitä oli suuri ilo vointiin.. vaikka oliki vuorokauden pois perheen parista niin se oli suuri helpotus ku huomas että olo vain paranee päivä päivältä. Toivottavasti teidän olo paranee pian, ei se kyllä hauskaa ole ku haluis nauttia odotuksesta mutta ei voi ku itse voi huonosti ja ku on vielä muita lapsia ni se ei todellakaan ole helppoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


viikon kirjoitti:

kertokaa omia kokemuksia ja neuvoja pahoinvointiin...

itse olen nyt vk.6 5 ja tätä koko päivän ja yön kestävää pahoinvointia on ollut jo viikon.... en voi syödä, enkä voi juoda ilman yök-refleksiä. ihansama, mitä suuhun laittaa, heti yököttää.

tänään sitten oksensin ekaa kertaa, levolla olen pystynyt pitämään oksentamisen loitolla.

tämä olo haittaa jo elämistäkin paljon, koska kotona on minun 3v ja 1v8kk pojat :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu