En ikinä kertoisi kenellekään tunteistani. Kun näitä palstoja lukee ja huomaa miten se yksipuolisesti ihastunut saa "maksaa" siitä tunteilustaan niin en kyllä ikinä sellaista tekisi. Ennemmin sitten vaikka purkaisin tunteitani tänne nettipalstoille.
Vahvistunut
tunne siitä.
7318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
antaa toisen olla rauhassa omassa elämässään.
No miksi ne miehet sitten tulevat jälkeenpäin sanomaan että olisvat toivoneet minulta aloitteellisuutta tai vastaantuloa, olivat arkoja eivätkä uskaltaneet yms. juttuja.Kun en pysty puhumaan tunteistani koska pelkään nöyryytetyksi tulemista liikaa. Ennemmin siis tänne kirjoitan.
Eihän sitä voi tietää koskaan onko tunne yksipuolinen vaiko ei jollei tunteista
puhuta.
Vastauksesi oli jälleen yksi vahvistus sille että vaikenen jatkossakin.
mielipide. Joskus tunteet on molemminpuolisiakin, kuten jokainen tietää. Jos kukaan ei ikinä paljasta tunteitaan, maailma kuolee sukupuuttoon. Jos sattuu rakastumaan yksipuolisesti, sen ei pitäisi kohdetta häiritä vaikka sen tietää. Toisen rakkaus tuskin ketään satuttaa. Fiksu ihminen osaa nätisti toisen torjua.
Valitettavasti täälläkin saa kuulla miten se yksipuolisen rakkauden kohde on nöyryyttänyt julmasti sitä tunteitaan paljastanutta ihmistä.
Toinen juttu on se että olen nainen ja tiedän että on paljon miehiä jotka käyttävät naisen tunteita hyväkseen vain omien tarpeidensa tyydyttämiseen. Sellaisiakin juttuja lukee täältä kaiken aikaa.
tuollaiset nöyryyttäjät olla. Eiköhän se nöyryytys ole yleensä lähinnä siinä, että toinen ei ole kiinnostunut. Ja niin voi käydä milloin vain. Kuka sitten ottaa sen nöyryytyksenä ja kuka osaa suhtautua siihen normisti suremalla??
Eikä ne miehet sua sillä vielä pääse hyväksikäyttämään, että kerrot tunteistasi. Jos et hyppää sänkyyn eka treffeillä, etkä vielä tokillakaan, niin eiköhän ne erotu sieltä ne kusipäät. Hyväksikäyttäjät ehtii siinä ajassa löytää helpomman hyväksikäyttettävän... Tervettä järkeä saa käyttää tunneasioissakin.. ja se, että päättää kieltää itseltään rakkauden kokonaan nöyryytyksen pelossa, ei ole ihan tervettä :)
ihmisiä. Miksi ei voisi avoimesti kertoa tunteistaan sille tärkeälle ihmiselle? Elämässä mikään ei ole taattua, maksamaan voi joutua, mutta voihan se toinen ihminen tuntea samoin. :)
Ehkä Hän tiesi silloin miksi käyttäydyin niin kummallisesti. En koe nöyryytystä asiasta koska hän sanoi ettei tunteissa ole mitään häpeämistä. Hän oli niitä harvoja ihmisiä jotka antoi arvoa sille että kerroin. Edelleen kaipaan häntä, mutta kummallakin oli jo kohtalo valmiina siinä tilanteessa. Joka päivä muistan hänet. En ole koskaan niin ennen tuntenut ketään miestä kohtaan. Luultavasti ei enää kohdata lyhyestä välimatkasta huolimatta koska ei liikuta kumpikaan paljon missään. Aika kuluu ja meidän aika loppuu joskus. Olen onnellinen että kohtasin hänen kaltaisensa sillä nyt tiedän mitä on oikea rakkaus.---*