Älä mene Pohjois-Norjaan

5v Norja-palstalla

Taas uusi kesä koitti ja Suomi24-palstalla kysellään Pohjois-Norjasta. Yleisvastauksena antaisin vastauksen: älä mene Pohjois-Norjaan.

Norja ei ole kuin Suomi, jossa maisemat paranevat sitä mukaan mitä pohjoisemmaksi jaksat ajaa. Norjassa on parasta Norjaa keski- ja etelä-Norja! Pohjois-Norja on Norjan "peräpusikko".

Monen automatkailijan kriittinen virhevalinta tapahtuu Kemijoen silloilla. joiden jälkeen auton keula kääntyy nelostien opasteiden mukaisesti kohti itä-Lapin pusikoita ja suorämeitä.

Paljon parempi valinta on jatkaa eteenpäin Perämeren pohjukkaan; joku hätähousu kääntää keulan kohti Torniojoen rantatöyräitä, mutta parhaimmat valinnat tehdään ajamalla rohkeasti Ruotsin puolelle. Sieltä sitten huristetaan nopeasti valittua maantietä kohti Ruotsin ja Norjan rataseutuja ja kaasua löysätään noin 100 km ennen Norjan rajaa.

Norja on upea matkailumaa hienoja maisemia arvostaville. Nykyisin vain näkee aivan liian harvoin Suomen kilvissä olevia autoja Narvikin eteläpuolella.

Menossa Nordkappiin? Harkitse toisen kerran ja mene sen sijaan esim. Lofooteille.

15

5383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piip piip

      Hyvä hyvä olipa se antoisa..

    • moneksi..

      Toiset meistä haluaa matkustaa pohjoiseen haistelemaan raikasta merituulta ja kotimaan hellettä sekä hirvikärpäsiä pakoon .
      Pohjoisen kylmistä vesistä lähtee hyvin kalaa, kuningasrapua ja Finmarkista löytyy suomea puhuvia ihmisiä.

      Keskinorjassa on kelvolliset maisemat, ainakin erilaiset, kuin kotona, matkailupalveluja ja nähtäävyyksiä moneen makuun.

      Ensikertalaisen neuvoisin matkustaan Lofoteille tai Fauske Narvik seudulle.
      Tuoltakin löytyy kuohuvia puroja, puuttomia vuorenhuippuja, mutkaista kapeaa tietä ja silmää hiveleviä vuonomaisemia.
      Seuraavan kesälomareissun voisi suunnata tuosta pohjoisemmaksi ja niin edelleen, kunnes kaikki on nähy. Sitten voi jo alottaa samat kierrokset uudelleen.

      Itse olen kierrellyt parikymmenen vuoden aikana Norjan Trondheimistä Värjöön ja paljon on jäänyt näkemättä.

      Nordcap on omiaan Saksalaisille, he matkustaa tuonne turistirysään linja-autolla, asettavat navigaattoriinsa paikkamerkin ja kiven taskuun matkamuistoksi.
      En tuota suosittele minäkään.
      Tunnelimaksun joudut maksamaan mennetullen ja perilläkin on verkkoaita ja rahastuskoppi. Kaiken lisäksi sinne on pitkästi ja samoja jälkiä on tultava takaisin.

      • ,,,

        milloin on säiden puolesta paras ajankohta tehdä reissu akselille Bodö-Narvik-Lofootit? Heinäkuun loppu?

        Jos se Itä-Lapin 'rämeikkö' ole maisemien puolesta kiinnostava, niin entä sitten reitti Kemi-Luulaja-Älvsbyn-Arvidsjaur-Arjeplog jne Norjan puolelle?


      • seuraile..
        ,,, kirjoitti:

        milloin on säiden puolesta paras ajankohta tehdä reissu akselille Bodö-Narvik-Lofootit? Heinäkuun loppu?

        Jos se Itä-Lapin 'rämeikkö' ole maisemien puolesta kiinnostava, niin entä sitten reitti Kemi-Luulaja-Älvsbyn-Arvidsjaur-Arjeplog jne Norjan puolelle?

        Tuossa olisi Fauskeen 7- päivän sääennuste, selkokielellä Suomeksi .
        Nyt jos heti lähdet, niin tostaihin saakka olisi poutaa.. viikolla 32 .....

        http://freemeteo.com/default.asp?pid=156&la=10&gid=3157781

        Yleensä parhaat poutasäät on noillaseuduin juhannuksen seudussa.
        Mitä olen Norjassa autoillut, niin pikkusateet ei ole haitanneet, mutta
        senverta kannattaa säitä seurata, ettei kaikkina päivinä sataisi.

        Pistä tuo säälinkki talteen, matkaa suunnitellessa tarvit sitä.


      • ,,,
        seuraile.. kirjoitti:

        Tuossa olisi Fauskeen 7- päivän sääennuste, selkokielellä Suomeksi .
        Nyt jos heti lähdet, niin tostaihin saakka olisi poutaa.. viikolla 32 .....

        http://freemeteo.com/default.asp?pid=156&la=10&gid=3157781

        Yleensä parhaat poutasäät on noillaseuduin juhannuksen seudussa.
        Mitä olen Norjassa autoillut, niin pikkusateet ei ole haitanneet, mutta
        senverta kannattaa säitä seurata, ettei kaikkina päivinä sataisi.

        Pistä tuo säälinkki talteen, matkaa suunnitellessa tarvit sitä.

        ensi kesänä perheen kanssa :). Jostain löysin Lofoottien sademäärät kuukausittain, kun aikomus vielä silloin oli lähteä tänä kesänä.

        Mutta kiitos säälinkistä, tallennettu on.


      • kaiken kokenut

        mieluummin ajan vähänkaan suomen teitä vastaavilla kun pimeissä spiraalitunneleissa ja muutenkin e-norjassa jossa saat koko ajana jarrutela vaikka kapekkojen takia. liat jyrkät maisemat tuovat ahtauden kuvan.


      • koeajattu
        ,,, kirjoitti:

        milloin on säiden puolesta paras ajankohta tehdä reissu akselille Bodö-Narvik-Lofootit? Heinäkuun loppu?

        Jos se Itä-Lapin 'rämeikkö' ole maisemien puolesta kiinnostava, niin entä sitten reitti Kemi-Luulaja-Älvsbyn-Arvidsjaur-Arjeplog jne Norjan puolelle?

        Hyvä valinta, jos tarkoituksena on päästä nopeasti Norjaan. Matkailuautotiheys keskimääräistä vähäisempi ja tiet oli hyvässä kunnossa.
        Maisemien osalta ehkä keskimääräistä tylsempi, mutta ajourakka on Ruotsin osalta ohitse puolessa päivässä ilman pidempiä pysähdyksiä.


      • jotain kokenut
        kaiken kokenut kirjoitti:

        mieluummin ajan vähänkaan suomen teitä vastaavilla kun pimeissä spiraalitunneleissa ja muutenkin e-norjassa jossa saat koko ajana jarrutela vaikka kapekkojen takia. liat jyrkät maisemat tuovat ahtauden kuvan.

        Käynyt Norjassa ennen öljyn löytymisen?

        Itseäkin hieman ennen ekoja reissuja huolestutti etelänorjalaisten teiden hurja maine, turhaan. Jos pysyy poissa museoteiltä niin ei ajamisesta sen kummenpaa tuskaa tule. Uusimmat maantietunnelit ovat myös hyvin tilavia ja valaistuja.

        Matka-ajoon on 60 km/h hyvä suunnittelunormi siitä minne asti päivän aikana ehtii.


    • niin se on

      Pohjois-Norja on maisemiltaan tosi hienoa, kun verrataan Suomeen minne päin tahansa. Mutta se on todellakin peräpusikkoa ja surkeata, jos verrataan Etelä- Norjan pohjoisosiin - siihen kohtaan missä Norja on leveimmillään. Se on parasta Norjaa, vastaan on turha väitää. Ja pohjoisessa todellakin Lofootit on huippu-upea paikka muuhun Pohjois-Norjaan verraten. Vielä yksi vinkki: Ajelkaa Hurtigruten laivalla kauniilla ilmalla Norjan rannikkoa aamusta iltaan ja ihailkaa maisemia. Esim Lofooteilla väli Harstad-Svölvär on aivan upea. Maksaa se, mutta on enemmän kuin hintansa väärti.

      • linkki....

      • mukaan
        linkki.... kirjoitti:

        Linkki Hurtingrutensivulle tuossa.
        http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=no&u=http://www.hurtigruten.no/&ei=trp0SvPqB42TsAa4joGNDA&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search?q=hurtigruten.no&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&hs=Egh

        Noille laivoille ei voi tottaa autoa mukaan.

        Tuolta voit käydä katsomassa realiaikasään, maisemat..ja voitpa nähdä vilaukselta pohoisen satamissa Hurtingruten laivankin.
        http://kamera.kartet.no/

        Kyllä auton voi ottaa mukaan nykyaikaisille suurille Hurtigruten-laivoille.(Taitaa vielä olla 1 tai 2 niitä vanhanajan pieniä nostalgisia laivoja, joissa ei ole varsinaisia autopaikkoja ,mutta olen nähnyt, että niihinkin nostetaan auto nosturilla yläkannelle.) Niihin mahtuu n. 50 autoa. Kokemuksemme mukaan turistiaikanakin on auto mahtunut mukaan, vaikka ennakkovarausta ei ole ollut kuin korkeintaan edellisenä iltana. Ei näet kannata mennä tuolle laivalinjalle sadepäivänä - pilvet roikkuu alhaalla ja mitään ei näe.


      • Anonyymi

        Nimenomaan tämä levein kohta norjaa on paras. Telemark. Tämän sisämaan telemarkin valitsin asuinpaikakseni kylläkin siksi, kun olen himokuntoilija ja ulkoilija. Onkin kyllä sitten aivan omaa luokkaansa. Toissa viikolla vielä kävin ylängöllä jokatoinen päivä hiihtolenkillä ja täällä laaksojen teillä pyöräilin jokatoinen päivä. Länsinorja on kyllä kiipeilijöille. Jos siis haluat kesäistä liikuntaelämystä, niin pysähdy viikoksi RUKANIIN. Vuokraa kesportista maastofillari ja taluta tai aja krossossa ylös ylängölle. voit kyllä nousta korillakin halutessasi ja maksaessasi. Pyöräile sitten kvepseporgista kalhovdiin . hieno reitti ja puurajan yläpuolella. Sielä voit yöpyä tai laskettele samantien alas ja palaa järvenrantaa kylälle. Yhteensä 91km. Jos on hyvä sää ja olet ulkokuntoilija, niin takaan ettet kadu. Kannattaa Rjukanissa torin laidan infosta kyllä hakea retkikartta. Muut maastofillarireitit loppuviikoksi ovat: Selstali ylhäällä, rantareitti Ausbygdaan, gaustatoppen (pyöräily patikointi) sekä mälåsenin nousu lenkkinä. Jälkimmäiseen tosiaan tarvitset sen kartan alkumatkaan. Ja kaksi jälkimmäistä vaatiikin sitten jo kovemman fysiikan. Jos siis osuu hyvä sää ja haluat laittaa kroppasi peliin, niin tässä oli se mitä pohjoismaista löytyy. Parempaa EI! Näillä palstoilla eräät kertovat norskien nuivasta suhtautumisesta suomalaisiin mutta meneppä illalla kylpyläreissun jälkeen kylän paikalliseen ja jos osaat esim. sveskaa ja vietät illan paikallisten kanssa niin voit kertoa siitä oman mielipiteesi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nimenomaan tämä levein kohta norjaa on paras. Telemark. Tämän sisämaan telemarkin valitsin asuinpaikakseni kylläkin siksi, kun olen himokuntoilija ja ulkoilija. Onkin kyllä sitten aivan omaa luokkaansa. Toissa viikolla vielä kävin ylängöllä jokatoinen päivä hiihtolenkillä ja täällä laaksojen teillä pyöräilin jokatoinen päivä. Länsinorja on kyllä kiipeilijöille. Jos siis haluat kesäistä liikuntaelämystä, niin pysähdy viikoksi RUKANIIN. Vuokraa kesportista maastofillari ja taluta tai aja krossossa ylös ylängölle. voit kyllä nousta korillakin halutessasi ja maksaessasi. Pyöräile sitten kvepseporgista kalhovdiin . hieno reitti ja puurajan yläpuolella. Sielä voit yöpyä tai laskettele samantien alas ja palaa järvenrantaa kylälle. Yhteensä 91km. Jos on hyvä sää ja olet ulkokuntoilija, niin takaan ettet kadu. Kannattaa Rjukanissa torin laidan infosta kyllä hakea retkikartta. Muut maastofillarireitit loppuviikoksi ovat: Selstali ylhäällä, rantareitti Ausbygdaan, gaustatoppen (pyöräily patikointi) sekä mälåsenin nousu lenkkinä. Jälkimmäiseen tosiaan tarvitset sen kartan alkumatkaan. Ja kaksi jälkimmäistä vaatiikin sitten jo kovemman fysiikan. Jos siis osuu hyvä sää ja haluat laittaa kroppasi peliin, niin tässä oli se mitä pohjoismaista löytyy. Parempaa EI! Näillä palstoilla eräät kertovat norskien nuivasta suhtautumisesta suomalaisiin mutta meneppä illalla kylpyläreissun jälkeen kylän paikalliseen ja jos osaat esim. sveskaa ja vietät illan paikallisten kanssa niin voit kertoa siitä oman mielipiteesi.

        Ei se mitään, jos sulla kello vähän jätättää. Mutta kun kalenterikin...


      • Anonyymi
        linkki.... kirjoitti:

        Linkki Hurtingrutensivulle tuossa.
        http://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=no&u=http://www.hurtigruten.no/&ei=trp0SvPqB42TsAa4joGNDA&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search?q=hurtigruten.no&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&hs=Egh

        Noille laivoille ei voi tottaa autoa mukaan.

        Tuolta voit käydä katsomassa realiaikasään, maisemat..ja voitpa nähdä vilaukselta pohoisen satamissa Hurtingruten laivankin.
        http://kamera.kartet.no/

        Olet antanut väärää tietoa. Oikaistaan se nyt vuosikymmen myöhemmin. Hurtigruten laivoille voi ottaa oman auton mukaan. Kokemusta on, muutamia kertoja on Hurtigrutenilla hieno päivä seilattu aamusta iltaan ja auto on ollut laivassa. Niihin sopii vain n. 40-50 henkilöautoa. Sivuportin kautta mennään sisään ja hissillä auto laskeutuu tai nousee oikealle korkeudelle autokannelle. Takavuosia oli toki vielä yksi tai kaksi historiallista vanhaa laivaa, joissa ei ollut tuommoista autokantta. Niihinkin nostelivat autoja nosturilla sinne aurinkokannelle. On upeita reissuja nuo Hurtigruten matkat. Maksaahan ne, mutta ovat sen arvoisia. Mutta ottakaa mukaan omat eväät ja juomat repussa laivalle ja nautiskelkaa ne autokannella samaan tapaan kuin norjalaiset itse tekevät. Nuo Hurtigrutenin ravintolat ja kahvilat ovat oikeasti kalliita.


    • käydään

      "Nykyisin vain näkee aivan liian harvoin Suomen kilvissä olevia autoja Narvikin eteläpuolella."

      Aika harvoin näkee norjalaisissa kilvissä olevia autoja Rovaniemen eteläpuolella, joten käydään me suomalaisetkin Pohjois-Norjassa kun norjalaisetkin käy vain Pohjois-Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      336
      5351
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2707
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1885
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1581
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1543
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1464
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe