Onko tämä unihalvausta?

Mhmm

Minulla on ollut jo vuosia aika ajoin niin, että juuri kun olen nukahtamaisillani, hengitys alkaa tuntua raskaalta, kuin en saisi vedettyä happea lainkaan, ja on pakko herätä kunnolla/avata silmät, että hengitys taas kulkisi. Kun koitan nukahtaa uudelleen, sama juttu toistuu taas, ja taas, ja taas... kunnes viimein nukahdan jossain vaiheessa kunnolla.
Unihalvaus on kai silti sellainen, että on ihan valveilla, mutta ei pysty liikkumaan, ja voi kuulla ääniä tai nähdä näkyjä... ei minulla sellaista ole... Ahdistavaa tuokin silti on, kun en yhtään tiedä, mistä voisi johtua =/. En usko sen olevan uniapneaakaan..

2

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terra

      sama vaiva itsellä, joskus on aivan varma että kuolee, tuntuu kuin taju menee. Lääkärini sanoi vaivan latinalaisen nimen ja ettei se ole vaarallista, mutta kun on varma että kuolee. Sitä ei kai ole kunnolla tutkittu unikeskuksissa, jotkut lääkkeet kuulemma voi aiheuttaa kyseistä kamalaa vaivaa.

      • myös samaa

        Eli tulee heti kun olen nukahtanut ja joskus myöhemmin, herään siihen kun olen tukehtumassa. Nykyään syön zolttia ja otan astmalääkettä ennen nukkumaan menoa, on helpottanut vaivaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2045
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1854
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      322
      1667
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      1546
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      30
      1153
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1093
    7. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      89
      1057
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1037
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      63
      1032
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1018
    Aihe