Kurkkupaiseen arpi(ko) ?

nielussa

Semmosella asialla ollaan liikenteessä, että onko kokemuksia mahdollisista kurkku/nielu/mätäpaiseiden arvista nielurisoissa..?

Itselläni on ollut kahdesti nielussa paise, samalla puolella (arviolta samassa kohtaa). Ensimmäisellä kerralla (3 vuotta sitten) puhkesi itsekseen antibioottien vaikutuksesta(tai vain suuresta koosta) sairaalassa, toisella kerralla (viime tammikuussa) puhkaistiin toimenpiteellä.
(Puhkaisun jälkeen nielurisassa oli joku pieni valkoinen möhkäle, joka muuttui parissa päivässä mustaksi, ja lopulta lähti kai nielaisun mukana pois (?).)

Nyt minulla on kurkku jälleen kipeä, samaiselta puolelta. Ei kuumetta tai muitakaan flunssan oireita, mutta tällä hetkellä taitaa jyllätä jos jonkinmoista bakteeria/virusta, että pelkkä kurkkukipu ei ole eriskummallista.
Kurkkukipua on jatkunut kohta 5 päivää, vaihdellen kipeämmästä vähemmän kipeään. Kipu hieman säteilee korvaan, mikä itselläni on "paiseen" merkki. Kurkku ei kuitenkaan näytä vähääkää siltä, että paisetta olisi tiedossa. Toinen nielurisa on turvoksissa, muttei ole kooltaan "huomattavan suuri", niinkuin edellisillä paisekerroilla. Ja esimerkiksi uvula ei ole siirtynyt kohti nielun terveempää puolta.

Mietinkin, että voisiko vain paiseestaa jääneet arvet olla kipeytyneet nielutulehduksen myötä ? Itselläni ei ole tällä hetkellä mitään mahdollisuuksia mennä lääkäriin tai muualle ennen perjantai iltaa.. :/

Mikäli jollakulla on mahdollisia kokemuksia, olisi kiva kuulla niitä ! :) Kiitos etukäteen !

1

876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten meni?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3168
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2981
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      46
      2883
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      51
      2430
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2177
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2071
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1035
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      976
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      950
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      934
    Aihe