Eli työni loppuu syksyllä (määräaikainen työsuhde ja se ei jatku) joten kannattaako pitää lomat ennen työsuhteen loputtua vai ottaa lomat rahana? Kun jään työttömäksi saan liitolta ansiosidonnaista joten lomarahathan (jo otan lomat rahana) verottavat minulta joitain ansiosinonnaisia päiviä (siis en saa siltä ajalta ansiosidonnaista karenssi 7pv).
Olen nyt vähän kahden vailla kuinka tulisi toimia?
Olen nyt vähän kahden vailla kuinka tulisi toimia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kumpi on enemmän? Ansiosidonnainen vai lomaraha?
Toisaalta taas säästät sitä 500 pv ansiosidonnaista jos pidät lomat...
Mene ja tiedä... Onko sitä lomaa paljonkin?
Se, kannattaako pitää lomat työsuhteen aikana vaiko ei, riippuu odotettavissa olevasta työttömyysajasta. Olemme menossa kohti yhä syvenevää lamaa ja suurentuvia työttömyyslukuja.
Työttömyydestä siis voi tulla pitkäkin. Siksi ehkä kannattaisi säästää jokainen päivärahapäivä, minkä voi.
Koska työsuhteesi on määräaikainen, sen päättyminen ei johda karenssiin, joten karenssi ei ole määräävässä asemassa pohdittaessa tilannettasi.
Minä pitäisin lomapäivät vasta työsuhteen päätyttyä ja ilmoittautuisin työkkärissä vasta lomapäiväjaksotuksen jälkeen.
Jos otat lomapäivät rahana, niin päivärahalaskuri alkaa kulua vasta myöhemmin ja näin päivärahapäiväsi jatkuvat pidempään.
Toisaalta jaksotusaika on pidempi kuin mitä olisi lomasi, jos pidät sen työsuhteen aikana, sillä jaksotuspäiviä ovat vain ma-pe, mutta onhan tuokin todennäköisesti enemmän kuin mitä olisi päivärahasi samalta ajalta.
Teit niin tai näin, paljon et tietysti hyödy.