Tornion Meripartiolaiset ovat valloittaneet Huippuvuoret ja Longyearbyenin Heinäkuussa. Matkaan lähdettiin Altasta 18.8. omalla 35-jalkaisella purjeveneellä. Menomatkalla käytiin Karhusaaressa ja sama on tarkoituksena 30. alkavalla paluumatkallakin.
Osataan sitä meripartiota pohjoisemmassa Suomessakin.
Matkaa voi seurata pyramid77.blogspot.com blogista.
Tornion meripartio
4
3133
Vastaukset
- kuffi
Heippa hyvät torniolaiset!
Minulla on tekeillä eräs juttu kemiläisistä Jääkarhuista. Se meripartiolippukunta ei enää toimi, mutta haen tietoa siitä, mihin Remiga-kaljaasi joutui vuoden 1968 jälkeen. Jääkarhut ostivat sen Rymättylästä vuonna 1963 ja toivat sen itse Kemiin. Itse muistan Remigan hyvin, koska olin silloin työssä meripuolella.
Kommodorina oli laivanrakennusinsinööri Leo Toppala.
Parkain kesäterveisin
Eero Antikainen [email protected]- S Nordström
Hei Eero
Satuin itse katselemaan löytäisinkö tietoja Remigasta, juteltuani isäni kanssa hetki sitten. Isäni oli mukana noihin aikoihin kun se tuotiin Turkuun. Silloin sen osti tuttavamme EERO SANDELL jonka osoite on MUSTAINVELJESTENKUJA 3 C 6, 20700 TURKU. Löydät varmaan hänen puhelinnumeronsa jos olet vielä kiinnostunut asiasta. Terveisin S Nordström - Vapaaherragmail.com
Oliko se kaljaasi. Minusta se oli jaala. Se oli ollut ennen kemiin tuloa hiekkajaalana. Toppila johti sen kunnostusta ja muistaakseni kemi oy maksoi ainakin osan kustannuksista.
- Anonyymi
Ei ollut hiekkajaala, vaan puuta kuljetti isoisä sillä kaljaasilla Turkuun ennen kuin myi partiolaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22817199Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"17112228Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El476017Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään654888MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144825Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.213977Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843595Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363026S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2631489- 851031