Afganistanin-operaation motiivit ovat olleet viime aikoina puheenaiheena.
Kysyttävä on MITÄ me Suomessa Afganistanista haluamme.
1. Harjoituskenttää sotilaillemme, jotta nämä saisivat tuntumaa kenttä- ja taisteluoloihin?
2. Todellista vakautta ja demokratiaa Afganistaniin.
Jos vastaus on kyllä ensimmäiseen, sitä olemme saamassa.
Jos vastaus on toinen, on minun todettava, että kannettu vesi ei kaivossa pysy, eivätkä länsimaiset sotilaat voi tuoda pysyvää rauhantilaa Afganistaniin.
Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen".
http://www.hbl.fi/text/utrikes/2009/7/29/d30359.php
"Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."
"Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."
Afganistan mietintämyssyyn
6
698
Vastaukset
- paskaa..tulossa
vain hallituksen sokeiden USA-perseennuolijoiden näytös; Vietnamin häpeät tulee nyt myös Suomeen !
- OsulanKioski
Punikki vonkuu.
- Tzippor
OsulanKioski kirjoitti:
Punikki vonkuu.
Afganistanin tulevaisuus joutuu pian kansainvälisellä areenalla uudestaan puntariin. Kun USA sieltä tapansa mukaan ehkä nopeastikin vetäytyy, häipyykö silloin sieltä Suomikin kuin rotta uppoavasta laivasta? Vai oliko meillä jokin tavoite ihan oikeasti auttaa Afganistania myös sen jälkeen kun asia on lakannut kiinnostamasta länsiliittoutuneita?
Uusia tuulia voi puhaltaa myös yllättävältä taholta: Venäjän presidentti Dmitri Medjedev on juuri tavannut tienoon korkeata johtoa Dushanbessa Tadzikistanissa. Viimeksi mainittu on sekin muslimienemmistöinen maa, ja huolissaan naapurinsa Afganistanin kehityksestä ja terrorismin leviämisestä. Ehkä ajatus islamilaisten maiden rauhanturvajoukoista onkin lähempänä toteutumista kuin vielä äsken näytti.
Juuri saadun tiedon mukaan suomalaissotilaat ovat jälleen joutuneet ammunnan kohteeksi Afganistanissa.
Kello käy. Valtiovallalta odotetaan vastauksia.
- asiasta tietoinen
se on suomen eteläisin varuskunta minne nämä säkylän pellet menee jatkamaan inttiään.
- OsulanKioski
Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa.
"Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen"."
Yhtä hyvin kuin pakistanin sankarit? Siellähän 2 miljoonan miehen armeija tutisi pöksyissään 3000 talebanin takia. Vasta sitten alkoi tapahtua kun talebaanit olivat 10km päässä pääkaupungista ja ydinaseista.
"Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."
Kukahan tämän puheen takana oli? Valtaosa talebaaneistahan ei ole afgaaneja vaan pakistanin heimoalueilta.
"Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."
Harva taleban on afgaani nykyään. Ruotsinsuomalaiset taas talebaanin asialla...mikä ylläripylläri.- Tzippor
"Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa."
Menipä kuvitelmasi pieleen.
Mutta kun koko juttusi oli ihan yhtä metsässä, en viitsi tuosta edes pahastua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1794280Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413243Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142128Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24931- 54906
- 73896