Afganistan mietintämyssyyn

Tzippor

Afganistanin-operaation motiivit ovat olleet viime aikoina puheenaiheena.

Kysyttävä on MITÄ me Suomessa Afganistanista haluamme.

1. Harjoituskenttää sotilaillemme, jotta nämä saisivat tuntumaa kenttä- ja taisteluoloihin?

2. Todellista vakautta ja demokratiaa Afganistaniin.


Jos vastaus on kyllä ensimmäiseen, sitä olemme saamassa.

Jos vastaus on toinen, on minun todettava, että kannettu vesi ei kaivossa pysy, eivätkä länsimaiset sotilaat voi tuoda pysyvää rauhantilaa Afganistaniin.

Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen".

http://www.hbl.fi/text/utrikes/2009/7/29/d30359.php

"Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."

"Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."

6

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaa..tulossa

      vain hallituksen sokeiden USA-perseennuolijoiden näytös; Vietnamin häpeät tulee nyt myös Suomeen !

      • OsulanKioski

        Punikki vonkuu.


      • Tzippor
        OsulanKioski kirjoitti:

        Punikki vonkuu.

        Afganistanin tulevaisuus joutuu pian kansainvälisellä areenalla uudestaan puntariin. Kun USA sieltä tapansa mukaan ehkä nopeastikin vetäytyy, häipyykö silloin sieltä Suomikin kuin rotta uppoavasta laivasta? Vai oliko meillä jokin tavoite ihan oikeasti auttaa Afganistania myös sen jälkeen kun asia on lakannut kiinnostamasta länsiliittoutuneita?

        Uusia tuulia voi puhaltaa myös yllättävältä taholta: Venäjän presidentti Dmitri Medjedev on juuri tavannut tienoon korkeata johtoa Dushanbessa Tadzikistanissa. Viimeksi mainittu on sekin muslimienemmistöinen maa, ja huolissaan naapurinsa Afganistanin kehityksestä ja terrorismin leviämisestä. Ehkä ajatus islamilaisten maiden rauhanturvajoukoista onkin lähempänä toteutumista kuin vielä äsken näytti.

        Juuri saadun tiedon mukaan suomalaissotilaat ovat jälleen joutuneet ammunnan kohteeksi Afganistanissa.

        Kello käy. Valtiovallalta odotetaan vastauksia.


    • asiasta tietoinen

      se on suomen eteläisin varuskunta minne nämä säkylän pellet menee jatkamaan inttiään.

    • OsulanKioski

      Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa.


      "Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen"."

      Yhtä hyvin kuin pakistanin sankarit? Siellähän 2 miljoonan miehen armeija tutisi pöksyissään 3000 talebanin takia. Vasta sitten alkoi tapahtua kun talebaanit olivat 10km päässä pääkaupungista ja ydinaseista.



      "Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."

      Kukahan tämän puheen takana oli? Valtaosa talebaaneistahan ei ole afgaaneja vaan pakistanin heimoalueilta.


      "Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."

      Harva taleban on afgaani nykyään. Ruotsinsuomalaiset taas talebaanin asialla...mikä ylläripylläri.

      • Tzippor

        "Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa."

        Menipä kuvitelmasi pieleen.

        Mutta kun koko juttusi oli ihan yhtä metsässä, en viitsi tuosta edes pahastua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2165
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      338
      1376
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1335
    4. 158
      1218
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1041
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      919
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      60
      897
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      852
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      829
    Aihe