Afganistanin-operaation motiivit ovat olleet viime aikoina puheenaiheena.
Kysyttävä on MITÄ me Suomessa Afganistanista haluamme.
1. Harjoituskenttää sotilaillemme, jotta nämä saisivat tuntumaa kenttä- ja taisteluoloihin?
2. Todellista vakautta ja demokratiaa Afganistaniin.
Jos vastaus on kyllä ensimmäiseen, sitä olemme saamassa.
Jos vastaus on toinen, on minun todettava, että kannettu vesi ei kaivossa pysy, eivätkä länsimaiset sotilaat voi tuoda pysyvää rauhantilaa Afganistaniin.
Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen".
http://www.hbl.fi/text/utrikes/2009/7/29/d30359.php
"Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."
"Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."
Afganistan mietintämyssyyn
6
679
Vastaukset
- paskaa..tulossa
vain hallituksen sokeiden USA-perseennuolijoiden näytös; Vietnamin häpeät tulee nyt myös Suomeen !
- OsulanKioski
Punikki vonkuu.
- Tzippor
OsulanKioski kirjoitti:
Punikki vonkuu.
Afganistanin tulevaisuus joutuu pian kansainvälisellä areenalla uudestaan puntariin. Kun USA sieltä tapansa mukaan ehkä nopeastikin vetäytyy, häipyykö silloin sieltä Suomikin kuin rotta uppoavasta laivasta? Vai oliko meillä jokin tavoite ihan oikeasti auttaa Afganistania myös sen jälkeen kun asia on lakannut kiinnostamasta länsiliittoutuneita?
Uusia tuulia voi puhaltaa myös yllättävältä taholta: Venäjän presidentti Dmitri Medjedev on juuri tavannut tienoon korkeata johtoa Dushanbessa Tadzikistanissa. Viimeksi mainittu on sekin muslimienemmistöinen maa, ja huolissaan naapurinsa Afganistanin kehityksestä ja terrorismin leviämisestä. Ehkä ajatus islamilaisten maiden rauhanturvajoukoista onkin lähempänä toteutumista kuin vielä äsken näytti.
Juuri saadun tiedon mukaan suomalaissotilaat ovat jälleen joutuneet ammunnan kohteeksi Afganistanissa.
Kello käy. Valtiovallalta odotetaan vastauksia.
- asiasta tietoinen
se on suomen eteläisin varuskunta minne nämä säkylän pellet menee jatkamaan inttiään.
- OsulanKioski
Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa.
"Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen"."
Yhtä hyvin kuin pakistanin sankarit? Siellähän 2 miljoonan miehen armeija tutisi pöksyissään 3000 talebanin takia. Vasta sitten alkoi tapahtua kun talebaanit olivat 10km päässä pääkaupungista ja ydinaseista.
"Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."
Kukahan tämän puheen takana oli? Valtaosa talebaaneistahan ei ole afgaaneja vaan pakistanin heimoalueilta.
"Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."
Harva taleban on afgaani nykyään. Ruotsinsuomalaiset taas talebaanin asialla...mikä ylläripylläri.- Tzippor
"Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa."
Menipä kuvitelmasi pieleen.
Mutta kun koko juttusi oli ihan yhtä metsässä, en viitsi tuosta edes pahastua
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075