Afganistan mietintämyssyyn

Tzippor

Afganistanin-operaation motiivit ovat olleet viime aikoina puheenaiheena.

Kysyttävä on MITÄ me Suomessa Afganistanista haluamme.

1. Harjoituskenttää sotilaillemme, jotta nämä saisivat tuntumaa kenttä- ja taisteluoloihin?

2. Todellista vakautta ja demokratiaa Afganistaniin.


Jos vastaus on kyllä ensimmäiseen, sitä olemme saamassa.

Jos vastaus on toinen, on minun todettava, että kannettu vesi ei kaivossa pysy, eivätkä länsimaiset sotilaat voi tuoda pysyvää rauhantilaa Afganistaniin.

Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen".

http://www.hbl.fi/text/utrikes/2009/7/29/d30359.php

"Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."

"Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."

6

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paskaa..tulossa

      vain hallituksen sokeiden USA-perseennuolijoiden näytös; Vietnamin häpeät tulee nyt myös Suomeen !

      • OsulanKioski

        Punikki vonkuu.


      • Tzippor
        OsulanKioski kirjoitti:

        Punikki vonkuu.

        Afganistanin tulevaisuus joutuu pian kansainvälisellä areenalla uudestaan puntariin. Kun USA sieltä tapansa mukaan ehkä nopeastikin vetäytyy, häipyykö silloin sieltä Suomikin kuin rotta uppoavasta laivasta? Vai oliko meillä jokin tavoite ihan oikeasti auttaa Afganistania myös sen jälkeen kun asia on lakannut kiinnostamasta länsiliittoutuneita?

        Uusia tuulia voi puhaltaa myös yllättävältä taholta: Venäjän presidentti Dmitri Medjedev on juuri tavannut tienoon korkeata johtoa Dushanbessa Tadzikistanissa. Viimeksi mainittu on sekin muslimienemmistöinen maa, ja huolissaan naapurinsa Afganistanin kehityksestä ja terrorismin leviämisestä. Ehkä ajatus islamilaisten maiden rauhanturvajoukoista onkin lähempänä toteutumista kuin vielä äsken näytti.

        Juuri saadun tiedon mukaan suomalaissotilaat ovat jälleen joutuneet ammunnan kohteeksi Afganistanissa.

        Kello käy. Valtiovallalta odotetaan vastauksia.


    • asiasta tietoinen

      se on suomen eteläisin varuskunta minne nämä säkylän pellet menee jatkamaan inttiään.

    • OsulanKioski

      Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa.


      "Jos länsimaiset joukot korvattaisiin islamilaisista maista tulevilla rauhanturvaajilla, talibanit menettäisivät ristiretkeläisargumenttinsa, johon he usein vetoavat motiivinaan "puolustustaistelulleen"."

      Yhtä hyvin kuin pakistanin sankarit? Siellähän 2 miljoonan miehen armeija tutisi pöksyissään 3000 talebanin takia. Vasta sitten alkoi tapahtua kun talebaanit olivat 10km päässä pääkaupungista ja ydinaseista.



      "Ulkomaiset sotilaat eivät ole täällä auttaakseen meitä, vaan ajaakseen afgaanin toista afgaania vastaan, ryöstääkseen meidät, kiduttaakseen meitä Guantanamossa, tappaakseen meidät ja myrkyttääkseen uskontomme. Heidän täytyy lähteä. Me ajamme heidät pois."

      Kukahan tämän puheen takana oli? Valtaosa talebaaneistahan ei ole afgaaneja vaan pakistanin heimoalueilta.


      "Teidän täytyy ymmärtää tämä: me olemme afgaaneja ja olemme muslimeja. Usko palaa sydämissämme, emmekä tule koskaan alistumaan ulkomaiseen asemahtiin. Ennemmin kuolemme marttyyrikuoleman."

      Harva taleban on afgaani nykyään. Ruotsinsuomalaiset taas talebaanin asialla...mikä ylläripylläri.

      • Tzippor

        "Taas joku ruotsinkielinen iskamin (talebanin) ihailija vauhdissa."

        Menipä kuvitelmasi pieleen.

        Mutta kun koko juttusi oli ihan yhtä metsässä, en viitsi tuosta edes pahastua


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minulla heräsi huoli sinusta ajatteluni kohteesta!

      Toivottavasti sinulla on siellä jossain kaikki hyvin. Välitän sinusta edelleen vaikka olet varattu, etkä tykkää minusta.
      Tunteet
      83
      4283
    2. Kivoimmat asiat elämässäsi?

      Ihastuminen? Rakastuminen? Voittaminen? Joku muu?
      Sinkut
      162
      3528
    3. Miksi sinua kiinnostaa mitä täällä lukee?

      Käyt täällä ja tiedän sen.
      Ikävä
      53
      3139
    4. Missä Sanna nyt suvaitsevaisuus?

      Tekijä on nyt kuitenkin jotain muuta kuin suomalainen niin eikös nyt pitäisi suvaita kulttuuri eroja ja rakastaa tekijä
      Maailman menoa
      195
      1930
    5. Etkö usko teidän

      Koskaan päätyvän yhteen?
      Ikävä
      44
      1756
    6. Mistä tiedät, että hän on kiinnostunut?

      Kiinnostunut sinusta.
      Ikävä
      27
      1747
    7. Et edes ole vanha ja läski

      Kunhan halusin loukata.
      Ikävä
      23
      1744
    8. Voisiko näistä

      Painaa kirjan. Montakohan sataa sivua tulisi 🤭 ja mikä sen nimi olisi?
      Ikävä
      57
      1694
    9. Mukavaa perjantaita

      Rakkaalle H naiselle...❤️
      Ikävä
      19
      1597
    10. Tykkään niin paljon

      Ja olen tosi surkeana kun mokasin kerta toisensa jälkeen. 😢
      Ikävä
      18
      1581
    Aihe