Onko TP-LINKin TD-8840 riittävä ??

Ei tunne alaa

Taloyhtiömme tampereella on rakentamassa sisäistä nettiverkkoa.

Reitittimeksi (tai router) ovat kaavailemassa TP-Linkin TD-8840 -mallista laitetta. Ja laajakaistapalvelua ollaan kilpailuttamassa/vertailemassa.

Itse kun en alasta ymmärrä, ja verkkoa on rakentamassa alaa vasta opiskeleva osakas, niin haluaisin mielipiteitänne ko. laitteen sopivuudesta asuntoyhtiöön.

Olemme siis rivitalomuotoinen yhtiö ja meillä on yhteensä 26 asuntoa, jotka liitetään samaan taloverkkoon.

Onko TD-8840 riittävä laite jakamaan verkkoa 26 asunnon kesken ??

Onko kellään kokemuksia ko. laitteesta.

Muidenkin asiasta tietämättömien osakkaiden puolesta jo etukäteen kiitos.

Juho Paavila

2

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riittävää

      Miettikää vielä kaksi kertaa tuota adsl-linjan jakoa.

      Rakentakaa joka asuntoon väh. CAT 6 Ethernet. Muistakaa pyytää mittauspöytäkirjat. Tuo mahdollistaa joka asuntoon 1gigan yhteydet tarvittaessa.

      Olisi ehkä parempi pyytää Soneraa vetämään taloyhtiölaajakaista vai tuo Kiinteistöyhteys Kuitu. Valokuitu nostaa vain talon arvoa.

      Jokaiselle voitte sopia vuokraan/vastikkeeseen vaikka 1/1megainen yhteys, jonka ihmiset joko ottavat CAT 6 Ethernet-kautta tai sitten ADSL (CAT3:sen) kautta eli puhelinlinjan kautta. Netti toimii jokaisella, kunhan hankkii reittimen/ADSL-modeemin. Jokainen voi sitten tarvittaessa nopeamman yhteyden, eli vaikka 100/10megaisen yhteyden..

      Jos teille on antenniverkko tähtiverkko, niin silloin saatte myös sitä kautta kaapelinetin.

      Kyllähän tuo päätelaite riittää, kunhan hankitte myös kaistantasaajan. Varsinkin nuoriso saattaa viedä koko kaistan, mitä teillä on käytössä, jolloin netti tuntuu hitaalta. Joo tällä kyllä saatte jokaista asuntoa kohden halvat netit, mutta ajatelkaa tästä 5-10v eteenpäin. Ainoa tuossa on, että teillä on korkeintaan vain 3.5 megan lähtevä nopeus, ei kuulosta varsinkaan loppukädessä hyvältä. 0.923/0.123megaa per talous, jos saatte 24/3.5 megan nopeuden ja 24/1megainen yhteydellä jokainen saa 0,923/0.039megaa, joka ei kuulosta houkuttelevalta. Miettikää kuinka kauan kuvien isojen kuvien lähetys kestää tuolla 0.039megan nopeudella kuvanvalmistuspaikkaan. Eli en suosittele/lähtisi varsinkaan rakentamaan tuota jaettua laajakaistaa, vaan jokaiselle omat laajakaistat. Eli huonot asia painavat ennemmin kuin hyvät.

      Tuollaista tällä kertaa. Toivottavasti selvitti jonkun verran.

      • riittävää

        Kannattaa kysellä tarjoaako DNA teille DNA Laajakaista taloyhtiö nettiä. Jos teillä on normaali puhelinverkko, kannattaa tosiaan mitata kunkin asunnon puhelinverkon taajuuskaista, että VDSL2 menee 100/10megaisena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      86
      7119
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      357
      6188
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      58
      3543
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3279
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      191
      1771
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      17
      1498
    7. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1226
    8. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      60
      1223
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1130
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1107
    Aihe