Myös neurologisin perustein diagnosoidut ihmiset leimataan uudella narsismi nimikkeellä.
Yleisesti uskotaan, että autismikirjoa potevat ihmiset ovat "vain" pelkkiä narsisteja.
Edelleen, ettei esim. itse potemaani aspergerin syndroomaa ole olemassakaan, on vain uusia oire nimikkeitä!
Toisaalta psyko- tai sosiopaatitkin kuuluvat myös neurologisiin tapauksiin.
Näille yhteistä on näiden ihmisten aivojen kehityshäiriö. N e kulkevat sukujen perimissä, geeneissä.
Minunkin suvussa on ollut syvästi autistinen lapsi, joka menehtyi alle 15v.
Näille ei ole olemassa hoitokeinoa. Ne eivät myöskään ole vähenemässä nykyaikana, päinvastoin.
Diagnosoinnit ontuvat!
7
302
Vastaukset
- merkitys_
Mikä on psykiatrian tarkoitus jos persoonallisuushäiriöt johtuvat neurologisista poikkeavuuksista ja kuuluvat näinollen neurologeille ja mielisairauksia ei ole olemassa vaan ne ovat huumeiden, myrkytyksen ja loistartuntojen oireita?
- Kaija-Riina Ylinen
kuulu sentään neuropsykiatrille....
- -hullu-
Tunnen muutaman asperger syndroomaa 'sairastavan' loistavan tyypin ja voin sanoa, että jaloudessaan ja suoruudessaan ne ovat kaukana siitä mitä narsismi pahimmillaan on.
Toki, tunnekylmyys ja loogisuus, ne on kuin Spokkeja Star Trekistä, mutta kykenevät empatiaan. Aivan kuin Spok kykenee, vaikka verhoaa sen loogisuuden taakse. (Uudemmassa versiossa Mr.Data on saman ilmiön keulakuva.)
Hei hei.. my my...- -hullu-
Ko Oasis - pojaat rokkaa...
http://www.youtube.com/watch?v=l3dj0I-tozU&NR=1
Rockn roll is here to die. There's more to a picture than meet's the eye.
...
Rockn'roll its here to stay. It's better to burn than fade away...
Ja Neil Youngin kappale oli alitajuinen mielleyhtymä edelliseen kommenttiini.
Niin mieli toimii.
Emme ole yksin, vaikka siltä joskus tuntuu.
"Yleisesti uskotaan, että autismikirjoa potevat ihmiset ovat "vain" pelkkiä narsisteja."
Kukaan täysipäinen diagnostikko ei tällaista virhettä tee. Autismissa persoonallisuus on aina neuroottinen, eikä siksi voida puhua persoonallisuushäiriöstä, narsismista kylläkin.
"Edelleen, ettei esim. itse potemaani aspergerin syndroomaa ole olemassakaan, on vain uusia oire nimikkeitä!"
Ahaa... no se, joka tuon on sanonut, ei ole kyllä ymmärtänyt, mitä on puhunut. Asperger on hyvä nimi ja kuvaus tunnistettavalle oireilulle, eikä sille käsittääkseni ole mitään korvaavaakaan nimeä olemassa.
"Toisaalta psyko- tai sosiopaatitkin kuuluvat myös neurologisiin tapauksiin.
Näille yhteistä on näiden ihmisten aivojen kehityshäiriö. N e kulkevat sukujen perimissä, geeneissä."
Kuka sulle näin on sanonut? Joku suomalainen geenitutkija varmaankin, joka saa Enirolta avustuksia, jotta menee pr-toimintaan mukaan...Uskon edelleen, että autismin tapaiset aivojen kehityshäiriöt esiintyvät etenkin vanhoissa rappeutuvissa suvuissa kuten omanikin.
Ei ole ihan sokea sattuma, että veljilläni ja serkuillani on as-piirteitä. Suvussamme on ollut 'umpiautistinen' poika. Hän kommunikoi vain omalla kielellään. Kuoli lapsena.capt.cöpenick kirjoitti:
Uskon edelleen, että autismin tapaiset aivojen kehityshäiriöt esiintyvät etenkin vanhoissa rappeutuvissa suvuissa kuten omanikin.
Ei ole ihan sokea sattuma, että veljilläni ja serkuillani on as-piirteitä. Suvussamme on ollut 'umpiautistinen' poika. Hän kommunikoi vain omalla kielellään. Kuoli lapsena.noinkaan, että kyse olisi rappeutumisesta suvuissa. Mun mielestäni kyse on aika paljon monimutkaisemmasta prosessista. Valitettavasti yleensä herättää hirveästi närää, kun keskustelen näistä asioista...
Yleinen kuvaus geneettisestä rappeumasta voisi sanoa olevan, että mikäli henkilö alkaa toimimaan yhteisöä vastaan, tai kilpailemaan kanssaihmisiä vastaan tms. on haitallinen ja tuhoisa yksilö yhteisön kannalta.
Aspergerissa varsinkin vaikutus on yleensä rakentava ja aikaansaava, joten voisi näin loogisesti ajatella lievän autismin pohjaavan geneettiseen vahvuuteen paremminkin, kuin heikkouteen.
Merkittävää autismissa on myös defensiivisen hyökkäävyyden puute ja erityinen herkkyys muiden defensiivistä hyökkäävyyttä vastaan, eli yleinen sosiaalista korruptiota vastustava mielenlaatu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1635783Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1913884"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413462Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m413256Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää133079Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492806Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2382294- 242290
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk951883