Myös neurologisin perustein diagnosoidut ihmiset leimataan uudella narsismi nimikkeellä.
Yleisesti uskotaan, että autismikirjoa potevat ihmiset ovat "vain" pelkkiä narsisteja.
Edelleen, ettei esim. itse potemaani aspergerin syndroomaa ole olemassakaan, on vain uusia oire nimikkeitä!
Toisaalta psyko- tai sosiopaatitkin kuuluvat myös neurologisiin tapauksiin.
Näille yhteistä on näiden ihmisten aivojen kehityshäiriö. N e kulkevat sukujen perimissä, geeneissä.
Minunkin suvussa on ollut syvästi autistinen lapsi, joka menehtyi alle 15v.
Näille ei ole olemassa hoitokeinoa. Ne eivät myöskään ole vähenemässä nykyaikana, päinvastoin.
Diagnosoinnit ontuvat!
7
313
Vastaukset 7
- merkitys_
Mikä on psykiatrian tarkoitus jos persoonallisuushäiriöt johtuvat neurologisista poikkeavuuksista ja kuuluvat näinollen neurologeille ja mielisairauksia ei ole olemassa vaan ne ovat huumeiden, myrkytyksen ja loistartuntojen oireita?
- Kaija-Riina Ylinen
kuulu sentään neuropsykiatrille....
- -hullu-
Tunnen muutaman asperger syndroomaa 'sairastavan' loistavan tyypin ja voin sanoa, että jaloudessaan ja suoruudessaan ne ovat kaukana siitä mitä narsismi pahimmillaan on.
Toki, tunnekylmyys ja loogisuus, ne on kuin Spokkeja Star Trekistä, mutta kykenevät empatiaan. Aivan kuin Spok kykenee, vaikka verhoaa sen loogisuuden taakse. (Uudemmassa versiossa Mr.Data on saman ilmiön keulakuva.)
Hei hei.. my my...- -hullu-
Ko Oasis - pojaat rokkaa...
http://www.youtube.com/watch?v=l3dj0I-tozU&NR=1
Rockn roll is here to die. There's more to a picture than meet's the eye.
...
Rockn'roll its here to stay. It's better to burn than fade away...
Ja Neil Youngin kappale oli alitajuinen mielleyhtymä edelliseen kommenttiini.
Niin mieli toimii.
Emme ole yksin, vaikka siltä joskus tuntuu.
"Yleisesti uskotaan, että autismikirjoa potevat ihmiset ovat "vain" pelkkiä narsisteja."
Kukaan täysipäinen diagnostikko ei tällaista virhettä tee. Autismissa persoonallisuus on aina neuroottinen, eikä siksi voida puhua persoonallisuushäiriöstä, narsismista kylläkin.
"Edelleen, ettei esim. itse potemaani aspergerin syndroomaa ole olemassakaan, on vain uusia oire nimikkeitä!"
Ahaa... no se, joka tuon on sanonut, ei ole kyllä ymmärtänyt, mitä on puhunut. Asperger on hyvä nimi ja kuvaus tunnistettavalle oireilulle, eikä sille käsittääkseni ole mitään korvaavaakaan nimeä olemassa.
"Toisaalta psyko- tai sosiopaatitkin kuuluvat myös neurologisiin tapauksiin.
Näille yhteistä on näiden ihmisten aivojen kehityshäiriö. N e kulkevat sukujen perimissä, geeneissä."
Kuka sulle näin on sanonut? Joku suomalainen geenitutkija varmaankin, joka saa Enirolta avustuksia, jotta menee pr-toimintaan mukaan...Uskon edelleen, että autismin tapaiset aivojen kehityshäiriöt esiintyvät etenkin vanhoissa rappeutuvissa suvuissa kuten omanikin.
Ei ole ihan sokea sattuma, että veljilläni ja serkuillani on as-piirteitä. Suvussamme on ollut 'umpiautistinen' poika. Hän kommunikoi vain omalla kielellään. Kuoli lapsena.capt.cöpenick kirjoitti:
Uskon edelleen, että autismin tapaiset aivojen kehityshäiriöt esiintyvät etenkin vanhoissa rappeutuvissa suvuissa kuten omanikin.
Ei ole ihan sokea sattuma, että veljilläni ja serkuillani on as-piirteitä. Suvussamme on ollut 'umpiautistinen' poika. Hän kommunikoi vain omalla kielellään. Kuoli lapsena.noinkaan, että kyse olisi rappeutumisesta suvuissa. Mun mielestäni kyse on aika paljon monimutkaisemmasta prosessista. Valitettavasti yleensä herättää hirveästi närää, kun keskustelen näistä asioista...
Yleinen kuvaus geneettisestä rappeumasta voisi sanoa olevan, että mikäli henkilö alkaa toimimaan yhteisöä vastaan, tai kilpailemaan kanssaihmisiä vastaan tms. on haitallinen ja tuhoisa yksilö yhteisön kannalta.
Aspergerissa varsinkin vaikutus on yleensä rakentava ja aikaansaava, joten voisi näin loogisesti ajatella lievän autismin pohjaavan geneettiseen vahvuuteen paremminkin, kuin heikkouteen.
Merkittävää autismissa on myös defensiivisen hyökkäävyyden puute ja erityinen herkkyys muiden defensiivistä hyökkäävyyttä vastaan, eli yleinen sosiaalista korruptiota vastustava mielenlaatu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm691061- 55998
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s43956Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k62774Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.322718Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21714- 33645
Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44608Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani178595Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi8582