Täääh?!

Hämmentyneisyys

Tutustuin vastikään eräseen naiseen, joka on ihan helevetin kaunis ja viisas; silmissä on ilkikurinen pilke. Nätti hymy.
Hän veti todellisesti jalat altani. Puolipitkä ja hoikka.

Olen itse horoskoopiltani leijona. Hän taas rapu.
tuli ja vesi, aurinko ja kuu. En usko horoskooppeihin, mutta niitä on silti mukava lukea. Ja nyt kyselen täsä erilaisia kysymyksiä, koska haluan uteliaisuudestani tietää, mitä arvelette..

Tämä nainen on vaativin, jonka olen koskaan tavannut; ja sen takia mielenkiintoisin. Hänessä on haastetta. Hän on kuin villihevonen; kesyttäminen kestää kauan ja siinä on vaikea onnistua. Villinä hän kaipaa yhä vapauteen.

Olen jutellut hänen kanssaan usein työpaikalla. Hän on harmikseni vähän työnarkomaani, joka meinaa sitä, että hän ei kauaa juttele. Mutta onneksi hän osaa olla myös rento ja huumorintajuinen. Olen kuullut hänen laulavan. Silloin, kun hän luulee olevansa yksin. Jumalainen ääni, vaikka en olekaan musiikkimaailman bravuureita.

Puheenaiheemme ovat koskeneet syntyjä syviä: filosofisia ja rakkaudellisia, geeneistä, tieteestä, kulttuurista. Hämmennyin, kun hän sanoi, että ei usko rakkauteen. Kun hän sanoi tämän, hän etääntyi ja tuntui kylmältä. Hänen kasvoillaan paistoi ontto, kärsivä ja surullinen ilme.

Haluaisin saada hänet uskomaan rakkauteen. Voisiko hänellä olla jokin huono kokemus? Vaikka hän on haasteellinen, hieman ilkeä ja sarkastinen.. uskon, että voin saada aikaan jotain. Hän ei hymyile muille samalla tavalla, kuin minulle.

Pelkään, että en osaa edes vastata hänen kysymyksiinsä, keskustella järkevästi.

Auttakaa!

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peloissaan.

      Hän on koti-ihminen ja pelkäävä. Hän ei tahdo tulla loukatuksi. Ole rohkea hänen kanssaan. Näytä, että sinuun voi luottaa. Siitä se suhde lähtee. LP.

      • vaan...

        kyllä rapu-ihmisistä löytyy villejäkin persoonia, jos heillä on ollut kova lapsuus ja heidät on kasvatettu koviksi ja itsenäisiksi. Suurin osa onkin koti-ihmisiä ja pelkääviä, mutta kirjoittajan kertoma rapu viestittää minulle sen viestin; hän on ravun ääripää, melkein vastakohta. Villi, itsenäinen, riippumaton. Villitkin pelkäävät, jotan miksei hänkin pelkää, jos on kokenut jotain karaisevaa? Mutta koti-ihmiseltä hän ei juurikaan vaikuta.
        Maailmanmatkaaja, sanon minä.

        Mutta hänelle pitää näyttää, että voi luottaa. Siinä olen täysin samaa mieltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      76
      6056
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      27
      5647
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      21
      3158
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      183
      2684
    5. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      274
      2614
    6. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      22
      2276
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      104
      1629
    8. Elokapinan mielenosoitussarja alkaa

      Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,
      Maailman menoa
      386
      1519
    9. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      75
      1374
    10. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1246
    Aihe