ruokailusta ei tingitä

"Poliisipartio ruokaili näköetäisyydellä olevalla huoltoasemalla, mutta ei keskeyttänyt ruokataukoaan kolarin vuoksi."
6138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos henkilövahinkoja ei ole niin pienestä kolaroinnistahan ei tarvitse edes ilmoittaa kenellekään, vaan kolarin osapuolet voivat sopia asian keskenään.

Äänestä

"Poliisista kerrotaan, että jonkinasteisia loukkaantumisia on tilanteessa tapahtunut, mutta vakavuusasteesta poliisilla ei ole tietoa."
Iltalehti 30.7.2009

Poliisilaki 1.luku
9 §
Poliisimiehen toimialue ja toimimisvelvollisuus
- Poliisimies on velvollinen toimimaan sen poliisiyksikön toimialueella, johon hänet on sijoitettu.
- Poliisimies voidaan määrätä toimimaan myös sijoitusyksikkönsä toimialueen ulkopuolella.
- Poliisimies on ilman eri määräystä velvollinen ryhtymään kiireellisiin toimiin koko maassa myös toimialueensa ulkopuolella ja vapaa-aikanaan, jos se on välttämätöntä vakavan rikoksen estämiseksi, tällaista rikosta koskevan tutkinnan aloittamiseksi tai yleistä järjestystä ja turvallisuutta uhkaavan vakavan vaaran torjumiseksi taikka milloin se näihin rinnastettavan muun erityisen syyn vuoksi on tarpeen

9 c § (15.7.2005/525)
Poliisimiehen käyttäytyminen
Poliisimiehen on virassa ja yksityiselämässään käyttäydyttävä siten, ettei hänen käyttäytymisensä ole omiaan vaarantamaan luottamusta poliisille kuuluvien tehtävien asianmukaiseen hoitoon. Arvioitaessa poliisimiehen käyttäytymistä otetaan huomioon myös hänen asemansa ja tehtävänsä poliisihallinnossa.

Kyseisen partion toimintaa ei voi millään pitää hyväksyttävänä, mutta ei kuitenkaan lynkata koko ammattikuntaa parin mädän omenan takia.

Äänestä
  • Tiettävästi poliisitkin maksavat ruokansa itse, eikä valtio näitä maksa takaisin vaikka joutuisi töihin. Toki voisi periaatteessa periä vahingon aiheuttajalta kyllä nämäkin takaisin.

    Tilannetta tarkemmin tuntien en arvostelisi toisten töitä. Kuinka pitkä vuoro takana ja onko taukoja ollut. Ammatinvalintakysymyskö, ei vaan järjestelykysymys jota tässäkin asiassa käytetty. Jos partio uutisten mukaan oli paikalla joissakin minuuteissa ilmoituksessa ja varsinkin vaikutuksia tietämättä.

    Tietämättömien on helppo arvosella ja ottaa kantaa.

    Äänestä

  • maksaja? kirjoitti:

    Tiettävästi poliisitkin maksavat ruokansa itse, eikä valtio näitä maksa takaisin vaikka joutuisi töihin. Toki voisi periaatteessa periä vahingon aiheuttajalta kyllä nämäkin takaisin.

    Tilannetta tarkemmin tuntien en arvostelisi toisten töitä. Kuinka pitkä vuoro takana ja onko taukoja ollut. Ammatinvalintakysymyskö, ei vaan järjestelykysymys jota tässäkin asiassa käytetty. Jos partio uutisten mukaan oli paikalla joissakin minuuteissa ilmoituksessa ja varsinkin vaikutuksia tietämättä.

    Tietämättömien on helppo arvosella ja ottaa kantaa.

    Ja tietojen mukaan kolarissa oli lieviä loukkaantumisia, joten kyllä se poliisin käytös ihmetyttää (Huom! Poliisilaki luku 1 pykälä 9c)
    Tietääkseni poliisin tulisi myös omalla toiminnallaan näyttää esimerkkiä, joten mitä pitäisi ajatella näiden kahden poliisin toiminnasta? -> Ruokataukoa VOI jatkaa tilanteen hoitamisenkin jälkeen. Kuten aikaisempi kirjoittaja sanoi järjestelykysymys.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


röhhhh...... kirjoitti:

"Poliisipartio ruokaili näköetäisyydellä olevalla huoltoasemalla, mutta ei keskeyttänyt ruokataukoaan kolarin vuoksi."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu