Mistä avioehto?

tähtisimmu1

Pitäisi tehdä avioehto ja monet ovat suositelleet sen tekemistä asianajan kanssa. Oikeusapuun emme ole oikeutettuja vaan sieltä käskettiin ottamaan yhteyttä yksityisiin lakitoimistoihin. Niillä on kuitenkin aika huikeat taksat alk. 100€/avioehto, joihinkin tulee vielä päälle joku reilu 100euron tuntitaksa. Ja tähän vielä rekisteröimiskulut.

Voiko niin simppelin paperin tekeminen oikeasti olla näin kallista? Miten te muut olette asian hoitaneet?

Ei kuitenkaan huvita lähteä kikkailemaan minkään netistä kopioidun avioehdon kanssa, tietenkin sen sitten haluaisi olevan vedenpitävä ja oikeuskelpoinen.

4

490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nix nax

      >>Mistä avioehto?>Pitäisi tehdä avioehto ja monet ovat suositelleet sen tekemistä asianajan kanssa.>Ei kuitenkaan huvita lähteä kikkailemaan minkään netistä kopioidun avioehdon kanssa

    • rollonfriday

      Niin, mitä kukin sitten kalliina pitää. Mielestäni pari sataa euroa ei ole suuri investointi siihen, että sillä mahdollisesti vältetään huomattavasti kalliimpaa riitelyä ja vähintäänkin selkeytetään tilannetta. Yleensä avioehto tehdään siinä vaiheessa, kun ollaan menossa/juuri menty naimisiin. Häihinkin saadaan uppoamaan pääsääntöisesti moninkertainen määrä rahaa.

      • eeva_

        Me tehtiin paprut asianajajan kanssa. Eipähän jää mitään epäselvyyksiä.


    • slkdldskdsl

      Kyselepä hintaa esim pankkisi lakiosastolta. Ainakin meidän pankkineuvoja sanoi, että heidän lakimies on tarvittaessa käytettävissä avioehdon tekoon. Jos olet "hyvä" asiakas, saatat saada palvelun sieltä edullesemmin kuin yksityiseltä lakitoimistolta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      18
      5908
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      84
      5522
    3. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3534
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      94
      3504
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      121
      1281
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1227
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1152
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      959
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      943
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      25
      909
    Aihe