eli joo, ku meil alkaa koulut, en tiiä et mihin mun pitää mennä sillon (omaan luokkaan, juhlasaliin, koulun pihaan jonnekin) ja et monelta, mist voin saada tän selville? en siis tunne paljon ketään tuttui kenelt voisin kysyä ja tälläi.
joo tyhmä kysymys mut ei voi mtn....
joo tyhmä kysymys mut ei voi mtn....
Vastaukset 13
Vanhimmat
kantsii mennä vaa siihen koulun pihalle siin yleensä tavataan ja jos ei nii kyl sä näät minne väkee kerääntyy
noin kans itekin luulisin.. mut en tiiä et moneltako pitää mennä ja tälläin... s:
webbisivuilla oo infoo? Ulko-ovessa voi lukea tai sitten kannattaa vaikka kansliaan soittaa ja kysyy.
ei tuolt koulun sivuiltakaan löytyny mitään
No siis normaalien käytäntöjen mukaan mennään ensiksi koulun juhlasaliin josta sitten jaetaan seiskaluokkalaiset omiin luokkiinsa -> menevät yhdessä omaan luokkaan. Älä stressaa mitään, yläaste on ihanaa aikaa. Ota kaikki siitä irti!
Nimim. lukioon menossa (ahdistunut)
Itse menin siihen pihalle hortoilemaan ja venaan että kavereita tulis. Sitten kaijutettiin että mennään luokkaan, johon oli ala-asteella tutustuttu...
Olen menossa 8 luokalle.
7 luokka jännitti tosi paljon. Odotimme vain kavereiden kanssa koulun pihalla, kunnes opettaja tuli käskemään meidät sisälle, ja luokkaan numero esim. 30.
Sitten siellä luokassa opettaja toivottaa tervetulleeksi yläasteelle, ja kaikkea löpinöitä...
^Lukioon menossa ei ole mitään ihmeellistä, se on vain jatkumo yläasteelle eikä vaikeudu läheskään niin paljon kuin kaikkialla aina puhutaan.
T: Lukion kakkoselle menossa
meillä ainakin rehtori kuulutti keskusradiossa, että seiskaluokkalaiset kotiluokkiin (eli niihin jossa tutustumispäivänä oltiin..) luokanvalvojan luo, ja kaikki kyllä onnellisesti löysi oikeaan paikkaan. :)
kutosen tokarissa eikö lue kellonaikaa? ja yhdeksältähän ne koulut yleensä alkaa.
muistan ku ite viime vuonna seiskalle menin ja jännitti ihan sairaasti!! Äkkiä kuitenkin tutustuin ympäristöön ja olin ihan mukana, koulu se yläastekin vain on, ei kannata jännittää turhaan. :)
Todistukses lukee pienel printil et mihi pitää menää. jos ei lue ni yleensä se on sillee et uuet seiskat tulee 9 ja muut 10 =)
Ainakin meidän koulus kaikki meni ekaksi pihalle ja sitten liikunta/juhlasaliin, mutta sen voin sanoo, jos joudut joidenkin kovisten kans kaveriks niin kannattaa vaihtaa heti kaverii, muuten sun vuotes menee päin vittuu, kuten mulla :S
...ainakin kerrottiin eräässä vihkosessa toi asia, joka me saatiin, kun me käytiin luokan kanssa tutustumassa yläasteelle viime keväänä.
kandee mennä siihen koulun pihalle jos siin on muutakin porukkaa tai sit sisälle ovesta.jos pihalla ei oo mitään valistusta niin luultavasti sisältä löytyy jotain infoo..
ja koulu varmaan alkaa siin 9 mais.
mua jännitti kauheesti kun menin yläasteelle mut ei se sit niin kauheeta ollutkaan
meen nyt kasille eik enää jännitä :)