Kuntosoutuvene

Lasikuitua

Etsin mahdollisimman kevytsoutuista ns. tavallista soutuvenettä. Mitä merkkiä ja mallia suosittelette?

Markkinoilta näyttää löytyvän hintaluokassa 2000 pelkästään kuntosoutuun tarkoitettuja veneitä, mutta tarkoitus olisi löytää hyvä ns. tavallisen veneen hintaluokasta, eli saisi maksaa korkeintaan 1000 €.

9

5286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katseltu on

      Olen myös katsellut kuntosoutuvenettä, siis sellaista millä oikeasti voi kuntoilla.
      Ei sellaista joka makaa rantaruovikossa 360 päivää vuodessa ja viitenä päivänä yritetään vaivalloisesti hiki saada irti, pyöriessä tuulen vietämänä. Tuloksena on kuitenkin vain kipeä selkä.

      Vaatimukset minulla ovat seuraavat: ulkohankaimet, liukupenkki, paino max 60kg, leveys noin 50---60cm, pituutta 5---6m, helppohoitoinen ja kaksikko.

      Eli tuollaiset olen löytänyt.

      Kotimaiset:
      www.salubris.fi

      Ulkomaiset:
      http://www.rowalden.com/pubsite/images/PDFs/Alden18Flyer.pdf
      http://www.rowvirusboats.com/virus/yole.html

      Kotimaista ei taida vielä saada mistään ja ulkomaiset tulee maksamaan >5000€
      Siihen jäi kuntosoutuveneen hankinta.

      • V. Selkä

        Perseen hiertyminen lienee suurin ongelma muovisella savolaisveneellä kuntoillessa. Onhan näihin tarjolla edullisia (universal-) liukupenkkejä?

        Eikös se tämmöisellä järjestelyllä olisi ihan kelpo peli. Soutajalle hidaskin vene voi tarjota yhtä tehokkaan harjoitteen kuin vaarallisen kiikkerä "kilpavene".

        Varsinaisesta vauhdin hurmasta ei edes Olympia-soutaja pääse nauttimaan, maisemakin aukeilla vesillä vaihtuu aina verkkaan, niin voisiko yrittää asennoitua siihen, ettei edes vauhdin tuplaamisella ole mitään merkitystä (tiedän, ei helppoa).

        Matka- ja retkisoutu on tietysti eri asia.


      • jotain iloa

    • Kokemustalisää

      Row kuntosoutuvene on ihan asiallinen kuntosoutuun, mutta tuo veneen varaosahuolto on vähän niin sun näin. Ei tahdo ruottalaiset toimittaa niitä millään..

    • Kuntosoutajavaan

      Riippuu vivahteista, jos miettisin suojasia sisävesiä, niin tuokin menis: https://www.liteboat.com/recreational-rowing-boats/

      Mut kyllä tuo Row 4,6 on ollut kuntosoutuun yleisveneeksi ihan hyvä merelläkin, antaa hieman pelivaraa.

      Kun jäät sulaa, soutu alkaa...

    • Anonyymi

      Hei, sellainen tuli mieleen, että nykyään on saatavissa myös sup-lautoihin helposti kiinnitettäviä ja edullisia airo/liukupenkkikokonaisuuksia. En tiedä onko Suomessa myyjiä, mutta nettiä selaamalla löytynee.

      Olettaisin helpoiksi, kompakteiksi ja kevyiksi systeemeiksi. Ei varmaan täytä ammattilaistason vaatimuksia, mutta näppärältä ovat näyttäneet.

      Kuulemma jotkut supit ovat suht' kevyitä ja nopeitakin melottavia. Itse melon kilpakajakkeja, joten en osaa ottaa enempää kantaa suppeihin ta soutuveneisiin.

    • Anonyymi

      Soutuharrastus onnistunee tosiaan parhaiten soutuseurassa. Ei melonta kelpais.

    • Anonyymi

      Tälläisen löysin. Täyttää ketjun aloittaneen viestin vaatimukset. Mutta tämä ketju aloitettiin tosiaan 10 v. sitten.
      http://www.hirvas.fi/449.html

    • Anonyymi

      Perus soutuvene ei ole hyvä kuntosoutuun.
      Ratkaisin ongelman tekemällä liukupenkin itse.
      Vanhat rullaluistimet, joista rullatelineet irti kenkä osasta, ja ruuvataan penkin pohjaan.
      Veneen pohjalle kaksi lautaa pystyyn, joiden päälle vanerilevy. Tuuman halkaistusta Alu tai muoviputkesta urat rullille levyn päälle.
      Jalkatuet eteen luistmien nilkkaremmeista.
      Kaikki tehty kierrätys ys kamasta.
      Ilo soudella pidempiäkin matkoja.
      Pirteitä syys soutuja.
      T. Keiteleen soutaja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1748
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1164
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      58
      1026
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      916
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      836
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    7. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      78
      789
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      786
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      756
    Aihe