Hei lueskelin tossa vanhoja viestejä ja huomasin puolesta ja vastaan olevia mielipiteitä leikkureista. Itselläni on moottoroitu leikkuri ja olen tosi tyytyväinen. Helppoa ja siistiä. Eka vuoden jälkeen kaisloja oli huomattavasti vähemmän, tänä vuonna ei juuri ollenkaan. Voin nauttia näköalasta järvelle täysin siemauksin. Suosittelen. Kaislatonta kesää.
Kaislaleikkureista
7
2105
Vastaukset
- lehdessä
oli joku vuosi omatekoinen malli: voi ottaa vaikka vanhan viikatteen terän ja kiinnittää siihen keskelle holkin pieneen kulmaan. Kiinnike terän toisesta päästä poistetaan. Laitetaan terä pitkään varteen. Veneestä heittämällä ja itseen päin vetäisemällä hyvin katkeavat. meillä on ollut käytössä muutamana kesänä, ja vähitellen isotkin ruovikot häviää. Haravan voi tehdä puusta, jonka poikkilavassa on nauloja piikkeinä. Hyvä soutaja-huopaaja pitää olla mukana, liivit tietenkin.
- kokemusta on
Ruovikot lähtee. heti keväällä kun alkaa kasvaa, niin pitää leikata ensimmäisen kerran. Ei saa antaa puutua ruovikon, silloin leikkaaminen on rankempaa.
- Mökkierakko
Mistä olet moisen leikkurin hankkinut, tulis tännekin tarpeeseen.
- kaislaton kesä
Mikkelistähän minä sen hommasin, kaveri tekee koneet itse. Kannattaa ostaa,
on nimittäin tosi hyvä laite. Vielä ehdit leikata tänä kesänä ja jälki näkyy jo ensi kesänäkin. Suosittelen lämpimästi!
- kesän lapsi
Itselläni on myös moottorileikkuri ja nyt myös naapurimökkiläiset haluavat kaislansa pois, joten kysyivät josko leikkaisin. Kehotin heitä hommaamaan oman. On se vaan kätevä keksintö.
- kohti kesää 2010
On tullut kokeiltua kaiken maailman hilavitkuttimia, ja nyt ois hyvät neuvot tarpeen. Alkaa nimittäin olla mitta täysi. On ahvenruohoa ja kaislaa joten mikä neuvoksi? Ensi kesä tulee joka tapauksessa ja silloin on ratkaisu oltava selvillä. APUA jos tiedät toimivan ratkaisun niin kerro ihmeessä.
- kesän lapsi
Kesä tulee aina talven jälkeen ja silloin on oltava valmiina. Minä ostin Mikkelin miehen leikkurin ja naapurit kattelee kateellisena. Katoppa kaislaleikkuri.net sivuja , sieltä saat tiedot leikkurista. On hyvä, voin suositella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275434
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333603Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533512Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1242996Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412142