Tästä on varmasti apua monille :) itse jäin aikoinani vaiheeseen 4 ja lähdin.. enpä tälläisestä tiennyt, mutta olis voinut auttaa, lähtöäni en silti kadu. perustin ydinperheen :)
http://www.suhdesoppa.fi/lapset-perhe/uusperheen-kehitysvaiheet/
http://www.suhdesoppa.fi/lapset-perhe/uusperheen-kehitysvaiheet/
Vastaukset 25
Vanhimmat
Eihänm issään perheessä tehdä mitään vaihteita elämiseen. Heh... tuokin lehti juttu on varmaan kirjoittanut henkilö, jolla ei ole lapsia, tai jos on, niin täytyy sanoa, että aika omituinen on hänen näkemys, heh hee....
Yleensä ohjeita latelee ihmiset joilla ei ole mitään käsitystä tietyistä asioista, kuvittelu on se juttu, mihin ne perustaa moiset hullut asiat.
Toi oliniin paksua, ettei tässä osaa edes nauraa, vaan pitää todella karekana pilana tai provona.
Vai että oikein kehitysvaiheita... voi pyhä sylvi.
meillä on nyt viisi vuotta uusperheilyä takana enkä missään tapauksessa voi allekirjoittaa tuota juttua.
Ja ihmehän se olisi jos se kaikilla menisi samalla tavalla.
kirjoittelee mielikuvitus blokejaan, ja luulee että ihmiset uskoo moisiin hömppähömppään! Nauraa vaan saa, kun joku leikkii niin nniin viisasta... heh heee
mukaan. Sanoit ett jäit vaiheeseen 4, ja noista olisi apua ollut... vo sua! Jos teet kaiken mitä kirjat ja lehdet sanoo, niin ei sulla ole sitten kykyä elää omaakaan elämää omilla ehdoilla eikä varsinkaan olla perheessä aikuinen!
Sulla on varmaan kaikki lastenhoito kirjat esillä, joista katsot mitä pitää tehdä. On niin naurettavaa. että.... opettele elämään itse, omilla ehdoilla ja tavoilla.
itsestään. Viherät villahousut sentään... opettele kyttäytymään ensin itse, puhutttelemaan ja olemaa nöyrä muiden edessä. Sillä sinä ole se uusi ilmestys siinä, jonka pitää sopeutua, eikä niin että loistavasti toimeen tuleva isä ja lapset alkavat hyppiin sun pillin mukaan. Ehei, viimeinen tulija joustaa ja perhe saneelee sulle ehdot ex vaimon ja äidin määräysvallan alla.
taaaaaaas vastausten tasoa.
Vaikka en itsekkään tohon juttuun usko (jota siis on kirjasta blokiin lainattu)
niin mun ei kuitenkaan tarvitse vetää asian suhteen palollista herneitä nenuun.
Ja paras oli tää joka kirjoitti et uusperheessä sanelee ex-akka ja lasten äiti jotain. In your dreams !!!! Meillä ei ex:llä ole minkään valtakunnan äänioikeutta ja siksi tää perhe toimiikin.
Jäin kohtaan 3 ja lähdin suhteesta erittäin hankalan ex-vaimon vuoksi, en jaksanut enään sitä ikuista kiusantekoa johon otettiin lapsikin mukaan.
Aikalailla tuo on täyttä totta sellaisissa suhteissa jossa toisella on lapsi/a ja toisella taas ei.
mikä on lapsi,miten se toimii ym ym.
Voi sinattu hulluus näitä nyky yhteiskynnan naisia!! Huomaa ettei olla lasten kanssa tekemisissä, ja sitten aletaan leikkimään niin viisasta niin viisasta, kun arvostellaan toisten lapsia ja tekemisiä ja yritetään neuvoa lasten äitejä lastenhoidossa.
Voi hylsylän hertat, nämä on tosi hauskoja vitsejä... heh
Tiedät hevon vittuakaan minun edellisestä suhteestani??????
Täällä kun sinunlaisesi eronnut nainen viskelee "viisaita" lauseitaan henkilölle, josta et todellakaan tiedä mitään.
No, joka tapauksessa vastaan tuohon niin kertomukselliseen viestiisi...
Suhteessani en koskaan antanut minkään valtakunnan neuvoja lastenhoidosta, sun muusta mikä koski lasta joka ei ollut minun. En myöskään koskaan arvostellut lapsen äitiä mistään asiasta, mutta vaikka kuinka koittaa olla näkymätön näille "ongelma" exille, niin sekään ei riitä... Ja kaiken huippu on se, että lapsen äiti vetää pultit jos lapsi pitää isän uudesta seurustelu kumppanista, ja täten kieltää lapsen edes mainitsemasta uuden kumppanin nimeä....
Niin, tämä mielestäni kertoo jo sen ettei ex-vaimo ole päässyt ex-miehestään irti ja täten koittaa tavalla kuin tavalla tehdä kiusaa lapsen kustannuksella, mikä on täysin väärin viatonta lasta kohtaan. Olisivat onnellisia jos lapsi sekä uusi kumppani tulisivat toimeen keskenään ja hyväksyisivät toisensa!!
Kannattaisi lukea viestin kunnolla, ennen kuin alkaa tarinoimaan omia vastaukseksi......
eikä lapset isästään, jos joku kummajainen tulee ja sotkee perheen! Silloin se ei ole yhteistuumin sovittu, jos vaan toinen lähtee jonkun hoidon perään!
Minusta on kumma että uusikot alkaa aina solvaamaan ex vaimoja, vaikka itse ovat perheen rikkoneet! Kyllä syy on silloin heissä, eikä kaipaavassa exässä tai lapsissa.
Kantsii miettii ensteks aina, jos joku tulee ja vie oman miehen ja rikkoo lasten kodin, että miltä tuntuu!
Katkeruutta jos ukko on lähtenyt kävelemään suhteesta, ehkä kannattais pitää hieman huolta suhteen hyvinvoinnista.
Itse kylläkin aina ollut lojaali kaikkia naisia kohtaan, eikä tulisi mieleenikään sotkeentua varattuun mieheen, mutta syytön minä siihen olen jos mies on lähtenyt edellisestä suhteesta lätkimään joskus aikoinaan. Ja lasten ei tarvitse koskaan päästä isästään eroon, koska isä on aina isä, mutta jos exä tekee tapaamiset hankalaksi eikä anna lasta isälle koska hänellä uusi kumppani niin silloin kyllä ex-vaimon pitäisi hakeutua ammattiauttajan juttusille.
Niin kun ovat ystäväni sanoneet minulle, että on onni jos ex-miehen uusi nainen hyväksyy lapset sekä pitävät toisistaan puoli ja toisin, silloin ei kenenkään pitäisi mennä sorkkimaan tähän hyväksi luotuun suhteeseen. Vai olisiko kenties se parempi, jos isän uusi seurustelu kumppani inhoaisi tämän lapsia, mitä täältäkin palstalta saa lukea useimmiten, vaiko se että uusi kumppani ottaisi lapset hyvin vastaan eikä olisi mustasukkainen tai menisi poikkiteloin lapsen ja isän väliin????
perheeseen? Aika outo käsitys sulla. Lapsen omaa perhettä sa sotkea, mutta isäin uutta naista ei saa loukata.... heh heee kuin monella onnistuu? Ne jotka lapsiaan rakastaa, ei anna kenenkään ulkopuolisen tulla siihen sorkkimaan.
vaan ero oli selvä ennenkuin tapasivat?
Lukisin hieman paremmin kirjoitetut viestit, niin jäisi tuo syyllistäminen pois.......
tai nyksät itse ylistääi tseään, kun eivät ymmärrä perheestä yhtäänm itään. Helppo arvostella muita, kun itsellä ei ole perhettä. Äidit ovat kunnioituksen ansainneet, ei uusiot, joilla ei ole perhettä.
Tuo on täysin höpö höpö puhetta että "äidit" ansaitsisivat kunnioituksen, miksi????
Siksikö että ovat synnyttäneet lapsen maailmaan, paskan marjat, jokainen ihminen ansaitsee oman kunnioituksensa, eikä äitiys ole syy. Voi jeesus mitä porukkaa täälläkin on... Helvetin kateellisia lapsettomia kroppansa sekä kauneutensa säilyttäneille naisille, kasvakaa aikuiseksi!!
mitään sijaa toisten lasten elämässä. He ovan täysin tuntemattomia, kiipelijöitä, ulkopuolisia ihmisiä, ja lapset eivät heitä tarvi.
Ei meillä ainkakaan ole tarvetta ollut. Yhtään miehen uusiota ei ole meillä näkyny, ja lapset eivät ole koskaan edes halunneeet heitä katsella. Tässämietin, että mihin minä heitä tarvitsisin, mutta en keksi. Olen pärjännyt ilman apua monia vuosia yksin, ja nyt lasten kanssa yksin, joten meille he ovat täysin turhia kapistuksia. Onnkeis mies tajusi ja pitää naisensa poissa. Meillä olisi vaan tiellä.
Nooh, jotkut voivat nostaa itsensä arvoasteikolla ylöspäin äitiyden myötä, mutta totuus on toista...
Etkä sinä onneksi määräile toisten elämää ja on aika surkeaa luettavaa kun olet jäänyt noin katkeraksi raukaksi jos miehesi on sinut jättänyt. Lopeta hyvä nainen se ja koita jatkaa omaa elämääsi, lähde ulos sieltä kotoasi ja katsele ympärillesi, ehkä sinäkin tulet vielä löytämään uuden elämänkumppanin itsellesi mutta jos jatkat tuota manaamista sekä vihaamista jokaista naista kohtaan, jäät yksin...
ei sitä kukaan muu elä kuin minä ja lapset. Ihan sama, mitä ex isä/mies tekee kunhan ei tuo niitä hoitojansa melle. Meillä oli loistava elämä ennekuin jotkut naiet tuli väliin ja rikkoi perheemme, lapsiperheen, vaikka tiesi että miehellä on lapsia neljä kappaletta, niin väkisin vaan ängetaan rikkomaan. Jos itse ei ole saanut perhettä aikaseksi, niin ei sitä muillakaan saa olla, se on naisten motto varmaan. Katkeraa eikö?
Mutta nyt kun lapset eivät isästään välitä, mies kärsii siitä ihan itse, oma vika.
meidänkin uusiperheessä mieheni "ex" lähti itse suhteesta elikkä HÄN halusi erota.
Sen jälkeen vuosien päästä tapasimme vasta mieheni kanssa ja tapasin myös lapsensa. Elikkä meidän uusioperheessä ei ole ollut mitään katkeruuksia , että joku olisi sorkinut toisen perhettä t.m.s
Tällä naisella itsellä on käynyt niin ja hän kuvitelee nyt kyllästyyttävässä itsekeskeisyydessään, että kaikilla muilla on täällä samanlainen tausta.
Vinkki vitonen sulle:
GET A LIFE...
tee meille kaikille palvelu ja päästä itses tuskistas... hanki vaikka riittävän rauhoittavat lääkkeet...
yrittänyt epätoivoisesti ymmärtää itseään, keksimällä kaikenmaailman höpötyksiään. Voi näitä ressukoita, voi voi.
voi luoja, täällä sitä vaan päivitellään kuinka itsekeskeinen yms olen.. mielestäni aloitus tekstissä ei ollut mitään syyllistävää tai ylimielistä, kukaan teistä ei ole varmaan sitten yhtään perehtynyt ihmisen psykologiaan pätkän vertaa.. joka ikinen suhde, oli se sitten vaikka koulu luokka käy läpi tietyt pääpiirteet jotta suhde voi kehittyä :) ihan joka ikinen suhde! ja jos mä nyt linkitän tänne jonkun jutun, missä on pääpiirteittäin kerrottu ihan yleisellä tasolla uusioperheen suhteiden muodostumisen kaavan niin heti hyökätään.. kaikki tilanteet on aina erilaisia mut tietty kaava vaan toistuu, kestäkää se.. ja mitä tuli tuohon ruotimiseen miten olen aikoinani suhteeseen joutunut niin kerrottakoon että ihan vapaan miehen otin, joka ei ole päivääkään ollut lapsen äidin kanssa suhteessa mutta se lapsi siltikin kuului miehen elämään :) hyvää kesän jatkoa vaan kaikille :)
voi luoja, täällä sitä vaan päivitellään kuinka itsekeskeinen yms olen.. mielestäni aloitus tekstissä ei ollut mitään syyllistävää tai ylimielistä, kukaan teistä ei ole varmaan sitten yhtään perehtynyt ihmisen psykologiaan pätkän vertaa.. joka ikinen suhde, oli se sitten vaikka koulu luokka käy läpi tietyt pääpiirteet jotta suhde voi kehittyä :) ihan joka ikinen suhde! ja jos mä nyt linkitän tänne jonkun jutun, missä on pääpiirteittäin kerrottu ihan yleisellä tasolla uusioperheen suhteiden muodostumisen kaavan niin heti hyökätään.. kaikki tilanteet on aina erilaisia mut tietty kaava vaan toistuu, kestäkää se.. ja mitä tuli tuohon ruotimiseen miten olen aikoinani suhteeseen joutunut niin kerrottakoon että ihan vapaan miehen otin, joka ei ole päivääkään ollut lapsen äidin kanssa suhteessa mutta se lapsi siltikin kuului miehen elämään :) hyvää kesän jatkoa vaan kaikille :)