Akvaario aivan vihreänä!!!!!!!!!!!!! Pimennys tehty ja täyspuhdistuskin! Millä hitolla siitä pääsee eroon?
helvetillinen
2
413
Vastaukset
- fish KING
• Vihreää, läpinäkymätöntä vettä
• Liikaa nitraattia
• Liikaa fosfaattia
• Suora auringonvalo
• Liian vähän kasveja kilpailemassa
ravinteista
Levien kasvua edistävät syyt:
• Huonolaatuinen ruoka sekä pakasteruoka
aiheuttaa lisääntynyttä nitraatti- ja fosfaattikuormitusta
• Huonolaatuinen ruoka ei sula kalan mahassa
täysin ja saastuttaa vettä
• Pakasteruoan sulamisvesi sisältää runsaasti
fosfaattia
• Nitraatti ja fosfaatti ovat levien pääravinne
Välittömät toimenpiteet:
• Tee isoja vedenvaihtoja 50-70% vedestä.
• Imuroi lietteet ja poista kasvien vanhat
lehdet
Ennaltaehkäisevät ja
pitkävaikutteiset toimenpiteet:
• Ruoki korkealaatuisella ruoalla (spectrum, tetra, o.s.i., sera.
Raeruoissa on vähemmän
fosfaatteja kuin hiutaleruoissa. Huuhtele
pakasteruoat hienosilmäisessä haavissa
juoksevan kylmän veden alla
• Vaihda säännöllisesti viikoittain 40-50%
vedestä - tania78
Jos kyseessä on vihersamennus eli vesi itsessään on vihreää niin kokeile luonnon omia keinoja !
ÄLÄKÄ PUTSAA AKVAA KOKONAAN IKINÄ! ( menetät tärkeät bakteerit täysin)
Laita banaanin kuori vesilasiin ja laita lasi aurinkoiseen paikkaan esim: ikkunalaudalle.
Odota pari päivää...
Kun vesi on samentunut ( syntynyt likoeläimiä) ota kuori pois ja kaada vesi akvaarioon.
Parissa päivässä tämän pitäisi tehota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758