Onko jotain kikka kakkosta hoitaa sellainen ongelma kuin , että kaukosäätimeni toimii vain tv:seen mutta ei digi boksiin, mutta digi boksi tallentaa tarvittavat ohjelmat ja toimii digiboksin näppäimistä mutta ei kaukosäätimestä.Onko siis vika kaukkarissa vai digi boksissa?
Boksi vai Kaukkari
1234**
6359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olisihan se kiva, jos näissä kysymyksissä vaivautuisit mainitsemaan boksin, joka sinulla on. Lisäksi puhe siitä, että kaukosäädin toimii TV:hen on outoa.
Teenpä arvauksen. Sinulla on Handan 6000 tai 7700 tms. Näissä on tyyppivika. Elkot kuivuvat ja ensimmäiseksi rupeaa kaukosäädin nipottamaan. Lopulta boksi lakkaa kokonaan toimimasta. Ota yhteys boksin myyneeseen liikkeeseen.
http://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?p=1123904
Tv:n kaukosäädin toimii tv:seen ja boksin kaukosäädin boksiin. Ei sama (yleensä) toimi molempiin, ellei sinulla ole joku yleiskaukosäädin tai boksi ja tv saman merkkiset jolloin mahdollisesti sama säädin käy molempiin kunhan ensin valitaan säätimestä kumpaa haluaa milläkin kerralla ohjata.
Ensinnäkin minulla on samsungin tallentava digi boksi ja samsungin tv. Näihin molempiin toimii sama kauko säädin. Elikkä ongelmana on se että tuo kaukosäädin toimii vain tv:seen mutta ei reagoi mitenkään digi boksiin.
Onko koskaan toiminut? Jos ei, niin mistä tiedät että pitäisi toimia? Oletko lukenut käyttöohjeet?
Tämä on arvaus, koska laitetyypit eivät ole tiedossa. Samsungin digiboksin kauko-ohjaimen ylimmät painikkeet hoitavat laitevalinnan siten, että:
Kun TV painiketta painetaan, niin kapula alkaa ohjata tv:tä ja
Kun STB -painiketta painetaan, niin kapula ohjaakin siitä eteenpäin digiboksia
TV:n ja digiboksin ohjauskoodeilla on sen verran yhteistä, että kun kaukosäätimen TV painiketta on vaikka vahingossa painettu, niin muutama digiboksin ohjaus kuitenkin toimii.
Kokeile kauko-ohjaimen TV ja STB painikkeiden vaikutusta ohjauksiin.
Kiitos mutta sekään ei näytä toimivan, tämä digi boksi on jtn. 2 vuotta vanha ja on aina ennen toiminut tuolla samalla kaukosäätimellä.