Osituksesta

...

Onko lain mukaan yhteiseen asuntoon avioeron jälk. asumaan jääneen maksettava korvausta ex-puolisolle,joka on muuttanut vuokra-asuntoon? Selviääkö tämä osituksen yhteydessä?

3

541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muallikko

      Automaatteja laissakaan ei ole ja osituksessa selviää korvaus asumisestasi ja muut asiat ainoastaan jos olette niistä yhtämieltä. Ellei sopua synny, niin jompikumpi voi hakea käräjäoikeudelta uskottuamiestä tekemään osituksen tai avioehdon ollessa omaisuutenne erottelun. Sopikaa ihmeessä asiat ensin keskenänne ja sen jälkeen kirjoituttakaa ositussopimus asiantuntijalla, ettei myöhemmin tarvitse tekstejä ihmetellä.

      • nix nax

        >>osituksessa selviää korvaus asumisestasi ja muut asiat ainoastaan jos olette niistä yhtämieltä


    • nix nax

      Jos pois muuttanut vaatii, yhteisesti omistettuun asuntoon asumaan jäänyt on velvollinen suorittamaan pois muuttaneelle tämän kustannuksella saamastaan asumisedusta korvausta, joka vastaa pois muuttaneen osuutta vastaavasta asunnosta saatavasta kohtuullisesta käyvästä vuokrasta. Tätä korvausta voidaan velvoittaa maksamaan lainvoimaisesta avioerosta lukien.

      Korvausta voidaan vaatia osituksen yhteydessä, jolloin asiasta päättää - ellei asiasta sovita - oikeuden määräämä pesänjakaja. Pesänjakaja voi määrätä korvauksen osituspäivään asti. Jos asuminen jtakuu sen jälkeenkin, jälkeiseltä ajalta korvausta on vaadittava käräjäoikeudessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe