Onko lain mukaan yhteiseen asuntoon avioeron jälk. asumaan jääneen maksettava korvausta ex-puolisolle,joka on muuttanut vuokra-asuntoon? Selviääkö tämä osituksen yhteydessä?
Osituksesta
3
541
Vastaukset
- muallikko
Automaatteja laissakaan ei ole ja osituksessa selviää korvaus asumisestasi ja muut asiat ainoastaan jos olette niistä yhtämieltä. Ellei sopua synny, niin jompikumpi voi hakea käräjäoikeudelta uskottuamiestä tekemään osituksen tai avioehdon ollessa omaisuutenne erottelun. Sopikaa ihmeessä asiat ensin keskenänne ja sen jälkeen kirjoituttakaa ositussopimus asiantuntijalla, ettei myöhemmin tarvitse tekstejä ihmetellä.
- nix nax
>>osituksessa selviää korvaus asumisestasi ja muut asiat ainoastaan jos olette niistä yhtämieltä
- nix nax
Jos pois muuttanut vaatii, yhteisesti omistettuun asuntoon asumaan jäänyt on velvollinen suorittamaan pois muuttaneelle tämän kustannuksella saamastaan asumisedusta korvausta, joka vastaa pois muuttaneen osuutta vastaavasta asunnosta saatavasta kohtuullisesta käyvästä vuokrasta. Tätä korvausta voidaan velvoittaa maksamaan lainvoimaisesta avioerosta lukien.
Korvausta voidaan vaatia osituksen yhteydessä, jolloin asiasta päättää - ellei asiasta sovita - oikeuden määräämä pesänjakaja. Pesänjakaja voi määrätä korvauksen osituspäivään asti. Jos asuminen jtakuu sen jälkeenkin, jälkeiseltä ajalta korvausta on vaadittava käräjäoikeudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512