Kummitus

70-luvun Lordi

Kummitus oli suomalainen rock-yhtye joka levytti 1970-luvulla. Yhtye perustettiin tamperelaisen ohjelmatoimistovetäjän Heikki Kauppisen ideasta. Ajatuksena oli lanseerata markkinoille bändi joka naamioituisi niin, ettei sen jäsenien kasvoja koskaan paljastettaisi julkisuudessa. Lisäksi jokaiselle muusikolla annettaisiin oma taiteilijanimi. Kauppinen ehdotti ideaa tuolloin Ähtärissä toimineelle The Matthews -yhtyeelle, josta tehtiin Kummitus.

Yhtyeen linja oli eräänlainen ”kauhurock”, jonka perusteella Love Records kiinnitti yhtyeen talliinsa keväällä 1975. Pave Maijasen tuottamana tehtiin single Kuoleman liekki/ Kalman koura.

Yhtyeen kokoonpano oli tuolloin: Jussi Niemi kitara, Hannu Latva-Hakuni koskettimet, Juhani ”Olli” Kivistö basso ja Seppo Tammilehto rummut. Sinkun solistiosuudet hoitivat Kivistö ja Niemi. Kummitus teki ensimmäisen keikkansa kesällä 1975 Kangasniemen Syvälahden lavalle. Tuolloin myös sinkku oli julkaistu.

Love Records ei halunnut jatkaa yhteistyötä, mutta myöhemmin syksyllä yhtye teki lahtelaisessa Mikrovox-studiossa kokonaisen albumin ”Kahdet Kasvot ”, jonka tuottajina toimivat Kari Kantalainen ja Vesa Majanen. Se julkaistiin Basf-levymerkillä ja myöhemmin 2000-luvulla kyseisestä albumista tuli erittäin arvokas keräilyharvinaisuus. Kummitus keikkaili olemassaolonsa ajan varsin ristiriitaisissa tunnelmissa muun muassa Hurriganesien kakkosyhtyeenä.

Yhtyeen naamiointitouhuja ei oikein jaksanut ymmärtää, niin yleisö kuin myöskään siinä soittaneet muusikot, vaikka yhtye musiikillisesti oli hyvinkin korkeatasoinen soittaessaan omaa ”kummitustuotantoaan”, ryyditettynä sen aikaisella lainatulla rock-ohjelmistolla. Varsin pian yhtye luopuikin naamioistaan ja teki keikkoja lavasteenaan vain näyttävä valoshow.

Kahdet kasvot -levylle vaihtui bastiksi Pertti ”Roope” Hurmalainen. Albumin solisteina kuullaan Tammilehtoa ja Niemeä, jotka myös olivat säveltäneet levyn materiaalin.

Riitainen orkesteri toimi vielä talven 1976, jonka jälkeen siitä tehtiin trio. Kokoonpano oli Eero Peltonen kitara, Seppo Tammilehto rummut ja basistiksi palannut Kivistö. Bändi säesti kesällä muutamia keikkoja Mikko Alataloa otsikolla Manserock-76.

Elokuussa yhtye kuitenkin hajosi lopullisesti Seppo Tammilehdon lähtiessä takaisin Alwari Tuohitorven rumpaliksi. Ennalta sovittuja Kummitus-keikkoja tekivät vielä tämän jälkeenkin jonkin aikaa satunnaiset Tampereen bändipiirien kokoonpanot. Kummitusta voidaan tänään hyvinkin verrata 1970-luvun Lordiksi.

Kokoonpano

* Seppo Tammilehto
* Olli Juhani Kivistö
* Jussi Niemi
* Hannu Latva-Hakuni

Diskografia

* Kalman koura / Kuoleman liekki 7" (1975)
* Kahdet kasvot (1976)

Kappale "Kahdet kasvot" löytyy youtubesta
http://www.youtube.com/watch?v=xdkBSNwuYmk

4

1576

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dolanankka
    • lolleroXDXD
    • Anonyymi

      Mahtaako bändin keikoilta olla videomateriaalia olemassa?

    • Anonyymi

      Eli pari vuotta Kiss bändin jälkeen. Tuli mieleen että oliko idea maskeista otettu sieltä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1392
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      853
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      11
      845
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe