Siis missä/minkä vuoksi oli jossakin ilotulitus eilen puolen yön aikaan? Hirveä meteli ja pauke, nuku siinä sitten. Lailla pitäisi kieltää!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ilotulitus
eilen...
10864
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oisko ollut tuolla RockCock-tapahtumassa Väinölänniemellä.
savolaiset on syönynnä sitä kun viimestä päevee ennen tirektiivin voemaantulloo ja meteliähän sitä syntyy kun kaiekki piereskellee yhtäaekaa
http://www.adressit.com/kuopio_rock_pois
Kuopio RockCock pois Väinölänniemeltä
Poliisikin toivoo tuota: "Siksi esimerkiksi Sorsasalo olisi festareille parempi paikka. Siellä kaikki tulisivat alueen sisälle, jotka paikalle tulevat, Kortelainen arvioi."
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/savo/oheisalue-veti-5-000/470450
hatsala olisi melko lähellä keskustaa mutta ei kuitenkaan aivan korvessa kuten sorsasalo.minusta olisi aivan mahtava paikka festarekille.
En halua rock cockia hatsalaan enkä myöskään Puijon monttuun. Asun Puijonlaaksossa ja mekkala haittaisi liian paljon.
Miksei Sorsasalo käy? Tarpeeksi paljon kun ihmisiä tulee mukaan niin kait nuo festarit voi siirtää sellaiselle alueelle missä siitä on vähiten haittaa.
Puijon monttu olisi tosiaan toinen hyvä vaihtoehto. Joka tapauksessa sen täytyy olla kävelymatkan päässä keskustasta.
Ei käy. Puijon monttua lähellä on vanhainkoti ja palveluasuntoja.
Hatsala ja Väinölänniemi ovat siis varteenotettavat vaihtoehdot. Jälkimmäinen varmaankin on jatkossakin pitopaikka.
Aidatkaa nyt kerrankin alue niin, että vain alueelle johtavat tiet ovat käytössä eli ei mitään istuskelu/hengailutiloja siellä välillä oleville nurmikoille. Sitten järjestäjät ripustaa säkit niihin aitoihin niin saataan pullonkeräysongelmakin poistettua tuolta, kaikki pantit menee järjestäjälle. Parastahan se olisi niin, että tuosta Scandikin edestä - Piispan puiston edestä - Kuopionlahdenkadulta pääsisi eteenpäin vain pääsylipulla, poislukien alueen asukkaat. Piispan puistohan on ollut jo pitkään eristetty eli sinne ei saa rokkijuhlien aikaan mennä, mutta tuokin eristenauha on usein revitty pois ja kansa on vallannut puiston.
Liput hankittu!