Miten poistan ubuntun

Kone pitäisi saada hyötykäytöstä hupikoneeksi (peli käyttöön). Koneella sekä Win XP ja ubuntu. Vähimmäis vaatimus olisi että käynnistyisi automaattisesti XP puolelle, mutta mielummin ubuntu pois kokonaan ja osio XP:n käyttöön. Ei tarvitse ehdotella asentamaan Wineä. Jos saisi asiallisen vastauksen, eikä juupas eipäs väittelyä. Kiitos.
14174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Minä myös odotan asiallisia kysymyksiä eikä vittuilua. Vastaan nyt kuitenkin.

Käynnistä äkspeen asennuslevyltä. Valitse recovery console ja anna komento fixmbr

Äänestä

...

Äänestä
  • osannut edes värkätä, häpeä.

    Äänestä

  • linkkiä kirjoitti:

    osannut edes värkätä, häpeä.

    kirjoittaa aina kaiken otsikkoon, mikälie pösilö

    Äänestä


  • Kiitos, linkin ohjeilla luulisi onnistuvan. Täytyy testata kunhan ehdin.

    Äänestä

  • oobetimer kirjoitti:

    Hävis koneelta ubundut ja windowsit. Ei onnistu enää asentumaan mitkään . Siskotytön kone vielä toimii. AAAAAPPPUUUAAAAAA!

    Äänestä

Niin, joudut sietämään joidenkin pelien vuoksi XP:tä, kaiken muun voit tehdä tehokkaammin, helpommin ja turvallisemmin Ubuntulla. Jätä XP leikkimistä varten.

GRUBia muokkaamalla voit valita boottijärjestyksen, graafinen ohjelma siihen on "startup-manager" joka löytyy pakettilähteistä, vaikkapa Synapticilla asennat.

Äänestä
  • eikö ubuntussa ole startup-manageria oletuksena, surkea käyttöjärjestelmä.

    t. vara Äm-Kar

    Äänestä


  • dr. pyks kirjoitti:

    eikö ubuntussa ole startup-manageria oletuksena, surkea käyttöjärjestelmä.

    t. vara Äm-Kar

    Juu, kynnyskysymys hahahahahahahahah!

    Äänestä


  • ???? kirjoitti:

    Sain 1.9.13 tar- version ladattua omiin tiedostoihin, mutta millä avata se?

    Asenna StartUpManager synaptic-paketinhallinan kautta. Hiirellä klikkaus valikkoruutuun ja sitten vain toteuta...

    http://www.aijaa.com/v.php?i=4605464.jpg

    Äänestä

Tollasesta mielenhäiriöstä parantuminen on aina positiivista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelikäyttöön kirjoitti:

Kone pitäisi saada hyötykäytöstä hupikoneeksi (peli käyttöön). Koneella sekä Win XP ja ubuntu. Vähimmäis vaatimus olisi että käynnistyisi automaattisesti XP puolelle, mutta mielummin ubuntu pois kokonaan ja osio XP:n käyttöön. Ei tarvitse ehdotella asentamaan Wineä. Jos saisi asiallisen vastauksen, eikä juupas eipäs väittelyä. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu