HD Ready tv ja blue ray laite

Onks ideaa ?

Siis joo... meillä on samsungin suht uusi hd ready tv ja aikomus olis hankkia blueray laite siihen kylkeen ku vanha dvd soitin alkaa nyt sanoo sopimusta irti... Onko kuvan laatu oleellisesti parempi vaikka tv on "vain" HD ready eikä full ???

4

942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tv:n koosta

      Se että huomaatteko kuvan parannusta riippuu paljon katsojasta. TV:n koko katselu etäisyys vaikuttavat myös. Blu-Ray:n parannuksen on helppo kuitenkin havaita, niitä ovat mm parantunut syvyysvaikutus, tarkempi liike ja värimaailma. Ei siinä ainakaan mitään menetä koska kaikki Blu-Ray soittimet toistavat myös DVD levyjä, useat vielä skaalaavat DVD:t korkeampaan resoluutioon jolloin kuva paranee hieman.

      HD Ready Full HD eron huomaa vasta kun katsoo joko isolta ruudulta tai läheltä. Perus perheen 32" tv:llä jota katsotaan 3m ei ole väliä kumpi on.

      • Sonyn D3000

        ja kyllä sen eron todellakin huomaa! Paljonhan se on myös levyjen laadusta kiinni, sekä DVD:n, että Blu-Rayn. Itelläkin on pari Blu-Rayta, jotka olisi voinu ostaa vaikka DVD:nä.


      • Canalin lähetyksissä?

        Mulla sama kysymys liittyen Canal Digitalin HD pakettiin. Eli mulla vain HD-ready telkkari ja mieli tekisi kuitenkin ottaa Canalilta HD-boksi.

        Paraneeko kuvanlaatu huomattavati vaikka telkkari on siis HD-ready? Ei viitsisi kuitenkaan mistään 10% kuvanparannuksesta maksaa sitä 250€:a.


      • lisäys
        Canalin lähetyksissä? kirjoitti:

        Mulla sama kysymys liittyen Canal Digitalin HD pakettiin. Eli mulla vain HD-ready telkkari ja mieli tekisi kuitenkin ottaa Canalilta HD-boksi.

        Paraneeko kuvanlaatu huomattavati vaikka telkkari on siis HD-ready? Ei viitsisi kuitenkaan mistään 10% kuvanparannuksesta maksaa sitä 250€:a.

        Siis mun TV on 32 tuumainen (Philips 32PFL5403H10)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      200
      4363
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      100
      2902
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      21
      2845
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      92
      2654
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2347
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      57
      2295
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2107
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2072
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      2001
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      87
      1999
    Aihe